Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Potrebuješ spomaliť a dopriať si čas pre seba? Máme pre teba výzvu!

ako ukludnit mysel

Cítiš, že si v neustálom kolotoči povinností a úloh, z ktorého sa nie a nie vymotať? Len čo jednu vec dokončíš, už aj prechádzaš k druhej a máš pocit, že stále uspokojuješ potreby druhých a postarať sa o seba už nedokážeš? Že máš málo energie a si neustále unavená?

Vieme, že je toho na teba priveľa. Ten tlak na výkon a rýchla doba sú nesmierne stresujúce. No existuje len jedno riešenie, ako z toho von – zastav sa.

Hlboký nádych a výdych. Možno poznáš starú známu múdru myšlienku: „Ak máš pocit, že nestíhaš, potrebuješ sa zastaviť.“

Blíži sa koniec roka a toto obdobie nás väčšinou k pomalšiemu životnému nastaveniu veľmi nepozýva. Ale vieme, ako by si mohla tieto jesenné dni prežiť vo väčšej pohode a harmónii – daj seba na prvé miesto. Dopraj si každý deň aspoň polhodinku na dobitie svojich bateriek. A keď si vravíš, že na toto naozaj nemáš čas, potrebuješ to o to väčšmi. Uvidíš, že keď sa postaráš o seba, budeš sa cítiť spokojnejšie, bude to pozitívnejšie vplývať aj na tvoje okolie a tento predvianočný čas si dokážeš naplno užiť 😊.

pokoj

Harmónia tela a duše štartuje už o pár dní

Máme už overené, že na spomalenie a spojenie sa so sebou úžasne fungujú pohyb a meditácia. A práve tieto 2 veci sme spojili v našej i vašej obľúbenej výzve Harmónia tela a duše, ktorá bude trvať 35 dní, teda presne 5 týždňov, počas ktorých ťa budú čakať uvoľňujúce i posilňujúce cvičenia jogy a pilatesu i príjemné hlboké meditácie. Vďaka nim sa dostaneš do svojho stredu a krásne si prečistíš myseľ ❤️.

Stretneš sa so skvelými trénerkami zo Slovenska i z ČR – Andrejkou Peniakovou, Nikol Chovancovou, Zuzkou Klingrovou i Lenkou Velínskou.
mindfullness

A čo je na tejto výzve také špeciálne? Každý týždeň ťa bude sprevádzať nová téma, vďaka ktorej sa pomalými krôčikmi dostaneme bližšie k svojmu spokojnejšiemu JA. Počas jednotlivých týždňov ti prinesieme podnetné rozhovory s odborníkmi na dané témy. Ale aby sme nehovorili len všeobecne, poďme sa pozrieť, čo všetko ťa počas harmonickej výzvy vlastne čaká. Bude to skutočne pecka!

1. téma – Patrícia Hrehušová: Ako si upratať v sebe i doma

Prvý týždeň sa budeme venovať upratovaniu. Možno si teraz prekvapená, že čo má tvoja spokojnosť spoločné s upratovaním. Nejde však o klasické čistenie, ale o upratanie priestoru, ktorý má veľký vplyv na to, ako sa doma cítime a aký život žijeme či chceme žiť. Platí totiž, že priestor, ktorý nás obklopuje, odráža aj naše vnútro, a o tom bude reč s certifikovanou KonMari konzultantkou Paťkou Hrehušovou.

Ak ti to zatiaľ nedáva zmysel, skús sa zamyslieť nad tým, že by sa u teba doma nachádzali len veci, ktoré by ti prinášali radosť. Nič iné by tam nebolo. Nežilo by sa ti spokojnejšie a harmonickejšie 😊?

V rozhovore sa budeme rozprávať aj o tom:

 • Prečo je dôležité upratať si svoj domov a ako to vie ovplyvniť naše prežívanie?
 • Pôsobí upratovanie ako forma meditácie?
 • Ako prebieha proces triedenia v praxi a čím pri tom množstve vecí začať?
 • Ako komunikovať okoliu, aby nám nekupovali zbytočnosti? (Čo sa môže obzvlášť zísť v predvianočnom období 😊.)
 • Ako pracovať s emóciami, ktoré sa pri tomto procese vyplavujú?

Ukážku z rozhovoru si môžeš zapnúť rovno teraz:

2. téma – Janka Zemandl: Ako naše detstvo formuje naše dospelé vzťahy

V ďalšom týždni si posvietime na to, ako môže naša výchova ovplyvňovať, ako sa cítime v dospelosti. Budeme sa rozprávať s úžasnou odborníčkou na detský svet detskou psychologičkou PhDr. Jankou Zemandl, PhD., ktorá sa venuje i vzdelávaniu a poradenstvu pre rodičov. Vďaka svojmu empatickému a ľudskému prístupu pomáha rodičom kontaktovať sa so svojimi zraneniami, kultivovať sebalásku voči sebe a svojim deťom a šíriť osvetu o dôležitosti bezpodmienečnej lásky.

Keď pochopíme niektoré svoje vzorce z minulosti, budeme lepšie rozumieť svojim aktuálnym reakciám a budeme vedieť prevziať skutočne svoj život do vlastných rúk. Je to síce veľmi náročná téma, kde nevieme ísť úplne do hĺbky, ale možno ťa aspoň nasmerujeme k odpovediam, ktoré pre seba hľadáš.

