Poradíme ti ako mať krajšie tehotenstvo a lepší pôrod cvičením jogy
Joga je skvelým cvičením pre všetky tehotné mamičky. Nevadí, ak si ju nikdy predtým necvičila, začať môžeš aj v tehotenstve. Pravidelné cvičenie ťa naučí správne dýchať a prinesie ti pokojnú myseľ a pevné a pružné telo. A to je najlepšia príprava na prirodzený a bezproblémový pôrod. Ak máš strach z nových zmien, pomocou meditácie môžeš uvoľniť svoje obavy a naučiť sa pracovať so svojím strachom. Cez vedomé dýchanie sa naučíš vnímať svoje telo a to ti pomôže lepšie zvládnuť pôrod.
Kedy začať cvičiť jogu?
Ak si úplná začiatočníčka, počkaj, kým ti skončí prvý trimester. V tomto čase telo prechádza veľkými hormonálnymi a fyziologickými zmenami, a preto nie je vhodné začínať s novými aktivitami. Ak patríš medzi tie ženy, ktoré sa cítia dobre a jogu už predtým cvičili, môžeš cvičiť opatrne ďalej. S cvičením to však netreba preháňať. Radšej si dopraj relaxačné a dychové cvičenia. Telo ti dá samé signál, či mu cvičenie robí dobre alebo nie. Vždy ho poslúchni a radšej vynechaj cviky, ktoré sú ti nepríjemné.
Ideálny čas na cvičenie jogy je druhý trimester. V tomto období ti ešte nebráni rastúce bruško v pohybe a väčšinou už odíde aj počiatočná únava a nevoľnosť. Môžeš cvičiť aj klasickú jogu, ale je dôležité, aby si upozornila svojho učiteľa na tehotenstvo.
Akým cvikom sa treba vyvarovať počas druhého trimestra?
- obráteným pozíciám, ako je sviečka a stoj na hlave
- veľkej rotácii v brušnej dutine
- hlbokým záklonom
- cvikom na posilnenie brucha
- skokom a príliš dynamickému cvičeniu
- nelež dlho na chrbte, rastúce bruško by ti mohlo zatlačiť na dolnú dutú žilu a spôsobiť nevoľnosť
- vynechaj všetky cviky v ľahu na bruchu
- dávaj si pozor pri prudkom vstávaní, ak máš problémy s tlakom
Meditácia a upokojenie mysle
Pre hladký priebeh tehotenstva a pôrodu je najdôležitejšia psychická pohoda. Z vlastných skúseností ti odporúčam nájsť si každý deň aspoň chvíľku pre seba. Naučíš sa vnímať svoje telo a rešpektovať všetky jeho potreby. Zároveň ti to pomôže utriediť si všetky myšlienky v hlave a odstráni zbytočné obavy.
Meditáciu si môžeš vopred nahrať a potom si ju len pusti. Možno sa prvýkrát nebudeš vedieť naladiť na svoje telo. Nevadí, skús aspoň vnímať svoj dych a ostaň chvíľu v pokoji. Na záver si môžeš zapísať všetky zaujímave myšlienky, ktoré ti prídu do mysle.
Ako správne meditovať?
Posaď sa do pohodlného sedu, vystri chrbát, privri oči. Jednu ruku si polož na srdce a druhú na bruško. Skús sa niekoľkokrát pomaličky nadýchnuť a vydýchnuť nosom. Vnímaj ako dych prechádza celým telom. Prehlbuj a upokojuj ho. Na chvíľku len pozoruj svoje telo. Vnímaj ako sa cíti, čo teraz práve potrebuje. Ak cítiš v niektorej časti tela napätie, skús do nej poslať ešte hlbší výdych.
Povedz si: “Dôverujem svojmu telu a jeho vnútornej múdrosti.” Potom sa opýtaj svojho dieťatka, či niečo potrebuje, aby sa cítilo bezpečne a spokojne. Nechaj voľne prichádzať myšlienky a len ich pozoruj. Potom sa zhlboka nadýchni a s vďačnosťou a láskou pohlaď celé svoje telo. Pomaly otvor oči.
Prajem ti krásne tehotenstvo a bezproblémový pôrod :-).
Ďalšie tipy, ktoré ti zvládnu lepšie prekonať tvoje tehotenstvo:
8 tipov ako si naplno užiť tehotenstvo
6 absolútnych mýtov o stravovaní v tehotenstve
- 9 najúčinnejších tipov, ako zvládať stres - 25. novembra 2020
- Ako joga pôsobí na hormonálny systém? - 8. novembra 2020
- Cuki-fitnutková výzva: Rýchly zdravý čoko krém - 27. augusta 2020
Článok bol pridaný dňa 08/03/2017 a zaradený do kategórie: CvičenieTehotenstvo | Autor: Nikol Chovancová