Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Plávanie ako super šport: Prečo je vhodné pre každého?

plavanie

Plávanie by sme bez akéhokoľvek preháňania mohli pokojne nazvať super športom. Prečo? Odpoveď je jednoduchá.

Plávanie je vhodné úplne pre každého, ponúka efektívnu možnosť, ako spáliť veľa kalórií, má však aj zdravotné benefity a na to, aby ste plávali, vám stačia len plavky a bazén či jazero.

Navyše ide o šport, ktorému sa viete venovať kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie, čo je len jedným z jeho mnohých benefitov!

plavanie kalorie

Zdravotné benefity

Plávanie odborníci označujú za super šport pre vysoké množstvo zdravotných benefitov a len ťažko by ste našli šport, ktorý ich má viac.

Plávanie rovnako ako všetky ostatné aeróbne cvičenia podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému a zvyšuje kapacitu pľúc.

Aeróbne cvičenie je perfektným spôsobom, ako si udržiavať optimálnu kondíciu, avšak beh či vysoko intenzívny tréning nemusia byť vhodné pre všetkých. Plávanie je šport vhodný pre každého – od malých detí až po seniorov, hodí sa aj pri najbežnejších diagnózach, dokonca je účinný v rekonvalescencii po športových úrazoch či bolestiach chrbtice!

Plávanie pomáha zlepšiť spánok, ale štúdie ukázali, že môže byť účinné aj v liečbe psychických chorôb.

plavanie výhody

Medzi najznámejšie benefity plávania patria:

  • podpora kardiovaskulárneho zdravia,
  • zvýšenie kapacity pľúc,
  • podpora zdravia chrbtice,
  • spevnenie svalov celého tela,
  • zotavovanie po športových zraneniach,
  • podpora zdravia kostí,
  • kvalitný spánok.
plavanie kraul

Klásť dôraz na techniku

Pri plávaní obzvlášť platí, že treba klásť dôraz na techniku.

Rekreačné plávanie s hlavou nad vodou, aby sme si nenamočili vlasy, môže dokonca viac uškodiť, ako pomôcť. Pri plávaní, či už ide o prsia, kraul, či iný štýl, treba plávať „ako na súťaži“, teda technicky správne.

Potrebné je správne dýchať a udržiavať krk v predĺžení chrbtice. Pri technickom plávaní dostávajú zabrať kvadricepsy, vďaka čomu je v prvej línii liečby pri zotavovaní sa zo zranení kolena. Nemusíte sa hanbiť použiť ani pomôcky, ako penové dosky či valce, vďaka ktorým natrénujete techniku a začnete plávať správne hneď od začiatku.

Aspoň na začiatku je určite dobrou investíciou tréner či niekto, kto sa plávaniu venuje na súťažnej úrovni a dokáže vás správne nasmerovať, aby ste predišli neefektívnemu tréningu či rizikám.

vesta na plavanie

Koľko spálim kalórií?

Plávanie pomôže aj pri chudnutí!

Pri technicky správnom plávaní v intenzívnom tempe spáli 60-kilová žena 300 kcal/h pri plávaní pŕs, pri kraule až 370 kcal/h.

Osemdesiat kíl vážiaci muž zas pri plávaní pŕs spáli 440 kcal/h a 490 kcal/h pri kraule. Treba však myslieť aj na to, že hovoríme o intenzívnom plávaní.

Čím pomalšie či rekreačnejšie plávate, tým menej kalórií vo finále spálite, preto sa oplatí (z hľadiska chudnutia) radšej zabrať kratší čas, povedzme 30 minút, ako sa dve hodiny iba „máčať“ v bazéne.

doska na plavanie

Uľaví od bolestí

Posledné štúdie ukazujú, že plávanie môže pomôcť aj v liečbe ojedinelých či „záhadných“ chorôb. Stavy ako fibromyalgia ci osteoartróza často trápia pacientov nielen bolesťou, ale aj obmedzenou mobilitou a liečba pomáha len málo.

Ukázalo sa, že pri vodných aktivitách, ktoré zahŕňajú aj plávanie, sa zlepšujú príznaky ako bolesť, znížená hybnosť, opuchy či stuhnutosť svalstva.

Vykonávať pohyb vo vode proti odporu pridáva cvičeniu na efektivite a zároveň je šetrnejším pre kĺby a vlastne aj celé telo.

Ak ťa zaujali výhody plávania, určite odporúčame ho pravidelne zakomponovať do svojich dní. Ak by si si chcela namiešať svoj cvičebný plán čo najrozmanitejšie určite môžeš plávanie striedať s našimi silovými tréningami priamo zo svojej obývačky!

Už 4.9. totiž štartujeme s výzvou Reštart po lete ! Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť. Poď sa pridať k nám ❤️!

cvičenie

ZDROJE:

https://www.everydayhealth.com/fitness/health-benefits-of-swimming/

Bartels EM, Juhl CB, Christensen R, et al. Aquatic exercise for the treatment of knee and hip osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev. 2016;3(3):CD005523. Published 2016 Mar 23. doi:10.1002/14651858.CD005523.pub3

https://caloriesburnedhq.com/calories-burned-swimming/

Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.