Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo zaradiť riasy do jedálnička? Dôvody, ktoré ťa presvedčia!

Poznáme ich zo svetoznámeho sushi alebo z rôznych doplnkov výživy. Ale, čo o nich skutočne vieme? Sú zelené, horkasté, mazľavé... A sú hlavne veľmi zdravé! O tom možno už viete. Ale dnes vám upresním, prečo konkrétne sú tieto superpotraviny prospešné a je dobré ich zaradiť do jedálnička. Nakoniec pridám aj moje dva obľúbené, jednoduché recepty na šalát z rias. Tak, poďme na to :-).

Tak teda, čo sú to tie riasy?

Sú najrozšírenejšou skupinou nižších rastlín. Vyskytujú sa najmä v morských vodách, ale malá časť žije aj v tých sladkých. Všetky typy obsahujú bohatú zásobu minerálov, ako vápnik, meď, jód, železo, horčík, mangán, molybdén, fosfor, draslík, selén, vanád a zinok. A tiež nespočetné množstvo vitamínov, omega 3 mastné kyseliny, taktiež jód a chlorofyl, atď.
Zo sladkovodných rias sa dnes budem venovať dvom najznámejším, ktoré poznáme skôr v tabletkovej forme. Predpokladám, že ste už počuli o superpotravinách Spirulina a Chlorella. Ja ich nazývam SUPER RIASY.
fitshaker-blog-riasy-tablety
 

Zázrak menom SPIRULINA

Spirulina je jedna z najstarších foriem života na Zemi. Mikroriasa modro-zelenej farby zodpovedná za výrobu kyslíka v atmosfére. Je jednou z najlepších potravín na svete, pretože obsahuje obrovské množstvo živín. Aké sú jej benefity?

 • spirulina buduje dobrú imunitu tela. Vzhľadom na to, že aktívne podporuje regeneráciu buniek, pomáha hojiť rany a umocňuje zotavenie sa z choroby oveľa rýchlejšie.

 • znižuje zápaly a zmierňuje príznaky PMS,

 • pomáha udržovať zdravie našich očí (vďaka vitamínu A, ktorého má viac ako mrkva),

 • v rámci pomeru vápnika na gramy, má 26-krát viac vápnika ako mlieko a viac bielkovín ako hovädzie mäso, hydina, ryby, alebo sója,

 • zlepšuje trávenie a pomáha zlepšiť absorpciu živín,

 • pre vysokú koncentráciu chlorofylu pomáha telu účinne detoxikovať,

 • pre vysoký obsah železa sa odporúča konzumovať ľuďom trpiacim anémiou,

 • spirulina je dobrým zdrojom vitamínov B-1 (tiamín), B-2 (riboflavín), B-3 (nikotínamid), B-6 (pyridoxín), B-9 (kyselina listová), B-12 (kobalamín), vitamínu E a vitamínu K1 a K2.


fitshaker-blog-riasy-spirulina
 

CHLORELLA – jedna z najzdravších potravín na svete

Táto sladkovodná riasa pochádza z Taiwanu a Japonska. Chlorella má rovnako ako Spirulina modro-zelené riasy a je jej veľmi podobná. Je bohatá na fytoživiny, vrátane aminokyselín, chlorofylu, beta-karoténu, draslíka, fosforu, biotínu, horčíka a vitamínov B-komplexu. Štúdie ukázali, že Chlorella podporuje zdravú hormonálnu funkciu, dobré kardiovaskulárne zdravie, pomáha regenerovať účinky chemoterapie, znižuje krvný tlak i cholesterol a pomáha pri detoxikácii.
Bohatá zelená farba, rovnako ako pri Spiruline, pochádza z vysokej koncentrácie chlorofylu. Posilňuje energiu, podporuje odbúravanie tukov a pomáha detoxikovať ťažké kovy, ako olovo a ortuť von z tela. Asi je ľahké pochopiť, prečo sa zaraďuje medzi 10 najlepších potravín na svete.

