Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zázračná bylinka, ktorá najlepšie prečistí celé telo. Prečo jesť medvedí cesnak?

medvedi cesnak ucinky
Táto neobyčajná liečivá rastlinka je typická hlavne svojou silnou vôňou. V súčasnosti sa teší väčšej obľube ako v minulosti a spája sa práve s jarným obdobím. Jej krásne zelené listy pripomínajú listy konvalinky a je to všestranný pomocník v rôznych oblastiach. Každoročne na nás čaká na vlhkých lúkach a v tienistých lesoch, aby nám prevoňala kuchyňu, spestrila jedálny lístok a prečistila celé telo. Áno, áno, reč je o obľúbenom medveďom cesnaku! Poďme zistiť, čo všetko nám ponúka, sezóna je tuuu :-).

Kde ťa len nájdeme a ako vlastne vyzeráš?

Cesnak medvedí obľubuje vlhké lúky a tienisté miesta v lese. Má rád pôdu bohatú na humus, občas sa ukrýva pod rôznymi krovinami, a tiež vo vyššie položených horských lesoch. Prvé lístočky sa zvyčajne objavujú s príchodom jari, ale všetko záleží od poveternostných podmienok. Objaviť sa teda môžu skôr, ale aj neskôr.Väčšinou rastie vo veľkých plochách a poznávacím znamením je prenikavá cesnaková vôňa, ktorú pravdepodobne zavetríme skôr, ako rastlinku zbadáme. Aby sme sa nespoliehali len na vôňu, tak listy sú svetlozelenej farby, lesklé (veľmi podobné listom konvalinky, ktoré sú na rozdiel od cesnakových listov prudko jedovaté!) a vyrastajú priamo z cibule, ktorá je obalená priehľadnými šupkami. Rastlinka môže dosiahnuť výšku až 30 centimetrov. Sezóna zberu mladých listov trvá približne 2 mesiace. Netreba však čakať, kým rastlinka vykvitne. Vtedy sa totiž sezóna zberu končí.

medvedí cesnak sezóna

Ako a v čom nám môžeš pomôcť?

Vlastnosti Cesnaku medvedieho by sa dali prirovnať k vlastnostiam Cesnaku kuchynského – len sú účinnejšie. Doslova čistí celé telo a pri pravidelnom používaní podporuje celkový zdravotný stav organizmu. Šťava z rastliny má antibakteriálne, protiplesňové a antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia pred voľnými radikálmi.
Pravidelná konzumácia alebo pitie šťavy priaznivo pôsobí na rôzne virózy, trávenie a žalúdočné problémy, vysoký krvný tlak, cholesterol, imunitný systém, bolesti hlavy, pamäť, srdcové poruchy, hormonálnu činnosť, nespavosť alebo dýchanie. Dokonca ho môžeme nazvať najúčinnejším čističom krvi, žalúdka a obličiek. Čerstvá šťava z mladých listov je tiež výborným pomocníkom nielen pri hojení malých povrchových rán, ale aj pri liečbe chronických kožných prejavov a dlhodobejších kožných problémoch.
medvedí cesnak

Kde všade ťa môžeme hravo použiť?

V prvom rade treba napísať, že všetky časti rastlinky sú jedlé a ďalej využiteľné. Jej vlastnosti ju predurčujú na využitie predovšetkým v kuchyni alebo pri rôznych jarných detoxikačných a čistiacich kúrach. Pred použitím zelené listy vždy poriadne umyte studenou vodou a nechajte voľne vyschnúť. Suché listy majú menší podiel liečivých účinkov, preto sa odporúča ich nikdy nesušiť a konzumovať vždy čerstvé, prípadne si listy zamraziť (či už celé, ale nakrájané na menšie časti).

pesto z medvedieho cesnaku
Využitie liečivej rastlinky je naozaj široké, či už v kuchyni alebo v iných oblastiach. Nadrobno nakrájanými listami môžeš ozdobiť maslový chlebík, všetky pripravené nátierky, rôzne polievky, zeleninové šaláty, omelety a praženicu, zeleninové nákypy, pizzu, smoothie. Využitie nájde aj pri príprave mäsa a rýb - ako korenie, do prívarkov a omáčok, všetkých príloh – quinoa, pohánka, cestoviny, zemiaky, zemiaková a iná kaša, ryža, a pod.. Treba však myslieť na to, že vo väčšom množstve je dosť štipľavý :-).
Tým z nás, ktorí sú citlivejší na žalúdok sa odporúča nakrájané listy pred konzumáciou zaliať teplým mliekom a lúhovať minimálne 2 hodiny. A až potom využiť.
V súčasnosti sa celosvetovo veľkej obľube teší tzv. pesto práve z tejto rastlinky. Príprava je jednoduchá – pripravíme ho zmixovaním mladých listov medvedieho cesnaku, vlašských alebo píniových orechov, olivového oleja, morskej soli, čierneho korenia a citrónovej šťavy. Množstvá závisia od tvojej chuti. Nami overený recept nájdeš TU.
medvedi cesnak pesto

Pár zaujímavostí na záver:


  • Prvý dôkaz ľudského využitia siaha až do Mezolitického obdobia, o čom svedčia archeologické nálezy v Dánsku.

  • V roku 1992 bol vyhlásený za "liečivú rastlinu roka".

  • Rastlina je považovaná za škodcu mliečnych fariem. Hospodárske zvieratá nesmú byť kŕmené cesnakovými listami. To by spôsobilo výraznú zmenu chuti ich mlieka.

  • Šťava z listov odpudzuje mole a zároveň slúži ako domáci dezinfekčný prostriedok „na všetko“.


pesto medvedí cesnak

A čo ty? Ako využívaš medvedí cesnak najradšej?

Fit recepty nielen z medvedieho cesnaku, ale aj kopec iných zdravých surovín nájdeš aj v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II a III:

fit recepty
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.