Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

„Spočiatku to bola zvedavosť, čo ma k meditácii priviedla. Dnes je to nutnosť“, hovorí Martinka

meditácia
Martinka pracuje v cestovnom ruchu ako turistická sprievodkyňa, najviac ju očarili ázijské krajiny, ktoré sú jej blízke nielen spôsobom života, nastavením mysle, ale aj životnou filozofiou a štýlom života. Práve práca a cestovanie ju priviedli k meditácii. Získala si ju natoľko, že sa rozhodla absolvovať 3-týždňový kurz meditácie v Thajsku, jej meno sa spája s projektom Peace Revolution. Čím si ju meditácia tak veľmi získala? Ako urobiť z meditácie každodenný zvyk, je vhodná naozaj pre každého, dá sa meditovať „správne“? Aj na tieto otázky sa môžeš dozvedieť odpovede :-).

Martinka, opíš nám prosím ťa na úvod aká je tvoja práca, sny a záľuby, čomu sa venuješ. Budeme veľmi radi, ak nám prezradíš niečo aj o projekte Peace Revolution na Slovenku, s ktorým sa spája práve tvoje meno.

Väčšinu času sa pohybujem v oblasti turizmu. Keď nesprevádzam prevažne v ázijských krajinách, venujem sa obhliadkam hotelov a destinácií, ktoré následne ponúkam. Ázia, predovšetkým jej juhovýchodná časť oblasť Indie, či Srí Lanky mi je blízka. A to nielen spôsobom života, či nastavením mysle, ale aj životnou filozofiou, alebo štýlom, ak to tak možno nazvať. Jednoducho, ľudia tam vedia aj spomaliť, usmievať sa a brať veci z nadhľadu. A tak, aby som sa aj ja udržala v mentálnej pohode, nezabúdam venovať čas sebe a svojim potrebám.
Hlavu najradšej resetujem turistikou, či prechádzkami v prírode a meditáciou. Pre niekoho je to v podstate to isté, závisí od uhla pohľadu.
pritomnost
 

Často sa odporúča urobiť si z meditácie každodenný zvyk. Ako na to? Vedela by si nám prezradiť recept ako sa naučiť každodenne meditovať?

Vytrvať! Niežeby som chcela ľudí od meditácie odradiť, no bez úsilia a vynaloženej energie to nepôjde. Nič sa nedeje len tak, samé od seba.
Ak si chceme vytvoriť akýkoľvek zvyk, systém k vytvoreniu je nasledovný:

  • Na počiatku je porozumenie (prevažne na základe priamej skúsenosti, alebo aj záujmu), že mi praktizovanie danej aktivity osoží, akási motivácia, prečo chcem to či ono robiť.

  • Následne prichádza rozhodnutie, že danej aktivite venujem určitý čas zo svojho dňa.

  • No a potom je to o vytrvalosti. Niektoré dni sa človek k meditácii bude nútiť, iné sa na ňu bude tešiť, niekedy počas nej zaspí, potom si ju zas užije a tak dokola, v závislosti od mnohých faktorov.

  • Ak však vydržím a aktivitu budem opakovať dostatočne dlho, stane sa mojou súčasťou.


Prirovnám to k jednoduchej veci, ako je umývanie zubov. Keď sme boli malí, túto činnosť sme ešte nemali zautomatizovanú. Rodičia nás učili, že umývať si zuby je dobré, inak sa nám pokazia. Ako deti sme nie vždy chceli pochopiť, občas sme to ofrflali, niekedy schválne vynechali, museli nám to pripomínať. No po čase sme to začali robiť sami od seba, chápeme a vidíme benefity. Jednoducho dozreli sme do toho. A tak je to aj v prípade každodennej meditácie. Všetko je proces a vyžaduje si určitý čas. Preto posledným tipom je nestrácať trpezlivosť :-).
ranna meditacia
 

Život v cestovnom ruchu Ti umožnil precestovať vyše 40 krajín sveta. V akom čase, v ktorej krajine a za akých okolností Ti meditácia vstúpila do života? Čím si ťa získala?