Poďme sa zamerať na MORSKÉ RIASY

Väčšina morských rias u nás nie je veľmi známa, ale existuje viac ako 30 bežne konzumovaných odrôd. Triedime ich podľa farby na hnedé, červené a zelené. Každá je jedinečná tvarom, chuťou a textúrou. Všetky typy obsahujú bohatú zásobu minerálov, ako vápnik, meď, jód, železo, horčík, vitamíny B, vrátane riboflavínu a kyseliny pantoténovej; vitamíny A a E; a vitamín C, ktorý napomáha vstrebávaniu železa. Jedna porcia morských rias obsahuje takmer 1/5 dennej odporúčanej hodnoty vitamínu K. Avšak pozor, veľké množstvo vitamínu K by mohlo spôsobiť problém tým, ktorí berú lieky na zlú zrážanlivosť krvi. Títo by sa mali prílišnej konzumácii vyhnúť.
Morské riasy majú výrazné protizápalové, antivírusové a kardiovaskulárne účinky. V roku 2011 okolo 100 štúdií poukázalo na početné výhody morských rias, ktoré majú vplyv na zdravie človeka. Vyhodnotili ako veľmi úspešné môžu byť pri znižovaní krvného tlaku a udržiavaní zdravého srdca. Riasy tiež dokážu chrániť pred niektorými druhmi rakoviny, napr. kyselina listová v morských riasach znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, a jej účinky znižujúce cholesterol môžu znížiť riziko rakoviny prsníka. No a aby toho nebolo málo, zohrávajú úlohu pri chudnutí - pre ich nízky obsah kalórií a tukov (8 kalórií a 0 gramov tuku na šálku).
Fitshaker-vyzva-do-plaviek
 

Aké morské riasy poznáme?

 

1. KOMBU – účinne detoxikuje a čistí krv

Kombu patrí medzi hnedé riasy, a vďaka výdatným aromatickým vlastnostiam sa používa na vývary a polievky, aj ako zvýrazňovač chuti. Pri namočení zavádzame do stravy aj ďalšie minerály, ktoré pozoruhodne zvyšuje aj v procese klíčenia. Čistí krv, alkalizuje a detoxikuje telo, má aj antioxidačné vlastnosti. A, samozrejme, aj v Kombu nájdete vysoký podiel vápnika a železa.

2. NORI – skvelá proti zápche a osteoporóze

Je u nás dobre známa skôr ako tmavozelený obal na sushi. Nori má vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, a tak pomáha, napr. chrániť pokožku a zabraňuje jej vysušeniu. Táto riasa je tiež bohatá na vitamín B12 a vitamín C. Obsahuje približne 33 % vlákniny - čiže je skvelá proti zápche. Nori efektívne bojuje s rakovinotvornými bunkami. Zlepšuje zdravie kostí, keďže obsahuje vápnik (28 % dennej dávky) a horčík (85 % dennej dávky). Účinne bojuje s osteoporózou. Milovníci sushi budú radi počuť, že v nori je nižší obsah jódu ako u iných morských rias, takže ani jej zvýšený príjem nebude mať vplyv na zdravie štítnej žľazy.
sushi-926122_1280
 

3. ARAME – na krásnu a pleť a vlasy

Je druh riasy, ktorý má mierne sladkú chuť a pevnú štruktúru, preto sa pred konzumáciou namáča. Vďaka jemnej chuti odporúčam konzumovať, ak sa chystáte začať s riasami po prvýkrát. V Kórei a Japonsku kuchári pripravujú čerstvé Arame so sezamovým olejom a podávajú s pokrájaným šalátom. Používa sa aj ako náhrada soli a minerálny doplnok. Obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ktorý sa viaže na toxíny a uľahčuje ich vyplavovanie z tela.
Riasy nevyžadujú varenie (variť sa môžu, dokážu sa tak zväčšiť až jeden-násobok svojej veľkosti). Sú chutné a neobsahujú cukor alebo tuk - 1 šálka má menej ako 10 kalórií. Neobsahujú cholesterol ani lepok a obsahujú 15 % odporúčaného denného príjmu vápnika. Arame chráni telo proti ťažkými kovmi, napr. kadmium, ortuť, pesticídy a priemyselné škodliviny. Zlepšuje elasticitu pleti a obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré bránia zápalom v koži a posilňujú vlasy a nechty.

4. DULSE – pomocník pri chudnutí

Červená riasa, ktorá rastie hojne pozdĺž skalnatého pobrežia Severného Atlantiku a severozápadného pobrežia Pacifiku. Má mäkkú, žuvaciu textúru. Obsahuje vysoké množstvo vitamínov a minerálnych látok. Aj Dulse čistí telo a zrýchľuje metabolizmus, takže je účinné pri chudnutí. Podporuje zdravú funkciu mozgu a funkciu štítnej žľazy, pokiaľ s ňou nemáte problém. Vtedy by ste konzumáciu mali konzultovať s odborníkom.

5. WAKAME – na silné kosti a zdravé srdce

Túto zelenú riasu nazývame "morský šalát". Asi ste už počuli o wakame šaláte. Patrí medzi moje obľúbené a na konci článku vám ponúkam aj jeden recept. Wakame je nutrične bohatá a má len málo kalórií. Obsahuje minimálne množstvo tuku a jej konzumáciou predchádzate ochoreniam srdca, rakovine, cukrovke a obezite. Má priaznivý vplyv na cievy a znižuje riziko mozgovej príhody. Obsahuje horčík, ktorý napomáha regenerácii svalov. 100 gramov surového wakame obsahuje 150 mg vápnika. Buduje silné zdravé kosti a je prevenciou vzniku osteoporózy. Pomáha predchádzať anémii.
seaweed-513707_1280
 

Pár slov na záver:

Verím, že som vás presvedčila dať šancu týmto jedinečným potravinám a vychutnať si ich častejšie ako len v sushi. Zohnať tieto riasy nie je náročné. Nájdete ich napríklad v predajniach so zdravou výživou, či v bio obchodoch.
Skúste napríklad moje dva vynikajúce recepty ako si ich dopriať v šalátoch. Nebudete sa ich vedieť dojesť. Avšak, pozor na prejedanie sa riasami. Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí.

1. WAKAME ŠALÁT

 

Čo budeme potrebovať?


 • rehydratované Wakame (marinujeme v marinade pripravenej z ryžového, vínneho octu, tamari omáčky a citróna)

 • 1 avokádo

 • 2 plné hrste vlašských orechov

 • 2 hrste detskej rukoly

 • extra panenský olivový olej

 • morskú/himalájsku soľ

 • mleté čierne korenie


Ako budeme postupovať?

Ako budeme postupovať?

Ako budeme postupovať?1. Ak máte sušené wakame, rehydratujte ho vo vode. Potom ho dáme do misky a pripravíme si marinádu z ryžového octu, tamari omáčky a citrónu - minimálne 20 minút necháme postáť. Všetky suroviny uložíme na tanier a dochutíme.

fitshaker-riasy-recept2

2. Kel s morskými riasami sezamom a zázvorom

Čo budeme potrebovať na 4 porcie?30 g sušeného Arame alebo mix rias1 lyžicu sezamového alebo iného oleja1 lyžicu sójovej omáčky (napr. Tamari)1 lyžicu agáve (ak chcete sladšiu verziu)1 lyžicu mletého zázvoru (ak máte bio, tak použite aj šupku)4 - 5 listov kelu1 menší pór1 lyžicu sezamových semienokAko budeme postupovať?1. Riasy opláchneme vo vode a necháme vsiaknuť, cca 5-7 minút. Premyjeme ich a vložíme do veľkej misy. Pridáme sezamový olej, tamari a mletý zázvor. Pomiešame a dochutíme agáve alebo ak chcete slanšiu verziu, soľou a korením.2. Kel ponoríme do vody, aby sa uvoľnili nečistoty a dôkladne opláchneme. Ak chcete zjemniť textúru, na chvíľu ho nechajte ponorený vo vode s citrónom. Následne nakrájame na rovnomerné slíže alebo kocky.3. Potom už len zamiešame k riasam a posypeme sezamovými semiačkami.

fitshaker-blog-riasy-salat
Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.