Postupne sa ponoríme do týchto otázok:

 • Ako ovplyvňujú prvé roky nášho života našu sebahodnotu?
 • Ako prevziať zodpovednosť sám za seba a nepočúvať rodičovský hlas?
 • Má význam riešiť bolesti z detstva s rodičmi aj teraz?
 • Ako sa po tomto procese menia naše vzťahy s inými ľuďmi?
 • Čo je to vlastne naše vnútorné dieťa a ako sa s ním môžeme spojiť?

Kratučkú ukážku z tohto inšpiratívneho rozhovoru si môžeš rovno aj pustiť:

3. téma – Zoltán Demján: Life balance alebo ako nájsť rovnováhu v živote

Vo výzve sa budeš môcť stretnúť aj s uznávaným koučom, lektorom a konzultantom Zoltánom Demjánom. Zoltán sa riadi heslom – čo nemáme, to nepotrebujeme – a vyhľadávajú ho mnohí úspešní ľudia, aby im pomohol nájsť harmóniu a rovnováhu v ich životoch.

Kedysi patril k najúspešnejším slovenským horolezcom, ktorý pokoril tie najvyššie hory sveta. A to sa mu podarilo aj vďaka nastaveniu mysle. Svoje skúsenosti, či už z tohto obdobia, alebo z toho aktuálneho, keď sa venuje koučovaniu, ti odovzdá v ďalšom rozhovore.

Dozvieš sa odpovede aj na tieto otázky:

 • Čo pochopil v ťažkých momentoch v horách?
 • Prečo je dôležité vedieť sa v živote zastaviť a dopriať si sebareflexiu?
 • Ako nás vedia veľké zmeny v živote posunúť a ako sa odhodlať ich urobiť?
 • Čo pre Zoltána Demjána vlastne znamená „life balance“?
 • Ako nám vie všímavosť k sebe zmeniť život?

Kúsok z nášho rozprávania si môžeš pozrieť už teraz:

4. téma – Nina Menkynová: Ako sa cítiť vo svojom tele krásna

Väčšina tém, ktoré budeme riešiť, sa týka nášho vnútra, no v istej miere sa dotkneme aj svojho zovňajšku. Každá z nás sa chce cítiť krásna a mať rada svoje telo, no niekedy to môže byť veľmi náročné. Väčšinou sa totiž nezameriavame na to pekné na nás, ale skôr na svoje nedostatky. A toto nastavenie skúsime trošku zmeniť 😊.

Skús si predstaviť, čo všetko tvoje telo pre teba urobilo, kam ťa odnieslo, za čo mu vďačíš. Nie je toho málo. Nemusíš s ním byť na 100 % spokojná, ale môžeš ho mať i napriek tomu rada. Keď ho začneme vnímať ako dar, razom sa naň budeme pozerať inak.

Viac sa do tejto témy zahĺbime s obľúbenou lektorkou jogy, terapeutkou a koučkou Ninou Menkynovou. Nina vo svojej praxi rada prepája jogu s terapeutickou prácou a hľadá súvislosti medzi naším telom, mysľou a emóciami.

A spoločne budeme hľadať odpovede na tieto otázky:

 • Ako začať milovať seba a svoje telo?
 • Akými spôsobmi vieme podporiť vnútornú krásu a spokojnosť?
 • Čo robiť, ak chceme mať krajšie vyžarovanie?
 • Ako je spojená naša sebaúcta s našimi najbližšími vzťahmi?

Naladiť sa na rozhovor môžeš prostredníctvom tejto ukážky:

5. téma – Robert Krause: Ako zvládať stres a objaviť vnútornú pohodu

Výzva sa končí v predvianočnom období a tomu sme prispôsobili aj poslednú tému. Reč bude o strese, ktorý je fenoménom tejto doby, a aby sme sa cítili spokojne, je dôležité, aby nás neovládal.

Prizvali sme si skutočne špeciálneho hosťa – uznávaného odborníka, neuropsychológa, ktorého môžeš poznať aj z rôznych médií – PhDr. Roberta Krauseho, PhD., MBA.

Sám tvrdí, že „úspech ho neurobil šťastným, ale šťastie ho urobilo úspešným“.

Dozvieš sa aj jeho osobné tipy, ako zostať čo najviac vo vnútornej pohode a čo robí pre osobné šťastie a naplnený život. Dotkli sme sa týchto otázok:

 • Ako zvládať stres a čo robiť, aby nás neovládal?
 • Ako si určiť vlastné hranice a naučiť sa povedať nie?
 • Čo nám môže pomôcť v predvianočnom období, aby sme si zachovali vnútornú pohodu?
 • Prečo je dôležité dať seba na prvé miesto?

Ukážku z tohto hodnotného rozhovoru môžeš vychutnať už teraz:

Dopraj si vzácny čas pre seba. Každý deň aspoň chvíľočku. Je to veľmi dôležité, aby sme lepšie spoznali samy seba, svoje potreby a cítili sa vo svojom živote spokojne. Harmonickú výzvu sme zostavili pre všetky ženy, ktoré sa chcú o seba postarať. Nielen o svoje telo, ale i o svoju myseľ ❤️.

Zaži to s nami aj ty a preži tieto jesenné dni vo väčšej radosti, láske a pohode 😊.

harmonická výzva
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktorka vo Fitshakeri

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.