O meditácii ako takej som sa bližšie dozvedela počas štúdia jazyka hindi v Indii. Až tak prišla možnosť vyskúšať si to. No spočiatku som sa trochu obávala. Nemala som pocit, že som úplne pripravená, resp. nemala som dostatok informácií. Možno som na ňu vtedy nazerala cez prsty stereotypov, predsalen to bolo u nás ešte donedávna viac menej tabu. No lákalo ma to a prichádzala mi do života dovtedy, kým som ju nevyskúšala.
Potrebovala som si psychicky oddýchnuť po náročnom zájazde a keďže mám tendenciu do vecí „vhupnúť“, začala som hneď 10-dňovým pobytom v tichu, za intenzívnej meditácie, tzv. vipassana. A bolo to skvelé osvieženie! Myšlienky sa upokojili, akoby sa usadili na dno pohára a ja som vnímala veci jasnejšie, čo mi napomohlo pri rozhodovaní. Zostrili sa mi zmysly a mala som pocit akého si celkového súznenia s okolím. V skratke, napomohlo mi to k rovnováhe a spokojnejšej existencii.
Až neskôr som zistila, že bola meditácia mojou súčasťou vlastne odjakživa, len som to tak nemala zadefinované. Diala sa prirodzene, napr. keď som sa sústredila na kráčanie počas výstupu na kopec, alebo obdivovala akýsi výhľad, šťastná v danom okamihu a i.
Na to, aby človek spoznal meditáciu, nemusí cestovať, stačí sa poznať, vidieť radosť aj v maličkostiach a venovať pozornosť veciam, ktorým práve robíme. No práve to je dnešnej dobe náročnejšie, než sa môže zdať. Aj preto je meditácia na vzostupe.
rozhovor
 

Nie je tajomstvom, že ťa očarila natoľko, že si sa rozhodla absolvovať 3-týždňový kurz meditácie v Thajsku. Čo všetko ti absolvovanie kurzu dalo do života? Išla by si do toho znova?

Môj vzťah k meditácii sa prehlboval postupne. Nemôžem povedať, že som sa jej venovala denne hneď po prvej skúsenosti. Som tvrdohlavý typ. Po čase sa mi však myseľ opäť plnila povinnosťami bežných dní a benefity slabli. No čo som si pamätala bol ten pocit a vedela som, že toto je moja cesta.
Niekto sa vrhne na fitko, alebo na záhradkarčenie. Áno, ak im to pomôže vyprázdniť myseľ a tzv.“upratať myšlienky“ je to spôsob meditácie, no ja som chcela ísť viac do hĺbky. Na internete som na stránke www.peacerevolution.net na odporúčanie známej začala so 42-dňovým online meditačným programom. Bolo to zdarma a zobralo to len 15 minút z môjho dňa, a tak som to vzala ako výzvu, ktorú skúsim dodržať. Každý deň som si pustila videjko, na ktorom thajský mních vedie meditáciu a po anglicky popisuje, na čo sa sústrediť. Technika bola síce iná, než tá, s ktorou som mala predchádzajúce skúsenosti, no účel splnila.
Vďaka tomuto programu som sa potom dostala na trojtýždňový meditačný pobyt do Thajska, čo bola skvelá a veľmi intenzívna skúsenosť. Rozhodne mi to pomohlo integrovať prax do bežného života, ešte viac roztvoriť vedomie, či myseľ a vyčistiť optiku nazerania. Podobné meditačné pobyty, kde sú učiteľmi priamo mnísi som odvtedy absolvovala už päťkrát a zakaždým mi prinesie niečo nové.
 

Čitateľov určite zaujíma, ako takýto kurz meditácie v Thajsku prebieha. Priblíž nám ho prosím bližšie.

