Vedela si o tom, že náš mozog musí za jeden týždeň spracovať toľko informácií ako mozog našich predkov pred 100 rokmi za celý život? Keď sme mali pred 4 rokmi na rozhodnutie hodinu, dnes je to len 15 minút! Moderná doba nás núti omnoho viac premýšľať a ešte rýchlejšie sa rozhodovať. Tak ako dáme niekedy nášmu telu poriadne zabrať na tréningu, tak dávame zabrať v poslednom čase aj nášmu mozgu. A popritom všetkom akosi zabúdame na poriadny, plnohodnotný spánok – regeneráciu. Bohužiaľ, nie sme na motorček ani na baterky. Ak spánok z nášho hektického života vynecháme, zanechá to na nás poriadne následky. Čo najlepšie zaberá na nespavosť?
Nespíš? Budeš priberať!
Dlhodobá nespavosť spomaľuje metabolizmus a má negatívny vplyv na trávenie. Organizmus je v dôsledku deficitu kvalitného spánku vyčerpaný, a tak sa chýbajúcu energiu usiluje získať z iného známeho zdroja energie – zo stravy. Nebuď preto prekvapená, ak toho po prebdenej noci zješ viac ako zvyčajne.
Spomalený metabolizmus, zhoršené trávenie a väčšia chuť do jedla sú len malý krôčik od nadbytočných kíl a väčšej konfekčnej veľkosti.
Ako naštartovať spomalený metabolizmus cvičením?Krásna pokožka? Zabudni na ňu!
Nielenže budeš bojovať s pribúdajúcimi kilami, ale aj so vzhľadom tvojej pokožky. Prečo? Absencia kvalitného spánku má za dôsledok nedostatočnú tvorbu kolagénu. Pleť získa sivastý odtieň, je ochabnutejšia, pod očami sa vytvárajú tmavé kruhy. Darmo budeš potom proti nim bojovať so zázračnými krémami a sérami, dôsledky nespavosti sú silnejšie.
Slabá myseľ ťa pripraví o jedinečné šance!
Okrem zdravotných dôsledkov a chybičiek krásy na výzore má nespavosť aj psychosomatické dôsledky. Úmerne s klesajúcou dĺžkou kvalitného spánku klesá aj schopnosť koncentrácie a pozornosti. Reakcie sa spomaľujú, znižuje sa schopnosť učiť sa nové veci a prijímať nové informácie. A čo je ešte horšie, oberáš sa napríklad o šancu na povýšenie v práci, o plnohodnotný čas strávený s deťmi, o krásne prežité chvíle v kruhu priateľov.
Čoskoro ťa nespavosť pripraví o spoločenský život, pretože budeš jednoducho príliš unavená na to, aby si viedla akýkoľvek sociálny život. A to si len kúsok od frustrácie a depresie.
Preč so stuhnutým svalstvom
Mnohé z nás riešia nespavosť tréningom v podvečerných hodinách v domnienke, že telo poriadne unavia a zaspia hneď, ako si ľahnú do postele. Avšak, nie vždy je to dobré riešenie. Večerný tréning dokáže nespavosť privodiť najmä vtedy, ak to s ním preženieš. Poriadne namáhavý tréning dokáže telo a myseľ nielen prebudiť, ale aj nabudiť, v dôsledku čoho sa do krvného obehu vyplavia hormóny blokujúce spánok (napríklad adrenalín).
Inak je to s jogou!
Na rozdiel od toho,
mnohé jogové pozície dokážu telo unaviť práve do takej miery, aby súčasne nedošlo k jeho stimulácii a nadmernému nabudeniu. Ako bonus sa pri joge človek naučí správne dýchať, v dôsledku čoho sa mu budú dostatočne okysličovať vnútorné orgány a svaly. Ďalšie pozitívum, ktoré joga prináša, je strečing.
Po namáhavom dni v práci alebo po náročnom intervalovom tréningu si naše telo priam pýta uvoľnenie v podobe kvalitne prevedeného strečingu. Lenže, buďme úprimné, často naň zabúdame. Naše svaly potom tuhnú a tuhnú a my sa cítime čoraz horšie a horšie.
Práve joga odstraňuje stuhnutosť svalov, svaly naťahuje a predlžuje, keďže neoddeliteľnou súčasťou sú asány zamerané na strečing svalstva.
Joga cviky na každý deň!
"Prejoguj" sa ku kráse a rovnováhe
Pri uvoľňovaní svalstva sa bude postupne uvoľňovať aj tvoja myseľ. Jedným z hlavným cieľov jogy je totiž pozastaviť permanentný prúd myšlienok, ktorý je v dnešnom svete azda najčastejšou príčinou nespavosti. Skoncentrovanie mysle dokáže zabezpečiť správne fyzické prevedenie jogových asán v kombinácii s uvedomelým dýchaním. Mnohé jogové asány sú okrem skoncentrovania mysle zamerané aj na upokojenie mozgu, eliminovanie hnevu a rôznych frustrácií, aj na zmiernenie duševného a emočného napätia.