Z malinkých semienok sa rodí život a práve v prvých dňoch, keď sa semienka menia na klíčky, majú neuveriteľnú silu a kopec cenných látok pre naše telo. Klíčkovanie si zamilovala i Katka Kopúnová, ktorá je zakladateľkou Sprout me, klíčky sú už roky jej vášňou i živobytím, robí workshopy a učí ľudí, ako si kuchyňu urobiť zelenšou a sviežejšou. Pretože s minimom námahy a času si dokáže každá z nás vypestovať za pár dní poriadnu dávku zdravia. Poďme si povedať, ako na to, prečo by sme to mali skúsiť i my a kde všade môžeme klíčky využiť. 😊
Klíčkovanie je v týchto dňoch horúcou témou a mám pocit, že čoraz viac ľudí si doma pestuje vlastné klíčky. Prečo sú klíčky pre nás prospešné?
Klíčenie má kopec výhod. Je dostupné pre každého. Nielen pre ľudí, ktorí majú vlastnú záhradu, ale aj pre človeka z mesta, ktorý býva v malom byte. Klíčky sú navyše ľahko pestovateľné v každom ročnom období. Najviac radosti určite prinesú v zimných mesiacoch, keď je kvalitná lokálna zelená strava u nás nedostupná.
Veľkou výhodou klíčkov je aj to, že pokiaľ sa použijú kvalitné, chemicky neošetrené semienka (ideálne bio), ľudia do svojho tela dostávajú maximum vitamínov a žiadne pesticídy, herbicídy ani hnojivá. Nič z toho totiž pri klíčení nie je potrebné. No a potom sú tu obrovské benefity pre zdravie.
Vysvetlíš nám, aké zdravotné benefity majú vyklíčené rastlinky pre naše telo?
Je jedno, ktorý druh semienok si kúpime? Podľa čoho si máme na trhu vyberať a ktoré sú najpredávanejšie?
Je viac-menej jedno, ktorý druh, ale veľmi záleží na tom, akú kvalitu ľudia zvolia. Semienka na nakličovanie by určite mali byť chemicky neošetrované, ideálne v bio kvalite a certifikované na nakličovanie.
Medzi semienka, ktoré majú ľudia najradšej, určite patrí štipľavá rýchlorastúca reďkvička alebo jemné sladučké klíčky ďatelinky.
Veľa ľudí má pred samotným nakličovaním rešpekt. Bol to i môj prípad a dlho som sa odhodlávala skúsiť to doma. Čo musí začiatočník vedieť, aby nakličovací proces prebehol správne?
Poďme k samotnému pestovaniu klíčkov. Už sme si kúpili semienka, odhodlali sme sa začať... budeme potrebovať ešte nejaké špeciálne nádobky alebo si vystačíme s tým, čo nájdeme v domácnosti?
Vieš nám poradiť konkrétne, ako na to?
# 1: NAKLIČOVANIE V POHÁRI
Otvor zaváraninového pohára prekryjeme gázou alebo inou čistou textíliou a zagumičkujeme. Potom postupujeme tak, ako píšem v návode na nakličovací pohár, ktorý predávam.
Toto je vhodné na strukoviny a zelené klíčky, ktoré pri kontakte s vodou netvoria gél. Super sú teda napríklad mungo, šošovica, hrášok, ďatelinka, alfaalfa, reďkvička, senovka, brokolica, kapusta, kaleráb.
# 2: NAKLIČOVANIE NA VATEPlátok vaty uložíme na rovnú podložku. Napríklad na plytký tanier alebo nejakú tácku. Zalejeme ho vodou tak, aby bol celý vlhký, no zase nie tak, aby z neho voda úplne tiekla. Ideálne je po namočení urobiť test a tanier alebo tácku obrátiť − vata by mala držať a nespadnúť, no zároveň by z nej nemala tiecť ani kvapkať voda. Mokrú vatu potom stačí posypať semienkami a udržiavať ju stále vlhkú.
Tie semienka, ktoré tvoria gél (žerucha, rukola, horčica, ľan, chia), netreba namáčať, stačí ich suché nasypať na vatu. Ostatné (ďatelinka, alfaalfa, reďkvička, senovka, brokolica, kapusta, kaleráb) treba aspoň na 8 hodín namočiť. Na vate neodporúčam klíčiť strukoviny a na urýchlenie nakličovania je dobré tanier alebo tácku s vatou na prvé 2 dni zakryť iným tanierom alebo táckou, aby sa vnútri vytvorilo niečo ako mini skleník.
Akých chýb sa treba vyvarovať, aby klíčky správne vzišli a boli pre nás prospešné?
