Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Poznáš bylinku, z ktorej sme si ako deti robili hrkálky? + RECEPT na ženský čaj

bylinky
Reč je o  kapsičke pastierskej alebo aj kokoške. Má výborné využitie v studenej kuchyni, ale pomôže aj pri silnej menštruácii. Poďme si o nej povedať viac ;-).

Ako spoznáme kapsičku?

Bylinka dorastajúca do výšky 30 cm. Má srdiečkové plody, ktoré sa podobajú kapsičkám, a biele kvety rastúce v súkvetiach. Rozkvitá postupne, preto na nej môžete vidieť súčasne kvety aj plody. Plody nezbierame. Je nenáročná na pôdu a ostatné poveternostné podmienky, takže ju nájdeme naozaj všade – na neudržiavaných plochách, v priekopách a na lúkach. Do domáceho prostredia si ju môžeme presadiť pomocou koreňov. Nie je to však potrebné, keďže vždy vyrastie aj tam, kde by sme ju nečakali – teda v trávniku aj medzi zeleninou.
Nájdeme v nej tieto účinné látky: flavonoidy, triesloviny, kyseliny, vlákninu, sacharidy, bielkoviny, minerálne látky a vitamíny.
kapsička pastierska
 

Aké účinky má kapsička?

Tak ako táto bylinka nevyniká krásou, vyniká svojimi účinkami. Je známa hlavne tým, že zastavuje vnútorné aj vonkajšie krvácanie a zaraďuje sa tak do skupiny byliniek, ktoré používajú najmä ženy. Odporúčam piť z nej čaj pri dlhotrvajúcom alebo intenzívnom menštruačnom krvácaní. Výborne tiež zmierňuje menštruačný cyklus v puberte. Zastavuje krvácanie pri zlatej žile (sedacie kúpele a klystír), krvácanie ďasien a krvácanie z nosa. Podporuje funkciu srdca, priechodnosť a pružnosť ciev. Dezinfikuje a hojí drobné poranenia.
Zbierame kvety a vňať od apríla do októbra.
kokoška
 

Aké využitie má kapsička?

Listy s kvetmi: Zbierame listy s kvetmi aj s prízemnou ružicou listov. Najvhodnejšie obdobie zberu je vtedy, ak ešte kvety nie sú celkom rozvinuté. Sú vhodné na prípravu jedál, môžeme ich dusiť, marinovať alebo srdiečkové lístky pridávať do šalátov – majú výrazne korenistú chuť. Nezamieňajme si ju však pri príprave jedál so zeleninou, je to bylinka, ktorá má účinné látky, a tak aj v tomto prípade platí „všetko s mierou“. Suší sa rýchlo, avšak po vysušení sa ľahko drobí, preto je dobré neuskladňovať ju v papierovom vrecku, ale radšej v sklenenej nádobe.
V kuchyni: Do čerstvých miešaných šalátov, na prípravu slaných jedál a koláčov. Využiť ju môžeme ako súčasť smoothies alebo ju odšťaviť a pridať do nápojov.
ženský čaj
 

Bylinkový čaj na zmiernenie krvácania pri menštruácii

 

Čo budeme potrebovať?


  • 20 g kapsičky pastierskej

  • 10 g ďateliny lúčnej

  • 10 g repíka lekárskeho

  • 20 g alchemilky žltozelenej

  • 10 g rebríčka obyčajného


Ako budeme postupovať?

1. Všetky bylinky spolu zmiešame a na prípravu 300 ml čaju použijeme 1 lyžičku zmesi.
2. Po 10 minútach lúhovania precedíme a pijeme počas dňa 2 šálky.
3. Čaj pijeme 2 dni pred očakávaným príchodom menštruácie a potom počas prvých dvoch dní.
kapsicka pastierska

Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

2.5. sme odštartovali tohtoročnú Výzvu do plaviek, ktorá bude okrem cvičenia plná užitočných rád o stravovaní a výžive.

Pridaj sa k nám a poď si plniť sen o zdravom a spokojnom JA:

výzva
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.