Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Predmenštruačná fáza ženy – ako sa dá prežiť v pohode a s ľahkosťou

Často sa stretávam s tým, že práve túto fázu mnoho žien vníma ako najviac „problematickú“. Je to obdobie, keď sme schopné viniť celý svet naokolo za to, že veci nemáme tak, ako by sme chceli. Že náš život nie je taký, aký sme si predstavovali, pretože naše vonkajšie okolnosti tomu nie sú naklonené. Práve v dni počas tejto fázy sa cítime často zavalené všetkým a všetkými a berieme si akúkoľvek poznámku na našu adresu veľmi osobne.
Ale je to naozaj tak? Môže za všetko, čo sa nám deje, svet naokolo? Dá sa s tým niečo robiť? A úplne najpodstatnejšia otázka – dá sa aj predmenštruačná fáza prežiť v pohode a s ľahkosťou?

Keď nás navštívi strašiak menom PMS

Pre mnohé ženy je predmenštruačná fáza skutočným strašiakom. Je to obdobie, keď sa u nich objavuje mnoho fyzických symptómov – bolesť v podbrušku a v krížovej oblasti, zvýšená citlivosť pŕs, nafúknuté bruško či narastajúca silná únava. K tomu sa často pridružujú aj symptómy psychického charakteru – silná náladovosť, prehnané emočné reakcie na akúkoľvek maličkosť, pocit preťaženosti – prácou, požiadavkami iných ľudí či svojimi predstavami o tom, aké by veci mali byť, a veľká kritickosť – najmä voči druhým ľuďom, ale často aj voči sebe samej.
Myslím, že každá žena, ktorá toto číta, sa v tom istým spôsobom nájde. A možno mnohé z toho aj pozná na vlastnej koži.
syndrom pms
 

Keď predmenštruačná fáza prichádza

Nástup predmenštruačnej fázy poznáme najmä cez pokles fyzickej energie. Ten však nie je náhly, ale prichádza postupne a po prejavovaní sa vo vonkajšom svete počas dynamickejovulačnej fázy máme potrebu sa viac sťahovať do seba, do svojho sveta. S tým ruka v ruke prichádza aj pokles našej psychickej odolnosti.
Čiastočne je to spôsobené hormónmi – klesá nám hladina estrogénov, ktoré nám prinášajú pohodu a vyrovnanosť v ovulačnej fáze a, naopak, začína stúpať hladina progesterónu, ktorý sprevádza predmenštruačnú fázu. Preto sa nám často stáva, že to, čo ešte pred pár dňami bolo v poriadku, dnes vnímame naším kritickým okom. Iba hormóny však vinníkom tohto stavu nie sú, pretože ženy s týmito zmenami hormonálnych hladín fungovali po stáročia a predmenštruačným syndrómom, tak ako my v dnešnej dobe, netrpeli.
predmenstrualni sindrom
 

Neustály výkon je v ženskom svete neprirodzený

Skutočným vinníkom je to, že ženy si často nie sú vedomé svojej cyklickosti a nerešpektujú potreby svojho tela, ktoré sú s touto cyklickosťou spojené. Naša moderná spoločnosť je nastavená na lineárny výkon, prípadne, ak sa dá, tak ešte aj neustály rast.
Zároveň sú ženy odmalička vychovávané tak, aby prehliadali signály, ktoré im telo dáva, a neustále podávali stabilný vysoký výkon bez ohľadu na to, čo sa v ich tele deje.
pred menstruacny syndrom
 

Čo sa teda s nami v tejto fáze deje?

Tou najpodstatnejšou vecou, ku ktorej počas predmenštruačnej fázy dochádza, je to, že sa mení naša perspektíva vnímania. Ženská myseľ je v tejto fáze silno zameraná na jednu vec a len čo sa zacieli na nejakú tému, len veľmi ťažko ju možno od nej odtrhnúť. Zároveň, keď sa k tomu pridá sklon vidieť všetko pesimisticky a negatívne, „hneď je oheň na streche“.
Je veľmi dôležité si však uvedomiť, že zdroje našich problémov a frustrácií nie sú to, čo vidieť na povrchu, ale to, čo je skryté oveľa hlbšie. A tiež, že vinníka svojich vnútorných tlakov a nepríjemných pocitov sa snažíme nájsť vo vonkajšom svete, hoc koreňová príčina našich pocitov je skrytá v nás samotných.
predmenstruacny syndrom priznaky
 

