Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo je čerstvý vzduch dôležitý pre zdravé telo?

Ahoj, verím, že počasie v mnohých častiach našej krajiny ešte neprestalo ukazovať svoju moc. Bláznivé aprílové počasie tomu nasvedčuje, ale stále viac a viac sa nám ukazuje aj to naše životodarné slniečko.Prečo vytiahnuť cez víkend päty z domu? Ak máte po krk svojej roboty, potrebujete trošku vypnúť a začať pozitívnejšie myslieť na všetky tie každodenné povinnosti, vyberte sa do prírody!
Či je to príroda, ktorá je blízko vášho bydliska alebo príroda vzdialenejšia, je to v podstate jedno. Ide hlavne o ten pocit dobrej nálady, čerstvého vzduchu, prívalu kyslíku a prijímania D-vitamínu zo slniečka. Pre mnohých je také niečo, ako ísť len tak na prechádzku do prírody každodenná záležitosť. To sú tí šťastnejší.
Skús sa trošku zamyslieť a vynechať tie víkendové gaučové povinnosti. Zdvihni sa, obleč sa, obuj sa a ideš na to. Dôležitá je aj tvoja myseľ, aby zabudla na to, čo ťa trápi. Uvoľnenie pri takejto čerstvej prechádzke, keď aj na zvyšku sniežiku, je čistá paráda. Načerpáš sily, minieš prebytočné kalórie, pomôžeš svojmu tráveniu, vdýchneš veľké množstvo čerstvého vzduchu, posilníš svalstvo nôh a chrbta a mnoho iných zdraviu prospešných záležitostí.
Nezabudni na to, že aj pohybom a následným potením, dostávaš zo svojho tela nazbierané toxíny a nežiaduce látky.
fitshaker_blog_jar3
Ak si už v prírode a len tak sa bezcieľne motkáš, skús sa zastaviť a počúvať. Niekomu to stačí, inému nie. Ten, kto je trošku zdatnejší v meditáciách, vie o čom teraz píšem. Zobrať si karimatku alebo deku, nezvykne byť na obtiaž. Malá meditácia v prírode, úplne alebo aspoň čiastočné vypnutie od myšlienok, oddych, je niečo, čo ti naozaj dobije baterky.
Pravidelná meditácia ti pomôže dostať sa hlavou úplne niekam inam, napomáha pri znovu obnove vnútornej energie a rovnováhy. Tak sa teda pohodlne usaď so  vzpriameným chrbtom a daj si niečo mäkšie pod seba, nech je meditácia pohodlná. Prekríž si nohy, ruky polož na kolená dlaňami hore, alebo pri spodnom brušku dlaňami položenými cez seba, pri čom sa dotýkajú palce. Je veľa polôh rúk pri meditácii, každý človek používa tú svoju, ktorá mu najviac sedí.


10 praktických rád, ako na meditáciu


Ak už si v tejto polohe a snažíš sa trošku uvoľniť, spomaľ dych, sústreď sa na dlhý nádych do brucha a následný pomalý výdych. Vnímaj to, že nadychuješ pokoj, harmóniu  a vydychuješ starosti, problémy (to čo ťa trápi a behá ti po rozume). Všetko by malo byť pomalé a vláčne. Postupne sa dostaneš do tzv. hladiny alfa, v ktorej relaxuješ. Tvoja myseľ sa vyrovnáva so zážitkami a s okolitými energiami, ktoré nás denno-denne obklopujú.
Skús takto vydržať aspoň 10 minút a uvidíš, že tvoje reakcie a zmýšľanie dostane úplne iný smer a obrátky. Keď končíme meditáciu, potrebujeme sa dostať späť k vedomiu, skúste sa jemne poklepkať po celom tele, pretrieť si oči a veselo vkročiť do zvyšku dňa, alebo noci, ktorý vás ešte čaká.
fitshaker_blog_meditacia
Prajem pekné prežitie slnečných dní na Slovensku, či kdekoľvek inde.
Stretneme sa v prírode. :-)
Moje ďalšie články, ktoré by sa ti mohli páčiť:
Poďme čarovať s tvojou postavou
Rýchla fitness večera
Ako dosiahnuť vysnívanú postavu
Fotka autora
Matej Olejár
Inštruktor vo Fitshakeri

Som osobný a skupinový tréner v Zdravej Energii v Leviciach, ktorú sme spoluzaložili s manželkou Ľubkou. Mám rád pozitívny prístup k životu, rád si plním sny, baví ma práca s ľuďmi a zároveň napĺňa. Som stále usmiaty a veselý človek, rád cvičím a aktívne sa hýbem, milujem prírodu a zvieratká. V domácnosti najradšej varím, je to pre mňa relax a zábava, samozrejme zdravo :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.