Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Povinné čítanie pre všetky mamičky: 5 tipov, ako si nájsť čas pre seba

Si mamička? Zbystri pozornosť. Tento článok je určený tebe a tvojím ratolestiam. Všetky maminy si zaslúžia neuveriteľný obdiv. To, ako zvládate kolobeh každodenných povinností stojí za zmienku. Nie je ľahké starať sa o rodinu, domácnosť a popritom ešte aj stíhať chodiť do práce. Čo teda robiť, aby si nestratila iskru a nabrala stratený dych?

# 1: Čas pre seba

Aj keď byť matkou a manželkou obnáša určité povinnosti, nikdy nesmieš zabudnúť aj na vlastné potreby. Aj ty občas potrebuješ vypnúť a zrelaxovať. Nevravím o tom, že musíš ísť sama na 3 dni do Tatier, pretože rozumiem, že také niečo je viac nereálne ako reálne.
Skôr si skús vymedziť hodinu denne pre seba. (OK, ak sa nedá, aspoň 30 minút). Zalez si do vane, sadni si na balkón s časopisom a pohárom vína, alebo manželovi v piatok večer oznám, že ráno vstáva k deťom on a ty si o hodinku dlhšie pospi. ;-)
wellness
 

# 2: Zapájaj do bežných činností svoje deti

Variť, žehliť, prať, vysávať, umývať, vynášať smeti ....každý deň to isté, nikdy žiadna zmena. Ale, ak majú tvoje ratolesti už viac ako tri roky, vedia urobiť maličkosti, aby ti pomohli. Oni ani nevedia o tom, že pomáhajú a ty ich naučíš základy do budúcnosti.
Ja som napríklad už ako trojročná triedila prádlo na kôpky. Presne pri tejto činnosti som sa naučila farby. Taktiež som mamke podávala štipce, keď vešala vyprané prádlo. Vždy sme ich pri tom nahlas rátali, ja som sa učila čísla a mamka sa nemusela po každý štipec ohýbať. V štyroch rokoch som už vynášala smeti a v piatich utierala riad. Keďže som bola dieťa, všetky tieto činnosti ma bavili a videla som v nich skôr zábavu ako prácu.
S tínedžermi je to ťažšie. Tých musíš do práce zapájať niekedy aj násilím. No nemusíš na nich kričať, skôr ich motivuj. Ak si budú každé ráno ustielať posteľ, ty im každý piatok uvar ich obľúbené jedlo. Alebo ak povysávajú byt, môžu byť večer vonku o pol hodinu dlhšie. Musíš si uvedomiť, že nemôžeš všetko robiť ty. Pretože potom, po celom dni, padneš totálne vyčerpaná do postele a ráno sa ten kolotoč začne zasa.
vajíčka
 

# 3: Nezabúdaj na partnera

Viem že miluješ svoje deti a chcela by si s nimi tráviť všetok čas, no musíš myslieť aj na svoju drahú polovičku. Nezabúdaj na to, že aj jemu chýbaš a chce s tebou tráviť čas. Preto si aspoň dvakrát do mesiaca doprajte čas pre seba.
Choďte do kina, na večeru, prechádzku alebo bowling. Vymyslite si činnosť, ktorá bude baviť vás oboch. Uvidíš, že sa budeš na takýto večer vždy tešiť a upevní sa aj váš vzťah.
romantika
 

# 4: Rodinné výlety

Žijeme v dobe, kde sa na plačúce dieťa zazerá ako na otravu a na matku, ako na tú, čo má povinnosť ho do sekundy utíšiť. Takéto pohľady sú vážne nepríjemné a ľudia by sa za nich mali naozaj hanbiť. Neseď ale kvôli takýmto ľudom doma.
Práve rodinné víkendy sú to, čo potrebuješ, aby sa narušil tvoj stereotyp. Môžete ísť opekať do prírody alebo na hrad. Pri zlom počasí nezavrhuj ani detské interiérové ihriská. Zabaví sa tam celá rodina. Staršie deti môžeš viesť k tvojim a manželovým záľubám. Hrajte tenis, kuželky, behajte alebo navštevujte múzeá. Všetky činnosti sa dajú robiť aj s deťmi, len netreba hľadať prekážky ale riešenia.
rodina
 

# 5: Práca

Ak sú tvoje detičky už odrastené a ty si stále doma, zmeň to. Potrebuješ aj kontakt s inými ľuďmi. Musíš za zapojiť do pracovného kolobehu, aby si nebola len doma s deťmi. Okrem toho, že zarobíš peniaze, ktoré sa vždy zídu, budeš mať zo seba aj dobrý pocit. Budeš potrebná a hlavne za sebou uvidíš výsledok.
Prípadne si nájdi inú činnosť, možno nejaké hobby, ktoré budeš vedieť možno aj speňažiť. Či už pôjde o rôzne handmade záležitosti, alebo budeš pestovať viac zeleniny a ovocia, ako doma potrebujete. Je to jedno, hlavne si nejako príjemne vyplň dni. ;-)
Ďalším riešením môžu byť aj rôzne dobrovoľnícke práce. Skús sa poinformovať v tvojom meste či obci, či nemôžeš byť niekde nápomocná. Alebo si niečo nájdi sama. Možno tvoja staršia suseda ocení, ak jej budeš chodiť na nákupy, alebo jej venčiť psa.
oddych
Ak sme ti týmito tipmi nepomohli, lebo ich už všetky ovládaš, aspoň ich zober ako príjemne strávenú chvíľku pre seba. V prvom rade sme si chceli uctiť všetky mamičky, pretože vieme, že majú tú najhodnotnejšiu prácu na svete a pripomínať im to sa oplatí. ;-)
 
Čas pre seba si môžeš vyplniť napríklad aj starostlivosťou o seba v podobe cvičenia. Na Fitshakeri nájdeš množstvo cvičebných programov, čiže si vieš vybrať, či chceš radšej pomalšie naťahovacie cvičenia ako jogu, pilates, alebo niečo dynamickejšie ako sú napríklad Tonnig Interval, HIIT či Sexy Body. A samozrejme, nájdeš u nás aj cvičenia pre tehuľky a čerstvé mamičky: 
cvičenie na doma
 
Možno by ťa mohlo zaujímať aj:
Čím vyplnila čas pre seba mamička Evička? 
Aj Slávka, mamina 5-tich detí si dokázala nájsť čas pre seba
Svoj čas pre seba môžeš využiť napríklad aj návštevou kryokomory
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.