Dať ovocie do hrnca, pridať kopu bieleho cukru, variť, variť, variť a nakoniec pridať nejaký prípravok na stuhnutie. Asi takto si vybavím varenie džemu, keď som ako malá nakúkala babičke cez plece do hrnca. V dnešnej modernejšej dobe to už takto nemusí byť. Existuje mnoho zlepšovákov na uvarenie zdravého, no rovnako chutného džemu, lekváru alebo marmelády. Neboj sa investovať do ovocia z trhu, alebo ak máš chuť a čas, vypestuj si nejaké na záhradke. Domáce ovocie sa ani len nedá porovnať s tým, ktoré kúpiš v supermarkete.
Čo použiť namiesto cukru?
Kokosový cukor
Stévia
Najväčší benefit tohto sladidla je, že si ho vieš ľahko dopestovať aj doma.
Brezový cukor
Sirupy
A aké poznáme?
- Datľový sirup. Je sám o sebe veľmi sladký, preto ho stačí len malé množstvo. Má krásnu hnedú farbu a konzistenciou je veľmi podobný medu. Džemom dodá ľahkú karamelovo-orieškovú chuť a obohatí ich o veľa vitamínov a minerálov.
- Javorový sirup. Je populárny najmä v Kanade, ale už dávno sa nepoužíva iba na lievance. Skús ho pridať napríklad do slivkového lekváru. Nepovieme, čo sa stane, ale našepkáme ti, že tá chuť bude jedinečná.
- Karobový sirup. Tento zázrak urobí z varenia džemu úplný zážitok. Ak si gurmán a máš rada nové a nezvyčajné chute, určite musíš vyskúšať čučoriedkový džem s karobovým sirupom. Svojou chuťou pripomína kakao alebo čokoládu. Ale narozdiel od čokolády a kakaa, obsahuje 17x menej tuku a žiaden kofeín. Nájdeš v ňom aj vitamín A a B, vápnik, horčík a draslík. Pri príprave džemu nepouži len karob, ale zmiešaj ho napríklad s brezovým cukrom v pomere 1:1.
- Agávový sirup. Vyskúšaj ho použiť, ak si práve na redukčnej diéte. Obsahuje veľký podiel ovocného cukru a veľmi nízke množstvo klasického cukru. Pridaním agávového sirupu do marhuľového džemu získaš nielen skvelú chuť, ale aj nádhernú zlato-medovú farbu.
Pri varení džemu zapoj fantáziu
Špeciálne pre jahodový džem tu máme tip s chia semienkami, ktoré sú pre nás veľmi zdravé. Krásne doplnia chuť jahôd a postarajú sa o energiu počas celého dňa.
Nezvyčajným, no o to lepším nápadom, je pridať do džemu zázvor. Nikde nie je napísane k akému ovociu sa hodí najviac, môžeš kombinovať chute a pridať ho k akémukoľvek. Len si daj pozor na množstvo, pretože veľa zázvoru môže štípať až tak, že na jazyku neucítiš chuť džemu.
Škorica je ďalšie obzvláštnenie a môžeš ňou doplniť jablkový džem či slivkový lekvár.
A teraz niečo pre milovníkov pálivých a ostrých chutí. Čili – pikantná no zdravá paprička, ktorá vie poriadne zohriať počas každého dňa v roku. Určite sa hodí na raňajky či desiatu, ak si na kúsok chlebíka natrieš tenkú vrstvu džemu. Čili zrýchľuje metabolizmus a napomáha v procese chudnutia.
Agar na zahustenie džemu
Ako inak spracovať ovocie?
- Čatní. Je to typ omáčky, ktorú môžeš pripraviť z ovocia. Svojou konzistenciou pripomína džem aj želé, pretože v sebe obsahuje aj kúsky ovocia. Určite vyskúšaj mangové čatní, ktoré sa vynikajúco hodí ku grilovanému kuraciemu mäsku.
- Želé. Je chutné a oveľa viac hravé. Ak máš doma detičky, zapoj ich do prípravy a vyrobte si napríklad malé želé cukríky, ktoré budú dobrou alternatívou sladkostí z obchodu. Medzi želé a džemom je rozdiel len v tom, že želé sa pripravuje len z ovocnej šťavy, zatiaľ čo na džem sa spotrebuje aj dužina. Tento fakt ti otvára nové možnosti. Môžeš kombinovať rôzne šťavy a chute podľa toho, na čo máš náladu, alebo čo ti ponúka chladnička a záhrada.
- Omáčky. Brusnicová, slivková, marhuľová či čerešňová. Studené omáčky, ktoré sa hodia k mäsám, rybe či zelenine, ktorú si pripravíš na letnej grilovačke. Chuť poctivej domácej omáčky ocenia nielen tvoji hostia, ale aj ty sama.
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!