Ale je to naozaj tak? Môže za všetko, čo sa nám deje, svet naokolo? Dá sa s tým niečo robiť? A úplne najpodstatnejšia otázka – dá sa aj predmenštruačná fáza prežiť v pohode a s ľahkosťou?
Keď nás navštívi strašiak menom PMS
Myslím, že každá žena, ktorá toto číta, sa v tom istým spôsobom nájde. A možno mnohé z toho aj pozná na vlastnej koži.
Keď predmenštruačná fáza prichádza
Čiastočne je to spôsobené hormónmi – klesá nám hladina estrogénov, ktoré nám prinášajú pohodu a vyrovnanosť v ovulačnej fáze a, naopak, začína stúpať hladina progesterónu, ktorý sprevádza predmenštruačnú fázu. Preto sa nám často stáva, že to, čo ešte pred pár dňami bolo v poriadku, dnes vnímame naším kritickým okom. Iba hormóny však vinníkom tohto stavu nie sú, pretože ženy s týmito zmenami hormonálnych hladín fungovali po stáročia a predmenštruačným syndrómom, tak ako my v dnešnej dobe, netrpeli.
Neustály výkon je v ženskom svete neprirodzený
Zároveň sú ženy odmalička vychovávané tak, aby prehliadali signály, ktoré im telo dáva, a neustále podávali stabilný vysoký výkon bez ohľadu na to, čo sa v ich tele deje.
Čo sa teda s nami v tejto fáze deje?
Je veľmi dôležité si však uvedomiť, že zdroje našich problémov a frustrácií nie sú to, čo vidieť na povrchu, ale to, čo je skryté oveľa hlbšie. A tiež, že vinníka svojich vnútorných tlakov a nepríjemných pocitov sa snažíme nájsť vo vonkajšom svete, hoc koreňová príčina našich pocitov je skrytá v nás samotných.
Ako prežiť predmenštruačnú fázu vo väčšej pohode
Toto obdobie nie je vhodné na realizáciu závažných rozhodnutí.
Nedávajte teda výpoveď, nehádajte sa s klientmi, nerozchádzajte sa s partnerom. Snažte sa vo svojich predstavách, ktoré sa vám vyplavujú z vášho podvedomia, hľadať skryté odkazy. Najskôr sa teda nad nimi zamyslite, čo vám chcú povedať, čoho sa to týka vo vašom živote – cítite sa vy sama málo uznaná okolím, máte málo času na seba, chceli by ste vo svojej práci robiť veci inak –, a až potom, keď nájdete koreňovú príčinu týchto pocitov, môžete konať – ak to teda bude nutné – v dynamickej fáze, keď budete celú situáciu vnímať menej emotívne a viac logicky.
Keď je predmenštruačná fáza ako požehnanie
Naše podvedomie je múdre. My ženy intuitívne cítime, že by sme mali urobiť to či ono, len sa dáme veľakrát prevalcovať všetkým okolo nás – v snahe vyjsť v ústrety, zabezpečiť všetko pre všetkých. No a my samy zostávame potom na posledných miestach našich záujmov či priorít.
Preto je podstatné nezabúdať ani na seba a to, čo je pre náš ďalší život dôležité. Kde sa chceme posúvať a kam kráčať ďalej. Dovoliť si pozrieť sa do hĺbky svojich pocitov, pripustiť, že niečo treba zmeniť, aby sme sa v konečnom dôsledku mohli cítiť oveľa lepšie.
Ak chvíľku pre seba rada využiješ aj na cvičenie, pozri aj do nášho online fitku, v ponuke máme množstvo fit programov s vyše 800 tréningami na cvičenie na doma:
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Ako zvládať chute na sladké počas PMS a menštruácie?
7x bylinky na ženské problémy, ktoré sa oplatí poznať
Fitshaker podcast č. 10: Podrobne o ženskom cykle
Som certifikovanou cyklickou lektorkou a s nadšením, cez svoje skúsenosti a prežité udalosti, ukazujem iným ženám ako sa dá s ľahkosťou a radosťou žiť v súlade so svojím cyklom. Pohybujem sa v korporátnom svete a zistila som, že aj v takomto prostredí sa dá fungovať cyklicky a využívať v plnej miere cyklický timemanagement, vďaka ktorému dokážeme fungovať veľmi efektívne, no zároveň byť v pohode aj vo fázach, kedy nám to štandardne až tak nejde. Ako nadšená vyznávačka takéhoto žitia by som sa chcela o moje tipy a poznatky deliť aj s ostatnými ženami, aby spokojných a rozžiarených žien bolo stále viac. Viac o mne nájdete na stránke: www.cestavedomejzeny.sk alebo na FB Daniela Krušinská Trudičová - Cesta vedomej ženy.