Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Labioplastika: Keď estetika pomáha aj psychike

labioplastika

Téma intímnej chirurgie je stále zahalená rúškom tajomstva. Aj napriek tomu, že o nej ženy neraz premýšľajú, otvorene sa veľmi nerieši. Labioplastika je chirurgická úprava v oblasti  intímnych partií, ktorá sa vykonáva z rôznych dôvodov – či už medicínskych, estetických alebo psychologických. Aby sme zákrok priblížili bližšie, zistili, čo všetko zahŕňa, aké sú benefity a riziká a ako samotný zákrok prebieha, prizvali sme si plastickú chirurgičku z Kliniky Esthetic v Bratislave,  MUDr. Katarínu Simonovú.

Dnes rozptýlime tajomstvá a mýty, ktoré stále okolo tejto intímnej témy kolujú 👇

Zaujímavosti z histórie

Niekto by si možno myslel, že labioplastika je len novinkou modernej estetickej chirurgie a súčasnej doby, ktorá kladie zvýšené nároky na dokonalosť v každej oblasti. Realita je však taká, že  korekcia ženských intímnych partií má hlbšie korene, prvé záznamy pochádzajú už zo starého Egypta, kde sa zákrok vykonával, žiaľ, často len v súvislosti s rituálnou obradnosťou.

V antickom Grécku a Ríme sa ženská anatómia skôr oslavovala, avšak estetické normy sa menili – čo potvrdzujú aj sochy, kde je možnosť vidieť symetria a „dokonalosť“. V 19. storočí sa už táto téma začala riešiť hlbšie, najmä v súvislosti s medicínskym aspektom (nie estetickým) – vrodené deformácie, zdravotné ťažkosti, popôrodné stavy. 

V 40. – 50. rokoch 20. storočia sa tieto zákroky začali pomaličky vnímať aj z estetického aspektu. Ale ten pravý BOOM nastal v 20.storočí, kedy s rýchlom rozvojom plastickej chirurgie začali ponúkať aj takéto zákroky.  Od roku 2000 sa počet zákrokov začal výrazne zvyšovať.

Pre úplne priblíženie dnešnej témy, by som poprosila o vysvetlenie pojmu „labioplastika“. Odkiaľ pochádza tento termín a čo presne znamená?

V skratke by som povedala, že ide o chirurgický zákrok, pri ktorom sa operačne upravuje vonkajší genitál u žien, či už do tvaru alebo veľkosti. 

Termín pochádza z kombinácie latinského a gréckeho jazyka:

  • Labia z latinčiny prekladáme ako „pysky“ (konkrétne pysky ohanbia)
  • Plastikē z gréčtiny prekladáme ako „tvarovanie“ alebo „modelovanie“

V poslednom období narastá záujem o estetické zákroky. Ako by ste opísali význam labioplastiky v rámci plastickej chirurgie? Mnohí ľudia si predstavujú len estetickú operáciu. Je to skutočne tak?

Labioplastika síce patrí do oblasti plastickej chirurgie, no klientky majú častokrát problém nielen estetický, ale aj medicínsky, čo môžu byť rôzne dermatitídy v oblasti genitálu, prípadne problémy pri väčšej fyzickej aktivite, čiže športovaní, prípadne pri pohlavnom styku.

Aké sú najčastejšie dôvody, pre ktoré sa ženy rozhodnú podstúpiť labioplastiku?

Dôvody by som rozdelila do troch základných kategórií:

 

  1. Medicínske dôvody – fyzické nepohodlie, ktoré môže neskôr viesť k bolestiam (pri športe, dlhom sedení), trenie v oblasti intímnych partií alebo ťažkosti pri hygiene (infekcie, dermatitídy a zápaly). 
  2. Estetické dôvody – ženy nie sú spokojné s veľkosťou, či tvarom genitálu, čo môže byť spôsobené fyziologicky, po pôrode, hormonálnymi zmenami alebo starnutím. 
  3. Psychologické dôvody – pocit nespokojnosti so svojim telom môže nepriamo vplývať na intímne vzťahy, zníženie sebavedomia a pocitu ženskosti 
Z výsledkov rôznych výskumov vyplýva, že dôvody na operáciu sú viac medicínske a než estetické.

Môže zákrok ovplyvniť citlivosť alebo funkčnosť v intímnej oblastí? Prípadne aké riziká sa môžu objaviť po operácií?

V dnešnej dobe sa využívajú moderné operačné techniky, ktorých cieľom je jednoznačne predísť funkčným poruchám v oblasti močenia alebo pohlavného styku, čiže zásahom do tejto erotogénnej zóny a zároveň aj estetickým deformáciám.

Je vhodná pre všetky ženy alebo sú predsa len výnimky?

Nič nie je vhodné pre každého. Samozrejme pacient musí spadať do určitý indikačných kritérií. A samozrejme musí ma mať v poriadku aj zdravotný stav, nielen fyzicky, ale aj psychicky. Zákrok by som tiež neodporúčala ženám s nereálnymi očakávaniami alebo tým, ktoré ju zvažujú podstúpiť len kvôli tlaku partnera.

