Vydymovanie alebo používanie byliniek na rituálnu prax je jedným z najstarších spôsobov využitia byliniek. Napriek tomu sa na to ľudia zvyknú pozerať cez prsty.
Naša história a tradície sú bohaté na využívanie magickej sily bylín a obsahujú ich všetky staré slovanské herbáre.
Používalo sa pri náboženských rituáloch, no využitie našlo aj pri svetských potrebách, napr. pri odstraňovaní parazitov v maštaliach a stodolách. Bylinkárky kládli sušené byliny na rozpálené kachle alebo ich hádzali do tlejúcej pahreby, čím sa čistil okolitý priestor.
Vydymovanie malo obrovský význam aj v čase rozsiahlych epidémií, keď sa ľudia zbavovali nákaz aj týmto spôsobom. V súčasnosti sa tiež čoraz častejšie používa na čistenie priestorov a pri meditácii. Pri vydymovaní sa používajú sušené byliny, živica aj vzácne druhy dreva.
Ako vydymovať?
Prípravky na vydymovanie sa pripravujú zo vzácnych druhov dreva alebo živíc stromov, ako sú napr. kadidlo a myrha. Ich príprava je v domácich podmienkach trošku náročnejšia. V tomto prípade by som siahla už po zmesiach zo špecializovaných obchodov. Zmes položíme na zapálený drevený uhlík, ktorý vložíme do nádoby so suchým pieskom alebo soľou. Zabránime tak tomu, aby sa kadidelnica alebo nádobka, v ktorej máme byliny, rozpálila.
Ak predsa len chcete vydymovať bylinkami, ktoré sú voľne dostupné, môžete použiť vetvičky sušených bylín, ako sú napr. šalvia, yzop, levanduľa, čistec a pod. Dobre vysušené byliny opatrne, ale zároveň pevne zviažte do zväzku motúzikom alebo drôtom. Nezväzujte čerstvé vetvičky, lebo by mohli začať plesnivieť. Zväzok na jednom konci zapáľte a oheň sfúknite. Vetvičky musia iba tlieť. Takto budú pripravené na vydymovanie miestnosti a počas letného posedenia na terase vám tlejúce bylinky pomôžu odohnať dotieravé komáre.
Bylinky, drevá a živice vhodné na vydymovanie:
- levanduľa – vydymujú sa ňou priestory, kde sa nachádzajú ľudia s ťažkými depresiami alebo miesta, ktoré sa takto pripravujú na meditácie
- čistec lesný
- šalvia biela – skúste zapáliť jej vysušené listy a nechajte ich tlieť, uvidíte, ako si pri tom vyčistíte hlavu a upokojíte myseľ
- yzop
- santal
- kadidlo
- myrha
Chcela by si poznať viac takýchto tipov, receptov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj osobné rady a tipy od Miriam na zber či prípravu zdravej medicínky.
Už čoskoro bude v predaji aj náš nový Fitness diár 2022, kde sme na vaše želanie zapracovali aj infošky o bežne dostupných bylinkách:
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)