Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Trénerka Nela: Vianoce nemusia byť dokonalé, musia byť skutočné

Každým rokom sa posúva akási hranica začiatku príprav na Vianoce. Trh a komercia na nás tlačí každým rokom skôr a celá vianočná mašinéria sa roztáča krátko na to, ako sa trochu ochladí. Úprimne si povedzme, kto z nás žien sa na Vianoce naozaj teší? Mám rada vianočnú výzdobu, farebné sviečky a dekorácie, vianočnú hudbu a vôňu vianočných koláčikov, všetko to je zakorenené z detstva, keď sme si to naplno dokázali užiť a vychutnať. Ale pri pomyslení na všetky povinnosti, ktoré sa so sviatkami zimy spájajú a očakávaniami nášho okolia na dokonalé Vianoce, tú príjemnú predstavu mnohokrát narušia. Zdá sa vám to povedomé? Nákupy, darčeky, varenie, pečenie, výzdoba, vyleštený byt, dokončené všetky záležitosti, čo prináša so sebou koniec roka, stres v práci, plánovanie nového roka....Už počujem ten povzdych: Ach zase tie Vianoce? Ale musí to byť takto?

1. krok: Zastav sa a uvedom si ozajstnú myšlienku Vianoc

Vianoce majú byť oslavou spojenou s vďačnosťou. Či už si veriaca a sláviš narodenie Ježiša alebo nie, Vianoce by mali byť hlavne sviatkami pokoja, harmónie, vzájomnej lásky a porozumenia. Ľudia by sa mali zísť a osláviť spolu tieto dni a spraviť všetko pre to, aby sa hlavne spolu dobre cítili a vytvorili to „ČARO“ Vianoc spoločne s úsmevom na tvári a vychutnali si vzájomnú prítomnosť. Ono sa to nespraví samo! Aj keď máme rôzne názory, trošku odlišné tradície a spôsoby fungovania v rodinách, každý by sa mal snažiť prispieť k pohode. Tak ako na to? S tým súvisí ďalší krok.
vianoce s nelou
 

2. krok: Obrň sa voči tlaku a reakciám okolia

Zoraď si svoje priority podľa toho, čo je pre teba dôležité. Zabezpeč, že Ty si v pohode. Nejde o dokonalosť, toto nie je tvoje hodnotenie, či si uspela alebo nie! Nie je to o tom spraviť všetko, čo od teba druhí očakávajú a spraviť ich štastnými. Ide o to, aby si zvolila cestu, kedy stihneš veci, čo sú najpodstatnejšie, a zachováš si svoju energiu v pozitívnom poli. No najmä nenecháš sa rozhádzať okolím. Keď ty budeš v pohode a udržíš si úsmev na tvári, tak sa aj všetci ostatní budú cítiť lepšie. A to je ten najkrajší darček, ktorý môžeš dať sama sebe a aj ostatným v tento vianočný čas. Ale pozor, nie je to automatické a treba sa na to pripraviť. Že nebude všetko vyluxované, že nie je toľko napečené, že nemáš najlepšie darčeky na svete, že sa to niekomu nepáči...nevadí! To riskuješ vždy, tak prečo sa tým rozladiť. Aspoň nebudeš unavená, neutratíš všetky úspory a nebudete zbytočne priberať. Ľudia, a hlavne naši najmenší, viac ocenia to ako sa cítia a atmosféru okolo nich. Tak namiesto prepracovanej, unavenej a nevrlej ženy, mamy, partnerky...budú mať pred sebou energiou sršiace stelesnenie lásky a tepla domova, čím bude výsledný efekt zaručene lepší. A o to vlastne ide, nie?
Vianoce stol
 

3. krok: Nastav si svoju myseľ na čarovné Vianoce

Keď sme si už uvedomili, o čom by to malo byť, teraz treba popracovať na vytvorení plánu ako to dosiahnuť. A tu treba ísť do akcie: Napíš si zoznam, čo všetko treba urobiť pred, počas a po sviatkoch. Označ si úlohy číslom aktivity od najdôležitejších po najmenej dôležité. Z tých top najdôležitejších začleň do jednotlivých dní tri, ktoré musia byť spravené. S ostatnými sa netráp, určite sa svet nezastaví, ak ich nestihneš.
Už teraz sa naprogramuj, že nie je možné stihnúť všetko, nechceš predsa padať od únavy! Zmier sa s tým a zabudni na dokonalosť alebo deleguj niektoré veci na svojich blízkych, požiadaj o pomoc, spoj sa s niekým, kto ti to urýchli, uľahčí alebo čiastočne za teba urobí. Základ je v pochopení, že tu nie si sama a veci nemusia byť len na tebe. Vytvor si okolo seba tím, ktorý sa spolupodieľa na celom procese. Každý má nárok na oddych a aj ty.  Zastav sa, sadnite si spolu a daj im otázku a ujasnite si vaše ciele na sviatky a hlavne akú ťa chcú mať - zničenú a unavenú alebo plnú lásky a energie? Aj ty máš byť obdarovaná, niečo dostať, nie len dávať ak chceš, aby tie Vianoce boli naozaj čarovné.
068
 

4. krok: Stratégia a plán na každý deň

Každý deň počas vianočných príprav aj samotných sviatkov by mal obsahovať nasledovné 3 základné činnosti. Nie nehovorím o jedení, jedení a jedení:-). I keď toto si ľudia mnohokrát predstavujú a tešia sa na to ako sa prejedia a nebudú nič robiť, respektíve budú sedieť doma. Práve tu treba zmeniť stratégiu! Inak hrozí, že namiesto nič nerobenia narobíš veľa škody. A to v podobe prejedania sa, výčitiek z kíl navyše, stresu, nervozity, napätia v rodine a nakoniec úplné znechutenie z celých sviatkov a čakanie, kedy už bude po nich. Takto sa v zásade nedostaví dobrý pocit a to, čo od týchto dní očakávaš. A preto:

