Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Sauna vám zmení život! Tak ako ho zmenila nám.

sauna
Je to už pekných pár rokov, čo sme wellness s priateľom ochutnali po prvý krát. Tak, ako mnohí zaľúbenci, tak sme aj my wellness brali ako skvelú príležitosť vychutnať si romantiku pri svetle sviečok blikajúcich okolo vírivky, teplo v saune a intímnu atmosféru. Vtedy sme wellness brali len ako atrakciu, spríjemnenie a spestrenie spoločných chvíľ, skrátka také malé vyhodenie z kopýtka. Že nám sauna zmení život sme však vtedy ešte ani netušili.

Na začiatku sme o saunovaní nevedeli nič a do sauny sme chodili len sporadicky – raz za 1-2 mesiace a bolo vybavené. V podstate sme ani nevedeli, ako sa správne saunovať. Prečítali sme si síce na internete inštrukcie, ako to robiť správne, no nie je nad vlastnú skúsenosť :)
Napriek tomu, že sme sa z počiatku nesaunovali úplne predpisovo (niekedy sme boli tzv. saunoví turisti, ktorí behajú zo sauny do sauny bez oddychu), sme si všimli, že z tej sauny odchádzame akosi ľahší, uvoľnenejší, jednoducho s vyfúkanou hlavou. Stres a zhon z práce a zo školy boli zrazu fuč. Hlava čistá, telo oddýchnuté. Teda aspoň dočasne. Zbavenie sa stresu „na počkanie“ sa stalo našou malou drogou. Chceli sme viac a viac. Ani sme sa nenazdali a zrazu sme boli vo wellnesse pečení varení každý týždeň :)
fitshaker_blog_sauna_1
Každý piatok sme sa tešili, keď sadneme do auta a tradááá smer wellness. Zásady správneho saunovania sa nám rýchlo dostali pod kožu a tak sa aj pocit blaženosti po saune stupňoval. Zrazu sme do wellnessu nechodili len na tri hodiny, ale na celé poobedie. Náhodne sme objavili zázrak menom spánok po saune, keď sme si podriemkali na lehátku v teplom župane. Po 20 minútach takéhoto spánku sa človek cíti akoby prespal celú noc. Verte mi, pokiaľ toto nezažijete, neuveríte. Často keď o tom ľuďom hovoríme, tak na nás pozerajú ako na čudákov a až vtedy, keď sa mi podarí túto lahôdku zažiť, pochopia :)
fitshaker_blog_sauna_oddych
Pozitívne účinky sauny alebo ako nám sauna zmenila život
O pozitívnych účinkoch sauny sú na internete popísané stovky článkov. Dočítate sa o posilnení imunity, uvoľnení stuhnutého svalstva, posilnení krvného obehu, prečistení pokožky a dokonca aj o chudnutí (tomuto však neverte, v saune neschudnete ani gram, ale len vypotíte vodu spolu s odpadovými látkami). O priaznivých účinkoch samozrejme niet pochýb,  avšak ako ja vravím, najlepšia je vlastná skúsenosť a preto sa s vami podelím o tú našu.
Odkedy sme sa začali pravidelne saunovať, tak sme na sebe pobadali hneď niekoľko pozitívnych účinkov. Okrem hlavného benefitu psychického aj fyzického relaxu sa pravidelné saunovanie odrazilo aj na našom zdraví. Pravidelné saunovanie výrazne prispieva k zvyšovaní imunity. Verte či nie, nám ju zvýšilo poriadne.
Kedysi nás rôzne virózy a chrípky „obšťastňovali“ niekoľkokrát do roka. Stačilo, aby to chytil jeden z nás a už sa viezla celá rodina. Chrípkové epidémie chodili na návštevu rok čo rok. Teraz si už len klopkáme na drevo v saune, že sa tejto pliage úspešne vyhýbame. Ak sa predsa len raz za uhorský rok stane, že niektorý z nás chytí niečo také, tak liečba je oveľa rýchlejšia. Kedysi nás pri viróze týždeň v posteli neminul. Dnes, ak sa už predsa len pritrafí, stačia 3 dni a sme zase fit. Nehovoriac, o tom, že už si vírus neprehadzujeme ako horúci zemiak jeden na druhého. Môžeme byť ten vzorný partner, ktorý donesie čaj a pohladká na duši, keď je tomu druhému na nič :)
Posilnenie imunity výrazne pocítil aj môj priateľ, Martin. Aj on mával svoje obdobie. Mesiace apríl-jún mal každý rok o zábavu postarané. Ak máte doma alergika, určite viete o čom hovorím. Alergia na topoľ, resp. na pely, ktoré sa viažu na topoľové chumáče, mu dávali poriadne zabrať. Tri mesiace smrkania, kýchania a dopovania sa tabletkami – to nie je práve med lízať. Štvrť roka boja s alergiou sa skrátilo na 1-2 týždne. Ako je to možné?
Verte či nie, recept je jednoduchý. Výrazne v tom má prsty nielen saunovanie, ale aj zmena stravovacích návykov. Odkedy sme sa prestali napchávať rôznymi nezdravými chemickými jed(l)ami, plných éčok a iných somarín, tak sa nám aj naše telo odvďačilo. Ten 1-2 týždne, kedy sa Martinovi alergia ozve vo výrazne slabšej sile, v pohode prežije aj na homeopatikách. Žiadny Zodac, Claritine či iné tabletky... Stačí pravidelná sauna a zdravá strava :)
fitshaker_blog_sauna_jacuzzi
Saunovanie v lete
Ak si myslíte, že saunovať sa je treba len počas sezóny  jeseň-zima-jar, tak sa mýlite. Saunovaním každý týždeň aj počas letného obdobia nielenže udržiavate a stále posilňujete imunitný systém a využívate všetky ostatné plusy, ale aj trénujete termoregulačný systém. Vďaka pravidelnému saunovaniu aj v lete sa počas horúcich dní budete menej potiť.  Toto môžem vlastným telom a vlastnou kožou potvrdiť :) . Funguje to!
Sauna – najväčší koníček aj najsladšia odmena
Dnes je pre nás sauna malá droga, najväčší koníček aj najsladšia odmena. Je to dokonalý oddych tela aj duše, ktorý si dopriavame pravidelne. Naučili sme sa vychutnávať pohodu. Naučili sme sa správne suanovať. Naučili sme sa starať sa o svoje zdravie fyzické aj psychické.
Veľmi rýchlo sa z nás stali lovci wellnessov :). Niekto zbiera známky, iný hrnčeky, my zbierame wellnessy. Túžba ochutnávať a spoznávať nové wellness centrá, hotely, služby v nás nestále rástla. Veď nie nadarmo sa hovorí „S jedlom rastie chuť“. Keď sa sauny a wellnesská, ktoré sme navštívili, začali hromadiť, založili sme blog www.milujemewellness.sk. Na blogu píšeme okrem recenzií aj množstvo zaujímavých informácií ako, kedy a prečo sa saunovať. Skrátka nájdete tu infošky aj pikošky zo sveta wellness.
fitshaker-sauna
No a teraz? Teraz už balíme. Za oknami šero a dážď a to je to najlepšie počasie na saunu :)
Do saunovania! :)
Článok napísala: Deniska Holičová
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.