Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Recept na bylinkový sirup bez varenia

NaN
domáci sirup z byliniek

Potrebujeme: 

  • veľký sklenený zaváraninový pohár
  • bylinky (skorocel, smrekové výhonky...) iba v čerstvej forme. Ide o to, že čerstvé bylinky začnú púšťať v kombinácii s cukrom bylinkovú šťavu a vzniká tak liečivý sirup
  • cukor (používam trstinový)
domáci sirup z byliniek

Môžeme ho používať na sladenie bylinkových čajov, na prípravu osviežujúcich limonád alebo užívať po lyžičkách v čase choroby (záleží na druhu byliniek, ktoré sme použili).

Jeho čaro spočíva v tom, že je nenáročný na prípravu. Tepelne ho neupravujeme, čo znamená, že nestráca žiadne zo svojich liečivých vlastností.

Ako na to?

1

Do čistého a suchého pohára (pred použitím ho vždy vysterilizujem v umývačke riadu) postupne vrstvíme bylinky s cukrom. Na približne 2 cm vrstvy byliniek dávame 1 cm vrstvy cukru. Nemusíme sa však báť, pri tomto recepte nič nepokazíme, ak nepridáme toľko cukru, koľko píšem. Dôležité je každú vrstvu presypať cukrom, ktorý je v tomto prípade, podobne ako pri zaváraní, prirodzeným konzervačným prostriedkom.

2

Končíme vrstvou cukru. Pohár prekryjeme mikroténovým vreckom a upevníme gumičkou, aby sa nám dnu nedostali hmyz a nečistota.

3

Takto pripravený pohár necháme pri izbovej teplote na slnečnom mieste. Niektorí bylinkári ho zakopávajú do zeme. Ak ho však máme na očiach, máme ho pod kontrolou a vieme zachytiť prípadné nežiaduce zmeny. Každý deň budeme vidieť, že obsah pohára sa zmenšuje, masa púšťa šťavu a občas bude potrebné pohárom zatrepať, aby sa jednotlivé lístky neprilepili o steny pohára a nezačali plesnivieť.

4

Po dvoch týždňoch alebo potom, keď uvidíme, že v pohári už nie sú žiadne zelené časti rastlín, sirup zlejeme do sklených fliaš, bylinky dôkladne vyžmýkame a sirup držíme v chladničke, kde vydrží niekoľko mesiacov.

sirup z byliniek

Bylinky vhodné na prípravu nevareného sirupu:

  • skorocel kopijovitý, smrekové výhonky (vhodné pri respiračných ochoreniach, na podporu vykašliavania, pri pretrvávajúcom kašli po chorobe)
  • mäta pieporná, medovka lekárska (ideálne do nápojov aj do čaju – mäta upokojuje žalúdok a medovka myseľ)
babičkine bylinky
mäta

Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

Aj v najnovšom Fitness diári 2022 nájdeš skvelé infošky o bylinkách, ktoré ste si želali.

fitness diar
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.