Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Si príliš chudá, slabá a bez energie? Ponúkame 7 spôsobov ako pribrať, navyše zdravo!

Je zrejmé, že mnoho žien rieši práve opačný problém. Ako schudnúť. Prieskumy ukazujú, že i podváha je aspoň takým veľkým problémom ako nadváha, či obezita. A keďže máš rada šport, je ti jasné, že reč nie je o priberaní zo zákuskov. Pekné svaly s primeraným množstvom tuku nie sú samozrejmosťou a treba ich vedieť správne získať, aby si mohla zvýšiť svoj výkon. Ako na to, ti poradíme práve v tomto článku. ;-)

Americký magazín Zdravie zverejnil nedávno výsledky prieskumu, že 2/3 Američanov je obéznych alebo trpí nadváhou. Alarmujúce výsledky dosahujú už aj deti a mládež. Tam je to zhruba 1/5. A keďže sa Američanom približujeme aj v priemernej konzumácii cukru na hlavu, veriť im môžeme spoľahlivo.
Čo však s tým, keď bojujeme s opačným problémom? Mnohé ženy riešia komplikácie s priberaním na váhe. Podiel svalovej hmoty je dôležitý pre dobrý výkon, nielen ten športový, ale aj v bežnom živote. Svaly idú ruka v ruke so silou a vytrvalosťou.
Podváha je definovaná ako index telesnej hmotnosti (BMI) nižší ako 18,5. Na optimálne udržanie zdravotného stavu je ideálne BMI nižšie ako 25. Maj však na pamäti, že BMI berie do úvahy iba pomer výšky a telesnej hmotnosti, nie podiel svalovej hmoty. Pokiaľ chceš zdravo pribrať, mala by si nato ísť s rozumom. Cieľom je správny pomer svalov a podkožného tuku, nie toho brušného. Je nevyhnutné jesť zdravé potraviny a dodržiavať fit životný štýl. ?

7 tipov, ako zdravo pribrať

Tu je niekoľko overených a účinných spôsobov ako priberieš, no zároveň si nezničíš zdravie:

1. Pred jedlom nepi vodu!

Zaťažíš si zbytočne žalúdok a nedostaneš doňho toľko potravy, koľko potrebuješ.
nepi vodu pred jedlom
 

2. Jedz častejšie!

Odporúča sa trikrát denne jedlo, ktoré je bohaté a vyvážené. Znamená to nevyhýbať sa sacharidom, ani zdravým tukom.
co jest cely den
 

3. Jedz mliečne výrobky!

Mliečne výrobky obsahujú mliečne sacharidy, ktoré ti pomôže ísť s váhu hore.
mlieko
 

4. Používaj väčšie taniere

Trik s taniermi už isto poznáš, tak si smelo nalož, koľko ti hrdlo ráči.
naloz si vela na tanier
 

5. Zoznám sa s kreatínom

Monohydrát kreatínu je doplnok výživy, ktorý ti spoľahlivo pomôže získať svalovú hmotu. Treba ho však vedieť správne dávkovať, čo však hravo zvládneš aj z návodu.

6. Zvoľ správne poradie

Ak máš na tanieri naložený mix, ako prvé sa pusti do bielkovín, zeleninu si nechaj na koniec.
vajicka na tanieri
 

7. Obohať svoj jedálniček!

Do svojho jedálnička zaraď niektoré (najlepšie všetky) z týchto potravín:

zdrave tuky
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.