Vďaka projektu World Peace Initiative Foundation som sa mohla v januári 2019 už po niekoľkýkrát zúčastniť meditačného tréningu v Thajsku a spoznať tak nielen 60 „Architektov mieru“ v teréne, ako nás mnísi zvyknú nazývať, no najmä naučiť sa nové veci, ktoré mi rozšírili obzory a inšpirovali do ďalších dní. Transformačná skúsenosť, ktorej súčasťou bol prísny režim, ale aj nádherné medzinárodné spojenia na mentálnej úrovni a zážitky s úžasnými ľuďmi z 37 krajín, bola skôr výzvou, ako dovolenkou.
Meditácie, workshopy, zaujímavé prednášky od mníchov na témy ako udržiavať zdravé medziľudské vzťahy, manažment stresu, či rovnováha v živote, ale aj nekonečné rozhovory, fruit carving, yoga, masáže, ženské a mužské kruhy, skúšky, rodinné konštelácie a zdieľania.
Popri intenzívnom programe sme zároveň nezabúdali plniť jednu zo základných podmienok celého kurzu - nasledovať denný režim mníchov. Čo to pre nás znamenalo?

  • 5:00 - budíček od niektorej z nás podľa rozpisu (ženy žili v oddelených „dedinkách“ ako muži)

  • 5:30 – 6:30 - raňajšia meditácia pod vedením mnícha

  • 6:30 – 7:30 - joga (rôzne typy pod vedením niektorého z účastníkov, čo bolo zaujímavým obohacovaním komunity, vzájomným učením sa, ako aj poskytovaním príležitostí menej skúseným)

  • 7:30 – 8:30 - raňajky

  • 8:30 – 9:30 - čas voľna, ktorý sme trávili štúdiom a prípravou na skúšky

  • 9:30 – 11:00 - prednáška s doobednou meditáciou vedenou mníchom

  • 11:00 – 11:30 - upratovanie a iné komunitné aktivity podľa rozpisu

  • 11:30 – 12:30 - obed (podobne ako theravada mnísi sme mohli tuhé jedlo prijímať výlučne doobeda)

  • 12:30 – 14:00 - voľný čas

  • 14:00 – 17:00 - prednáška a poobedná meditácia

  • 17:00 – 18:00 - tzv. Pána, alebo „večera“ (mnísi môžu poobede konzumovať len mliečne výrobky, zväčša v tekutej forme)

  • 18:30 – 21:30 - večerný workshop, prípadne skúšky a meditácia

  • 22:00 - spánok


meditacia skusenosti
 

Meditácia nás vraj robí šťastnejšími. Čo znamená pre teba pojem „meditácia“? Vnímaš ju teraz po viacročných skúsenostiach inak ako na začiatku?

Meditácia je v mojom ponímaní zastavenie sa, venovanie si času, vhĺbenie sa do seba, ale aj vedomé dýchanie, prežívanie, či porozumenie bytia. Je to pre mňa potrebná časť existencie, ak chcem fungovať efektívne a v rovnováhe a nevyosiť sa zo svojho stredu.
Tak ako človek dokáže trénovať telo, vie s pomocou meditácie trénovať aj myseľ. Zároveň je to jedno veľké dobrodružstvo, odhaľovanie nových vecí, otváranie ďalších a ďalších dverí a neustále učenie sa nielen o sebe. A to ma baví.
Spočiatku to bola zvedavosť, čo ma k meditácii priviedla. Dnes je to nutnosť.

Vnímam to tak, že keď sa človek niečoho naplní, má potrebu podeliť sa o to, podať to ďalej. Mohla by som si meditovať sama pre seba vo svojej bubline, no keď pociťujem priaznivé účinky ja, prečo by som to nedopriala aj iným? A síce som certifikovaná trénerka meditácie, môj odkaz by rozhodne nebol taký silný, ako keď ho sprostredkuje niekto, kto má nameditované niekoľkonásobne viac. Preto som zorganizovala zopár workshopov vo viacerých mestách v rámci SR a pozvala thajského mnícha LP Johna, ktorý učil aj mňa. Účasť aj odozva predčila aj tie odvážnejšie odhady, čo bol jasný signál toho, že meditácia je žiadaná aj na Slovensku, ľudia ju chcú spoznať a prostredníctvom nej skvalitniť svoj život.
 