Pred začiatkom nakličovania treba semienka namočiť, aby sa aktivovali, a potom ich udržiavať vlhké, tak ako som už spomínala. Nie je to veľká veda, no možno mi napadá ešte jedna rada.
Niektoré zelené klíčky, ako napríklad brokolica, reďkvička, rukola, fialový kaleráb a mnohé ďalšie, tvoria v začiatkoch nakličovania drobné vatové korienky, ktoré ľuďom často pripomínajú pleseň. Klíčky mnohokrát vyhodia a pritom jediné, čo biele vatové korienky chceli povedať, je, že sú smädné a bolo ich treba prepláchnuť alebo poprášiť vodou.
Ako sa treba o semienka počas klíčkovania starať a ako budeme vedieť, že sú už pripravené na jedenie?
Preplachovať. 😊 Čo sa týka ich pripravenosti na konzumáciu, nie sú tam obmedzenia, kedy sa môžu/nemôžu jesť. Ide skôr o to nájsť ich štádium, ktoré vám najviac chutí, a nejaký rozumný balans medzi tým, kedy sú možno chutné, no príliš malé a bolo by škoda ich zjesť. Bežne to klíčkom trvá 3 − 7 dní, kým vyrastú do veľkosti, ktorá je tak nejako akurát.
Tak, klíčky už máme hotové, čo s nimi teraz? Koľko nám vydržia a ako ich správne uskladniť?
Ony vlastne nie sú hotové nikdy. Ak ich budete udržiavať vlhké, budú o kúsok rásť každý jeden deň. Ak by ste ich pestovali príliš dlho, v jednej chvíli môžu začať ako keby vädnúť, čo je znak toho, že už nevedia fungovať iba z vody a potrebovali by pôdu a minerály z nej.
Ale ak chceme ich rast zastaviť, stačí ich dať do chladničky, kde sa ich rast úplne zastaví a pri správnom skladovaní v nej bez ďalšej starostlivosti vydržia 3 − 5 dní. Skladovanie je podobné ako pri listovej zelenine. Treba ich dať do uzatvárateľnej nádobky, ktorej spodok vystelieme kuchynským papierom, aby zachytil prípadnú prebytočnú vlhkosť. Ideálne je nedávať ich do nádobky ihneď po preplachovaní, ale niekoľko hodín po ňom, aby klíčky neboli príliš vlhké. To, prečo sa listová zelenina aj klíčky v chladničke rýchlo kazia, je práve pre veľké množstvo vody, takže ich tam treba dať skôr suchšie ako mokré.
Maminky určite bude zaujímať otázka, či môžu túto nálož vitamínov ponúknuť i svojim drobcom. Od akého veku môžu klíčky deti a sú okej pre tehotné ženy?
Vo všeobecnosti sa odporúčajú pre deti od 3 rokov a pre tehotné ženy veľmi nie, i keď samotné klíčky sú veľmi zdravé a nijako im nemôžu ublížiť. Odporúčanie je skôr preto, že v USA bola kedysi aféra, kde sa pár ľudí po konzumácii klíčkov nakazilo e-coli baktériou, ktorá bola v klíčkoch prítomná vinou nesprávneho hnojenia (používali kravský hnoj infikovaných kráv). Klíčky teda takýto druh baktérií samy nevytvárajú, no pri nesprávne pestovaných semienkach ho môžu prenášať.
Preto je veľmi dôležité mať naozaj dobrý zdroj semienok, ako som spomínala na začiatku. Viac o tejto téme klíčky a deti som spísala aj článok.
A nakoniec, do čoho odporúčaš klíčky používať?
Do všetkého. Ja ich úplne najviac milujem na dobrom kváskovom chlebe s avokádom, humusom, obyčajným maslom alebo akoukoľvek nátierkou. Skvelé sú tiež na vrchu krémovej polievky, zamiešané v šaláte alebo ako príloha k akémukoľvek jedlu. Jediné, čomu nejako neviem prísť na chuť, je ich kombinácia so sladkými jedlami. Teraz celkom vznikol trend používať ich ako ozdobu na torty, ale myslím, že tam tvoria skôr vizuálnu funkciu ako chuťovú. 😊
Ďakujeme krásne, Katka, za tvoje rady a skúsenosti. Nech ti nakličovanie prináša stále veľa radosti a zdravia!
Semienka i nádobky a veľa ďalších infošiek nájdeš na Sprout me. Do klíčkovania, priatelia! 😊
Ozdob si klíčkami doma pripravené zdravé jedlo napr. aj podľa receptov z našich kníh:
Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.