V čom spočíva tajomstvo hrozna?
Za účinkami hrozna nie sú ukryté žiadne čary. Všetky sú ovplyvňované kyselinou listovou, minerálnymi látkami a vitamínmi, ktoré sú obsiahnuté v každučkej bobuľke. Za zmienku stojí určite draslík, ktorého je v hrozne spomedzi všetkých minerálnych látok najviac. Zabezpečuje odstraňovanie škodlivín z tela, podporuje chudnutie, myslenie či správnu funkciu srdca. Ďalšími látkami v hrozne sú železo, sodík, kremík, vitamíny skupiny A, B, C, E, mangán, meď, fosfor, vláknina a iné. Hrozno tak ponúka vzácne látky pre celý organizmus a tiež riešenia pre problémy, s ktorými sa môže tvoje telo stretnúť.
Ak ti na farbe hrozna nezáleží a s chuťou si dáš biele, ružové i tmavé hrozno, poskytuješ svojmu telu balíček “všeobecných” výhod, medzi ktoré sa radí správna funkcionalita čriev, zmierňovanie zápchy, menštruačných bolestí či stresu. Práve stres, únava a vyčerpanosť sú takou “hroznovou špecialitkou”, keďže ich zaženie v podstate tým, po čom väčšina z nás v takom prípade siahne - cukrom. Ide však o hroznový cukor, ktorý dodá rýchlu energiu, uspokojí chuť po sladkostiach a ty tak nemusíš zlikvidovať tabuľku čokolády, ktorá by ti v konečnom dôsledku, okrem ďalších zlých pocitov z prejedania, množstva lacného cukru a ďalšieho stresu, nič iné nedala. Preháňať to však netreba ani s tým hroznovým :-).
Červené, ružové a tmavomodré hrozno sa odporúča zvoliť pokiaľ ťa trápi astma, alebo iné pľúcne ochorenia. Organizmus skvele vyčistí od solí a kyselín. Minimalizuje tiež kožné problémy a komplikácie spôsobené chudokrvnosťou. Je bohatšie na antioxidanty než svetlé a odporúča sa ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení.
Biele, žlté a zelené hrozno je zas špecialistom na žalúdok, pečeň, obličky a pokožku. Sebe i svojim blízkym určite pravidelne dopraj strapček hrozna, ak vieš, že ich trápia kŕčové žily či bolestivé akné.
Hrozno je vynikajúce, zdravé a navyše aj veľmi tvárne ovocie. Môžeš si natrhať bobuľky do mištičky k telke alebo zapojiť fantáziu a vytvoriť úžasnú hru chutí. Vynikajúco sa totiž hodí k sladkým i slaným jedlám.
Vyskúšaj pripraviť rodine, kamarátom alebo svojej polovičke vynikajúce pohostenie. Klasické jednohubky môžeš ozvláštniť práve zapojením hrozna. Rôzne druhy syrov chutia s bobuľkami hrozna famózne :-). Nič nepokazíš ani keď ho pridáš do šalátov, zákuskov, dezertov, džemu či limonády.
- Kým si začneš na hrozne pochutnávať, nechaj ho postáť mimo chladu tak, aby dosiahlo izbovú teplotu. Rozvinie sa jeho chuť, vôňa a navyše nebudeš riskovať kŕče, ktoré môže studené hrozno vyvolať.
- Ak ťa trápia bolesti hlavy, dávkuj hrozno striedmo. Siahni po menších dávkach bieleho hrozna. Polyfenoly a taníny môžu totiž problémy zhoršovať.
- Hrozno a bublinkové nápoje, mlieko či alkohol sa spolu rozhodne nekamarátia. Ak chceš predísť hnačke a bolestiam žalúdka, radšej sa ich skamarátiť ani nepokúšaj.
Je to presne, ako som spomenula v úvode! Hrozno je právom odjakživa nazývané ovocím bohov. Možno ho jesť na tisíc spôsobov a stále chutí božsky :-).
Pozri si aj ďalšie články, nielen o hrozne:
Prečo nevypľúvať hroznové semienka
Zelené smoothies na posilnenie imunity? 5 osvedčených receptov TU!
15 najlepších byliniek, ktoré vyriešia tvoje problémy s trávením!
Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)