Čo by si odporučila niekomu, koho snom je naplno sa venovať meditovaniu? Čo by mal urobiť a čomu naopak sa vyhnúť? Je dobré absolvovať meditačný kurz, pobyt, seminár, stiahnuť mobilnú aplikáciu alebo sa riadiť radami skúseného „guru“? Ako na to?

Meditovať :-). Niekedy je odpoveď naozaj jednoduchá a je ukrytá v každom z nás. Ľudia sú, našťastie, rôzni. A tak niekomu bude vyhovovať tá či oná zo spomenutých možností v otázke. Niekomu žiadna a jeho cesta bude úplne iná, špecifická, no ak ju má nájsť, príde k nej. Preto, ak je niekoho snom naplno sa venovať meditovaniu, stačí to len robiť.
 

Je meditácia vhodná naozaj pre každého? Čo všetko nám prinesie do života pravidelná prax?

Thajský mních by na túto otázku odpovedal takto: „Meditácia je vhodná pre každého, kto dokáže dýchať.“
Samozrejme, má na mysli ľudí. Z odborného hľadiska by sme však mali vylúčiť ľudí s veľmi vážnymi psychickými poruchami, ktorí majú takpovediac porušený softvér. Predstavme si, že myseľ je softvér a telo hardware. Ak je pokazený hardware, dá sa fungovať, no ak sa pokazí software, počítač nefunguje. Poviem to laicky, myseľ vážne psychicky chorého človeka nedokáže poprepájať „vstupy“ správne, a teda nevie adekvátne vyhodnotiť situáciu, nedokáže meditovať, resp. by meditácia nemala žiaden efekt.
 

Meditácia ide väčšinou ruka v ruke s praktizovaním jogy. „Cvičíš“ ju tiež?

Je to tak a v mnohých prípadoch sa to deje akosi prirodzene. Praktizovanie jogy napomáha okrem iného udržiavať meditačnú polohu dlhšie bez toho, aby sme ju zmenili. Sama som sa k joge dostala akosi prirodzene. Sú obdobia, kedy sa jej venujem viac a kedy menej, či vôbec. Zatiaľ som sa nedostala do štádia, že ju cvičím každý deň.
 

Dá sa vôbec meditovať správne? Existuje ideálna poloha, ideálna pravidelnosť, ideálna hudba, ideálna metóda, ideálny návod? Asi chápeš, ako to myslím.

Jednotný návod neexistuje. Zrejme preto je na svete toľko meditačných techník, aby si medzi nimi každý vybral tú, ktorá mu vyhovuje. Dokonca v samotnom budhizme, ako psycho-filozofickom systéme sú rôzne odnože. Každý máme iný typ tela, iný charakter a tak, čo vyhovuje mne, nemusí inému. V tom je čaro možnosti voľby.
Niekomu sa lepšie medituje ráno, inému večer. Niekto medituje aj 2x denne, lebo cíti, že to potrebuje. Niekto sa práve vrátil nahnevaný z práce a potrebuje sa najprv upokojiť, tak si pustí príjemnú hudbu, až potom začne meditovať v tichu.
Na čom v konečnom dôsledku záleží viac než na tom, kedy, kde, či akým spôsobom to robím je, že to vôbec robím a že mi táto prax niečo dáva, mám z nej určitý benefit nielen ja, ale následne aj moje okolie a som si toho vedomý. Aspoň pre začiatok :-).
meditacia

Za zaujímavé a hodnotné slová veľmi ďakujeme Martinke Trginovej. Ak by si mala viac otázok a chcela sa dozvedieť viac súvisiacich informácií, Martinku môžeš kontaktovať cez Facebook.

Pustíš sa do meditácie tiež?

Vedené meditácie na každý týždeň na danú tému budú aj v novej 40-dňovej výzve: Harmónia tela a duše 2022

harmónia
 
Mohlo by ťa zaujať aj:
Meditácia na vnútornú úsmev + 5x joga cviky na zlepšenie nálady
4 jednoduché tipy na prácu s mysľou, aby sme nedávali váhu negatívnym myšlienkam
6 tipov ako pracovať s pocitmi úzkosti a neistoty spojenými so zmenami
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.