Ako prežiť predmenštruačnú fázu vo väčšej pohode

Takže čo v takýchto prípadoch robiť? Resp. existuje návod, ako sa dá takýmto situáciám vyhnúť? Z vlastnej skúsenosti si myslím, že sa tento proces dá iba akosi kultivovať. Napríklad tým, že si uvedomíme hneď nazačiatku, že to, čím sa zaoberáme, je len naša PREDSTAVA. Je to, skrátka, odkaz nášho podvedomia, ktorý neodráža skutočnú realitu. Je to niečo, čo sme si veľmi tvorivo odvodili v našej mysli (áno, aj takto naša tvorivosť v rámci predmenštruačnej fázy funguje). Podstatné je nepridávať váhu tejto predstave ďalšími podpornými presvedčeniami a živiť ju vyťahovaním starých krívd a ďalších negatívnych predstáv, ktoré nám prídu na rozum.
Toto obdobie nie je vhodné na realizáciu závažných rozhodnutí.

Nedávajte teda výpoveď, nehádajte sa s klientmi, nerozchádzajte sa s partnerom. Snažte sa vo svojich predstavách, ktoré sa vám vyplavujú z vášho podvedomia, hľadať skryté odkazy. Najskôr sa teda nad nimi zamyslite, čo vám chcú povedať, čoho sa to týka vo vašom živote – cítite sa vy sama málo uznaná okolím, máte málo času na seba, chceli by ste vo svojej práci robiť veci inak –, a až potom, keď nájdete koreňovú príčinu týchto pocitov, môžete konať – ak to teda bude nutné – v dynamickej fáze, keď budete celú situáciu vnímať menej emotívne a viac logicky.
predmenštruačný syndróm príznaky
 

Keď je predmenštruačná fáza ako požehnanie

Predmenštruačná fáza nám prináša každý mesiac do života skutočne veľkú príležitosť. Príležitosť pozrieť sa na všetko, čo v našom živote už nefunguje, čo by sme chceli inak, čo treba zmeniť, aby sme sa opäť dostali do väčšej rovnováhy samy so sebou.
Naše podvedomie je múdre. My ženy intuitívne cítime, že by sme mali urobiť to či ono, len sa dáme veľakrát prevalcovať všetkým okolo nás – v snahe vyjsť v ústrety, zabezpečiť všetko pre všetkých. No a my samy zostávame potom na posledných miestach našich záujmov či priorít.
Preto je podstatné nezabúdať ani na seba a to, čo je pre náš ďalší život dôležité. Kde sa chceme posúvať a kam kráčať ďalej. Dovoliť si pozrieť sa do hĺbky svojich pocitov, pripustiť, že niečo treba zmeniť, aby sme sa v konečnom dôsledku mohli cítiť oveľa lepšie.
menštruačný cyklus
 
Ak chvíľku pre seba rada využiješ aj na cvičenie, pozri aj do nášho online fitku, v ponuke máme množstvo fit programov s vyše 800 tréningami na cvičenie na doma:
cvičenie doma
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Ako zvládať chute na sladké počas PMS a menštruácie?
7x bylinky na ženské problémy, ktoré sa oplatí poznať
Fitshaker podcast č. 10: Podrobne o ženskom cykle
Fotka autora
Danka Krušinská Trudičová
Redaktor vo Fitshaker

Som certifikovanou cyklickou lektorkou a s nadšením, cez svoje skúsenosti a prežité udalosti, ukazujem iným ženám ako sa dá s ľahkosťou a radosťou žiť v súlade so svojím cyklom. Pohybujem sa v korporátnom svete a zistila som, že aj v takomto prostredí sa dá fungovať cyklicky a využívať v plnej miere cyklický timemanagement, vďaka ktorému dokážeme fungovať veľmi efektívne, no zároveň byť v pohode aj vo fázach, kedy nám to štandardne až tak nejde. Ako nadšená vyznávačka takéhoto žitia by som sa chcela o moje tipy a poznatky deliť aj s ostatnými ženami, aby spokojných a rozžiarených žien bolo stále viac. Viac o mne nájdete na stránke: www.cestavedomejzeny.sk alebo na FB Daniela Krušinská Trudičová - Cesta vedomej ženy.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.