Zeler – korenie i liečivo
Stopkový zeler obsahuje asi 10-krát viac vitamínu C ako zeler buľvový. Za spomenutie stojí aj vysoký obsah vitamínu U, ktorý má priaznivý dopad na liečbu žalúdočných vredov. Vo väčšom množstve sa konzumácia zeleru (a predovšetkým surového) neodporúča pre tehotné mamičky, pretože silice by mohli vyvolať predčasné sťahy maternice. V prírode slúži výrazná vôňa zeleru ako ochranný štít rastlinky pred škodcami, plesňami, hubami. A podobne pôsobí v ľudskom tele – pri prechode tráviacim systémom sa uvoľňujú aromatické silice a pôsobia dezinfekčne a antimykoticky na hrdlo, žalúdok, črevá, obličky...
Čas prípravy: max. 20 min.
Čo budeme potrebovať na 2-3 porcie?
- olej, na ktorom radi dusíte zeleninu (ja používam kokosový bez vône a chute)
- stonkový zeler
- cesnak, cibuľa (umocnia dezinfekčné účinky zeleru)
- himalájska soľ (má koooopec minerálov)
- kurkuma (čistí telo a podporuje trávenie)
Ako budeme postupovať?
2. Pridáme nakrájaný stonkový zeler a krátko podusíme.
3. Ochutíme kurkumou a zalejeme vodou.
4. Varíme cca 15 minút. Pred ukončením varenia pridáme himalájsku soľ.
A na záver jeden TIP: pre tých, ktorí sa už-už odhodlali ochutnať stonkový zeler, ale stále im tá chuť príde príliš výrazná. Mrkva (a hlavne nastrúhaná na drobno) má schopnosť čiastočne prekryť chuť a vôňu zeleru. Tak, a teraz ju môžeš vyskúšať aj ty. :)
Tipy na jedlá, ktoré si môžeš dať po polievočke:
Ryžové rezance na čínsky spôsob
Plnený baklažán so zeleninkou a mäskom
Rýchla a výživná večera po cvičení
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.