Čo všetko je obsahom prípravy na zákrok? Majú občas ženy nereálne očakávania?

Dôležitá je dôsledná konzultácia s operatérom a samozrejme vyšetrenie. Počas tejto konzultácie sa stretávame aj s tým, že pacienti môžu mať nereálne estetické nároky. Bohužiaľ sa jedná väčšinou o pacientov psychických chorých s takzvanou telovou dysmorfóbiou (telesná dysmorfická poruchu – BDD, body dysmorphic disorder). Je to psychická porucha, pri ktorej človek nadmerne prežíva svoje domnelé fyzické nedokonalosti.

Chybičky na tele môžu byť malé, prípadne nemusia vôbec existovať, no aj napriek tomu sa nimi postihnutý jedinec neustále zaoberá a má silnú túžbu domnelé chyby odstrániť. Po zákroku a zmene sa však psychický stav nelepší, nakoľko problém nie je fyzický, na tele.

Mohli by ste nám priblížiť samotný zákrok a jeho priebeh?

Väčšina týchto zákrokov, hlavne menšieho a stredného rozsahu, sa vykonáva v lokálnej anestézie s analgosedáciou. V prípade rozsiahlejších výkonov je vhodná celková anestézia. Pred operáciou sa vykoná konzultácia a predoperačné vyšetrenie.Po operácii zostáva pacientka niekoľko hodín, maximálne 24 hodín na pozorovaní na klinike alebo na oddelení. Následne je prepustená domov a dostáva informácie, ako sa má v najbližších dňoch správať a vhodne ošetrovať pooperačné rany.

Aké sú Vaše odporúčania na bezproblémové hojenie a celkové zotavenie? Ako dlho proces hojenia trvá?

V prvom rade je veľmi dôležitá dôsledná príprava na samotný zákrok a po zákroku dodržiavať odporúčania lekára. Prvé 2-3 týždne je treba sa vyhnúť zvýšenej fyzickej aktivite a tiež pohlavnému styku. Dôležitá je aj dôsledná hygiena v operovanej oblasti, aby sa znížilo riziko vzniku infekcií a iných problémov, ktoré by zabraňovali správnemu hojeniu. Stehy vypadnú približne po 2-3 týždňoch, ale jazvy môže vyzrievať individuálne, aj niekoľko mesiacov. 

V akej cene sa pohybuje cena zákroku? Prepláca v určitých prípadoch túto sumu poisťovňa, prípadne aspoň jej časť?

Ceny sú rôzne (od cca 800 do 2000 €) v závislosti od jednotlivých kliník a miest na Slovensku. Pokiaľ klinika alebo nemocnica nie sú zazmluvnené s danou poisťovňou, klient si hradí všetko sám. 

Čo by ste odkázali všetkým ženám, ktoré tento zákrok zvažujú, ale stále nenašli odvahu prekovať svoj strach a pochybnosti?

Ja si myslím, že dnes už naozaj nemusia mať žiadny strach a pochybnosti. Na Slovensku je dostatok odborníkov, ktorý sa venujú tejto oblasti. Môžu si vybrať a konzultovať nielen u jedného odborníka, ale vybrať si môžu aj viacerých. Na našej klinike vykonávame tieto zákroky už od jej založenia.

Od prvej konzultácie až po poslednú kontrolu sa usilujeme vytvárať prostredie, kde sa každá klientka cíti v bezpečí a pochopená. Veríme, že profesionálny a estetický prístup spolu s príjemnou atmosférou sú kľúčom k získaniu dôvery - a práve tá tvorí polovicu úspechu celej liečby.

Nezabúdaj však, že ženské telo je krásne v každej podobe 🤍

Záverom veľmi ďakujem za spoluprácu pani doktorke MUDr. Kataríne Simonovej. Klinika Esthetic funguje už viac ako 20 rokov na Slovenskom trhu. Venuje sa estetickým zákrokom, plastickej chirurgii, dermatovenerológii, neurológii, laserovej medicíne a infúznej liečbe.  Klinika Esthetic je školiacim pracoviskom pre lekárov na Slovensku a patrí medzi prestížne kliniky na Slovensku.

💊 Posilni si imunitu s vitamínmi od Fitshakera! 

🌿Naštartuj svoje zdravie s kvalitnými výživovými doplnkami z nášho e-shopu.Vyber si z obľúbených produktov ako:

🟠 Vitamín C – na podporu imunity

🟡 Vitamín D3 + K2 – pre zdravé kosti a správne fungovanie svalov

🔵 Magnézium B6 – proti únave a stresu

🟣 Kolagén – pre krásnu pleť, vlasy a nechty

🌿 Zinok – pre zdravú pokožku a obranyschopnosť

👉 Objav celú ponuku a dopraj svojmu telu to, čo potrebuje!

vitamíny
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.