Stankina premena (- 8 kg): „Do 42 rokov som pravidelne nešportovala.“

Tento rozhovor začnem netradične 😊. Stanka mi totižto do súkromnej správy poslala vety, ktoré počula od svojej lekárky.  Potešili ma tak veľmi, že som sa rozhodla začať práve nimi 😊. „Moja doktorka na neurológii ma veľmi vychválila. Povedala, že je úžasné, čo som dokázala pravidelným cvičením, len nech pokračujem a stačí, keď sa prídem ukázať o rok. Predtým som chodievala často. Som na seba veľmi pyšná a cítim sa neskutočne motivovane. Proste to má zmysel. Ďakujem 😊.“

Stanka, váš príspevok v našej skupine na FB sa začínal vetou: „Ide to aj po 40.“ Ako ste to mysleli? Pred dosiahnutím tohto veku ste nešportovali? Alebo ste sa rozhodli práve po štyridsiatke ženám ukázať, že to ide a že vek je len číslo?

Presne tak. Do 42 rokov som pravidelne nešportovala. Sem-tam som vybehla na prechádzku so psom alebo s rodinou na malú túru, ale doma som necvičila vôbec. Stále som mala pocit, že behanie okolo domácnosti a záhrady mi stačí, ale moje telo mi dalo jasne najavo, že nestačí.

Zhoršujúce sa bolesti chrbta som začala riešiť u odborného lekára a diagnóza bola jasná − hernia disku (vysunutá platnička). Opakovane som absolvovala procedúry, učila som sa, ako správne stáť a sedieť, dokonca som bola na liečení. Každý, s kým som prišla do kontaktu, mi radil to isté – cvičiť, spevniť svaly brucha a chrbta.

Minulý rok sa pridružili iné zdravotné problémy, a tak som podstúpila hormonálnu liečbu a váha mi za mesiac stúpla o 5 kg. Plus pár kilečiek, čo som si nazbierala predtým, a zrazu som si nemohla nič obliecť.

A presne v tej chvíli na mňa na FB „vyskočila“ Výzva do plaviek 2019. Povedala som si − buď, alebo, a hneď som sa prihlásila.

ako schudnut doma

 

Veľa žien práve v tomto veku stagnuje, hovoria si, že keď to nedokázali doteraz, už to nedokážu nikdy. Čo by ste im poradili? Ako by ste ich namotivovali, aby to nevzdávali?

Prešla som si všetkými fázami vyhovárania sa :-D. Okolie ma uisťovalo, že v mojom veku a po dvoch deťoch mám super postavu, čo by som viac chcela. Jasné, že aj ja mám genetickú predispozíciu a pri rodine, práci, záhrade, dome nemám žiaden čas na akýkoľvek pohyb navyše atď.

A keďže ja som v podstate nemala nadváhu (pri výške 168 cm som 10 rokov vážila cca 63 kg), mojou úplne najobľúbenejšou výhovorkou bolo: „Ja nie som tučná, ja to mám len zle rozložené.“ A v podstate do 40 to tak aj bolo, trčalo mi spodné brucho a inak som bola so sebou zmierená.

Ako sa nevzdať? Ja som si upratala priority – zdravie je na úplne prvom mieste. Pohyb síce robím kvôli sebe, ale zdravá strava je prospešná aj pre mojich chlapov.

Sama pre seba som si vyrobila motivačnú záložku. Jednu menšiu mám v diári a druhú väčšiu v skrini pri spodnej bielizni.

ako sa donutit schudnut

 

Zmenili ste aj svoj jedálniček? Podelíte sa s nami o nejaký zdravý a chutný recept, ktorý ste si obľúbili počas výzvy?

Jedálniček som nejak radikálne meniť nemusela, lebo o zdravú stravu sa snažím už niekoľko rokov a už viac ako 3 roky kváskujem.

Samozrejme, že aj ja som poskúšala rôzne zaručené diéty. Len ja mám s diétou jeden veľký problém − pri slove diéta som v momente hladná :-D. Takže zdravý životný štýl bola moja jediná použiteľná a udržateľná cesta. Ale predsa len som jednu väčšiu zmenu zaviedla, a to IF (prerušovaný pôst 16:8). Bolo to z dôvodu, že napriek zdravej strave a pravidelnému pohybu mi stagnovala váha. Stravovanie 5x za deň mi nevyhovovalo, lebo som bola stále hladná – mám rada pocit úplného zasýtenia a tie malé časté porcie ma priam rozčuľovali :-D.

Nejaký zvlášť obľúbený recept asi ani nemám, stále hľadám nové recepty, ale taký, čo robím často, je napr. tento: Ryžové rezance s kuracím mäsom a zeleninou na čínsky spôsob.

plán na chudnutie pre ženy

 

Ako sa vám podarilo zakomponovať cvičebné videjko do svojho dňa? Vymedzili ste cvičeniu rána alebo večery? Páči sa vám štýl cvičenia doma? Je to pre vás vhodné?

Iný štýl cvičenia si ani neviem predstaviť. Bývame v malej dedinke uprostred hôr, v ktorej teda je posilňovňa, ale po pár pokusoch v nej viem, že to pre mňa nie je. Skúšala som aj jumping a spinning, ale môj voľný čas je veľmi vzácny a presúvanie do mesta neprichádza do úvahy. Chodím do práce, okrem rodiny mám záhradu a psa a môcť si zacvičiť 20 minút vtedy, keď mi to práve vyhovuje, je na nezaplatenie.

Cvičím väčšinou popoludní. Niekoľkokrát do týždňa ideme von so psom – hodinová prechádzka po horách s prevýšením cca 150 m − a po príchode domov si dám video.

 

Stalo sa cvičenie a pohyb súčasťou vášho života? Plánujete sa s nami pustiť aj do Výzvy do plaviek?

Ešte stále nemôžem uveriť, že som sa začala aktívne hýbať a cvičiť a že ma to baví. Mám obrovské šťastie, že mám po boku manžela, ktorý ma podporuje a ťahá (občas tlačí) vpred.

Minuloročná Výzva do plaviek bola moja prvá a veľmi sa mi páčila, pri nej som zistila, ktoré cvičenia a ktorý tréner mi vyhovuje. Tak si teraz idem pilates s Andrejkou, ale do výzvy sa isto zapojím, lebo sa mi páči, keď sa prihlásim a vidím fotku pred a po ;-). Áno, to je moja motivácia ísť do výzvy :-D.

ako schudnut zeny
Najnovšia fotka Stanky, na ktorej váži 60 kg.

 

Stanka, želáme vám veľa zdravia! A nech vás váš manžel stále ťahá a aj tlačí vpred, pretože to, čo robíte, je skvelé 😊.

 

Ako sama vidíš, nezáleží na tom, kedy začneš. Dôležité je urobiť prvý krok. Poď vyskúšať novú Výzvu do plaviek 2020 s nami aj ty! ;-)

výzva do plaviek

 

Prečítaj si aj príbehy ďalších kočiek, ktoré vyskúšali naše výzvy:

Tánička je mamička dvojičiek, za 2 mesiace sa jej podarilo schudnúť 6 kíl

Mamička 3 detí Evička začala s chudnutím v januári 2018. Doteraz schudla už krásnych 40 kg

Janka začínala na váhe 96 kg, podarilo sa jej schudnúť viac než 30 kg, aby sa opäť mohla tešiť ďalšiemu tehotenstvu

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 28/04/2020 a zaradený do kategórie: Premeny   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre