Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo je pobyt pri mori zdraviu prospešný?

Hovorí sa, že more má na naše telo zázračné účinky. Stačí len pár dní pri slanej vode a cítime sa výborne. Naša pokožka vyzerá bezchybne a telo zdravšie ako kedykoľvek predtým.  A dôvodom nie je len relax, ktorý na dovolenke zažívame, ale samotná morská voda, ktorá je hotovým balzamom pre náš organizmus. Zaujíma ťa prečo? Poďme si prezradiť o tajomstvách morskej vody viac :-).
Liečebné účinky morskej vody sa datujú do 4. storočia pred naším letopočtom, kedy Hippokrates, známy tiež ako otec modernej medicíny, používal pre liečbu morskou vodou slovo "thalassoterapia". Toto slovo pochádza z gréckeho Thalassa, čo znamená „voda“ a Therapia, čo znamená „liečiť“.
Morská voda obsahuje 84 životne dôležitých prvkov, ktoré nájdeme aj v ľudskom tele. Tieto prvky zahŕňajú vitamíny, minerálne soli, stopové prvky a aminokyseliny.  Ľudia majú schopnosť prirodzene prijať všetky tieto prvky. Morská voda obsahuje takmer rovnakú koncentráciu minerálnych látok a stopových prvkov ako ľudská krvná plazma. Je tiež bohatá na množstvo živých mikroorganizmov, ktoré produkujú antibiotiká, antimikrobiálne a antibakteriálne látky.
fitshaker_blog_more_piesok
V súčasnosti sa liečivé vlastnosti morskej vody používajú v kozmetických salónoch, pri masážach a iných procedúrach po celom svete.  Tu sú dôvody:

  • obsah soli v morskej vode pomáha odstrániť toxíny z kože. V kombinácii s pieskom pôsobí ako prírodný peeling - odstraňuje odumreté bunky a podporuje tvorbu nových buniek,

  • morská voda dopĺňa našu pokožku minerálmi. Horčík zlepšuje hydratáciu, čím zlepšuje aj celkový vzhľad,

  • jednou z najdôležitejších zdravotných výhod morskej vody je schopnosť liečiť poškodenú a podráždenú pokožku,

  • morská voda utlmuje zápalové procesy, a tým lieči celý rad ochorení kože ako je atopická dermatitída, rosacea, psoriáza alebo ekzém,

  • upravuje obeh krvi v tele, tým že dopĺňa dôležité minerály, ktoré boli  vyčerpané zlou životosprávou,

  • pomáha pri hojení drobných rán, odrenín, vyrážok, na čom má podiel soľ a chlorid draselný.


Morská voda a posilnenie imunity

Morská voda obsahuje životne dôležité prvky, vitamíny, minerálne soli, stopové prvky, aminokyseliny a živé mikroorganizmy, ktoré majú antibiotické a antibakteriálne účinky. Telo si vie ľahšie poradiť s rôznymi infekciami, parazitmi, plesňami a baktériami. Kúpanie v morskej vode otvára póry v koži, čím je umožnená absorpcia morských minerálov a zdravý imunitný systém.
15229577232_9999c6870b_z
 

Morská voda a zlepšenie zdravia

Morský vzduch priaznivo vplýva na prejavy astmy, artritídy, zápalu priedušiek a iných zápalových ochorení (nachladnutie, chrípka, zápal prínosových dutín a iných pľúcnych chorôb). Vysoký obsah horčíka v mori uvoľňuje svalstvo, znižuje stres, úzkosť, nervozitu, depresie, zlepšuje kvalitu spánku a celkovo pôsobí priaznivo na psychickú a emocionálnu pohodu. Horčík, lítium a bróm obsiahnutý v morskej vode sú výnimočné upokojujúce prvky, ktoré majú schopnosť stabilizovať a udržať správnu hladinu serotonínu, melatonínu a tryptamín v mozgu.
 

Morská voda a kvalita kože

Morská voda podporuje prekrvovanie pokožkyzrýchľuje látkovú výmenu. Obsah horčíka pomáha hydratovať pokožku, čím zlepšuje jej celkový vzhľad. Ďalej znižuje prejavy rôznych zápalov, začervenanie, drsnosť kože a je preukázaný aj priaznivý vplyv na akné. Tu si však treba dať pozor už len na správny výber opaľovacej kozmetiky, ktorá je väčšinou mastná a v kombinácii so slnkom a slanou vodou by mohla stav akné zhoršiť.
9884680303_3644dc2528_z
 

Morská voda a vlasy

Morská voda prirodzene odstraňuje mastnotu, lupiny, špinu a chemikálie z kozmetických výrobkov, ktoré používame (šampón, gél, kondicionér a iné). Zároveň čistí pokožku hlavy, čím zabezpečí, že vlasy budú pevnejšie, lesklejšie a silnejšie.
 

Morská voda a plávanie

Ak chcete znásobiť pozitívne účinky morskej vody, tak už iba plávaním :-). Plávanie je telu prirodzený pohyb, ktorý spaľuje veľké množstvo kalórií, zároveň osvieži organizmus v horúčave, nezaťažuje kĺby, buduje svalovú silu a vytrvalosť.
Ak spojíme úžasné účinky morskej vody s pozitívnymi účinkami plávania, musí vzniknúť fantastická zdravá bomba a relax pre naše telo. Počet spálených kalórií sa pohybuje od 500 až 650 za hodinu v závislosti od efektivity a štýlu plávania, čo predstavuje len o 3 % menej spálených kalórií ako pri bicyklovaní. Tento pohyb nemá skoro žiadne obmedzenia, čo sa týka veku, výkonnosti, váhy a zdravotného stavu. Rovnomerne zaťažuje svalstvo celého tela, pozitívne účinky na správne držanie tela a chrbticu.
2387858517_97d2083850_z
Ak nemáš možnosť dopriať si účinky mora na vlastnej koži, nezúfaj. Niektoré si môžeš zažiť aj v pohodlí domova :-).

Pleťová hydratačná maska

Potrebujeme: 2 čajové lyžičky morskej soli (odporúčam jemnú morskú soľ, hlavne pre citlivú pleť), 4 lyžičky medu
Použitie: Zmiešané zložky rovnomerne nanesieme na čistú, suchú pokožku s vynechaním oblasti okolo očí. Masku necháme pôsobiť po dobu 10 – 15 minút. Na záver kruhovými pohybmi masku zmývame teplou vodou.

Telový peeling

Potrebujeme: 1 pohár morskej soli, 1/2 kokosového oleja, pár kvapiek obľúbeného éterického olejčeka (ja mám najradšej levanduľový a vanilkový)
Použitie: Všetky suroviny zmiešame do hmoty, ktorú kruhovými pohybmi nanášame na kožu. Týmto peelingom si môžeš kúsok mora priniesť aj do sprchy :-).

Morská kúpeľ

Použitie je veľmi jednoduché. Približne hrnček morskej soli rozpustíme v pripravenom kúpeli. Už len zrelaxovať telo vo vani v trvaní do 30 minút.

Liek proti lupinám

Pri umývaní vlasov si morskú soľ nasypeme do rúk a jemne masírujeme pokožku hlavy niekoľkokrát v trvaní 10-15 minút (ak poprosíš partnera, tento čas prebehne určite rýchlejšie :-)). Na záver len zmyješ vlasy šampónom. Výsledky sú niekedy až okamžité :-).
foto_peta
Chcem ti popriať krásne, slnečné leto plné ešte krajších okamihov, či už pri mori, na turistike alebo iných zaujímavých miestach :-). 
 
Ďalšie letné čítanie presne pre teba:
Letný recept na ľadovú kávu
3 zdravé zmrzlinové inšpirácie
Prečo je nevyhnutné dopĺňať vitamín D?
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.