  • Zacvič si! Áno aj na Vianoce. Aj keď len 15-20 min základných cvičení a strečingu s dobrou hudbou a tvoj deň sa bude uberať úplne iným smerom. Nerobíš to kvôli chudnutiu, cvičenie má aj iné pozitíva. Ide hlavne o naladenie tvojej celkovej energie a tým celého dňa. Samozrejme, že ti dobrý pocit zo samej seba zabráni jesť zo zotrvačnosti a aj metabolizmus sa viac naštartuje.


vianoce nela cvici

  • Dopraj si vianočné pochúťky s rozumom a mierou. Za pár dní veľa nepokazíš, ak dodržíš tento princíp. Je pravda, že cez sviatky sa nechudne a ani sa o to nesnaž. Ale prečo by si na druhej strane mala do seba dostať toľko nepotrebných a mnohokrát zle nakombinovaných jedál a látok, ktoré len zaťažia tvoj organizmus? Nebudeš sa cítiť dobre, ani fyzicky, ani psychicky. Povedz si dosť, keď cítiš, že ješ len zo zvyku a už sa z toho netešíš. Ty si ten kto sa rozhoduje! Zásada je radšej menej a kvalitné potraviny, ktoré si vychutnáš bez zbytočných výčitiek. Menej jedenia = menej chystania a varenia, teda menej hodín strávených v kuchyni....Nie je to úžasné riešenie?

  • Choď na vzduch, hýb sa a buď aktívna, zapoj aj ostatných. Naplánuj si aktivity, keď s rodinou idete von, zahrať sa vonku s deťmi, vytiahnuť von známych, obzrieť si iné mestá alebo si zájsť na krátku turistiku. Nie je nič krajšie, keď v zime krásne vymrzneš na vzduchu a vrátiš sa hladná do teplúčka domova. Využiješ plnohodnotne čas so svojimi blízkymi, prevetráš unavenú hlavu, spáliš nahromadené kalórie, a telo ti za to len poďakuje.


vianoce na snehu
 

5. krok: Vytrieď si tradície a zvyky

Kto vytvára tradície a recepty v tvojej rodine? Nie si s nimi spokojná? Tak ich zmeň, doplň alebo uprav za zdravšie. Buď kreatívna alebo sa inšpiruj Fitshakerom, určite to bude stáť za to a pochutíte si s pocitom, že prijímaš do tela niečo hodnotné.
Pri mojom cestovaní a poznávaní iných kultúr som sa naučila túto základnú MANTRU: Vždy sa riaď tým, čo najviac prospieva tebe a tvojej najbližšej rodine a prispôsob to vašim potrebám, nech to má zmysel a dáva pozitívne výsledky. Žena je väčšinou tá, ktorá určuje životný štýl v rodine, alebo ho aspoň najviac ovplyvňuje. Že to budeš musieť obhájiť alebo že zmeny okolie nemá rado? Veľakrát záleží len na prístupe a na tom, ako to podáš. Ak máš dôvod a stojí to za to, tak choď do toho. Keď si ty o tom presvedčená, tak presvedčíš aj ostatných. Skús do procesu zapojiť aj ostatných, vysvetli svoje zámery a dôležitosť vzájomnej podpory. Ak im na tebe záleží, tak môžeš byť aj milo prekvapená. A v konečnom dôsledku vlastne ide aj o nich.
nela-na-vianoce
 
Vychutnaj si vianočné okamihy, buď k ľuďom milá a zastav sa na objatie, úsmev a pekné slovo. Veď toto všetko je zadarmo a je to tým najkrajším darčekom.
Prajem ti tie najkrajšie Vianoce prežité v harmónii, pokoji a v kruhu tých, na ktorých ti záleží!
 
Zrelaxuj pri ďalších článkoch:
“Vianoce bez kíl navyše!” Návod od trénerky Janky Jánošíkovej
3 tipy ako na zdravé Vianoce – chutné vianočné pečivo a žiaden stužený tuk
12 tipov na darčeky na Vianoce pre ženy. Tieto zdravé darčeky naisto potešia!
Fotka autora
Nela Sullens
Redaktor vo Fitshaker

Som koučka zdravého životného štýlu, a tiež som mama úžasnej, aktívnej šesťročnej dcérky. Pôsobila som dlhodobo v zahraničí ako certifikovaný osobný tréner vo fitnes a špecialista pre fitnes a športovú výživu. Získala som niekoľko medzinárodných trofejí ako súťažiaca, a aj ako koučka prípravy bikini fitness súťaží. Na mojej ceste som zozbierala mnoho skúseností hlavne s prácou so ženami, o ktoré sa chcem podeliť. Dobre poznám úskalia dnešnej uponáhľanej doby a informačnej zahltenosti, kde problémy ako vyťaženosť, únava, strata životnej iskry, nevhodné stravovacie návyky a často aj kilá navyše, spôsobuje každodenné útrapy tisíckam ľudí. Prinášam riešenia v podobe vzdelávania, koučingu a programov efektívneho zavádzania zdravých osobných návykov do každodenného života, ktoré transformujú životný štýl jednotlivca s reálnymi výsledkami, s dlhodobým efektom a v súlade s prírodou. Výsledkom je zdravá, aktívna, silná žena, s vytúženou postavou a sexepílom, ktorá sa cíti úžasne vo svojej koži. Zároveň pozitívne ovplyvňuje svoj život, svoju rodinu a celé okolie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.