
Plávanie by sme bez preháňania mohli nazvať super športom. Je vhodné pre každého, spáli množstvo kalórií, zlepšuje kondíciu a šetrí kĺby. Stačia ti len plavky a bazén či jazero. Navyše sa mu môžeš venovať celoročne – bez ohľadu na ročné obdobie.
A ak chceš telu dopriať ešte viac, vyskúšaj našu novú Outdoor výzvu. Je plná kompenzačných cvičení, ktoré výborne doplnia záťaž z plávania – pomôžu uvoľniť preťažené svaly, posilniť tie oslabené a udržať tvoje telo v rovnováhe po celé leto.

Zdravotné benefity
Plávanie odborníci označujú za super šport pre vysoké množstvo zdravotných benefitov a len ťažko by ste našli šport, ktorý ich má viac.
Plávanie rovnako ako všetky ostatné aeróbne cvičenia podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému a zvyšuje kapacitu pľúc.
Aeróbne cvičenie je perfektným spôsobom, ako si udržiavať optimálnu kondíciu, avšak beh či vysoko intenzívny tréning nemusia byť vhodné pre všetkých. Plávanie je šport vhodný pre každého – od malých detí až po seniorov, hodí sa aj pri najbežnejších diagnózach, dokonca je účinný v rekonvalescencii po športových úrazoch či bolestiach chrbtice!
Plávanie pomáha zlepšiť spánok, ale štúdie ukázali, že môže byť účinné aj v liečbe psychických chorôb.

Medzi najznámejšie benefity plávania patria:
- podpora kardiovaskulárneho zdravia,
- zvýšenie kapacity pľúc,
- podpora zdravia chrbtice,
- spevnenie svalov celého tela,
- zotavovanie po športových zraneniach,
- podpora zdravia kostí,
- kvalitný spánok.

Klásť dôraz na techniku
Pri plávaní obzvlášť platí, že treba klásť dôraz na techniku.
Rekreačné plávanie s hlavou nad vodou, aby sme si nenamočili vlasy, môže dokonca viac uškodiť, ako pomôcť. Pri plávaní, či už ide o prsia, kraul, či iný štýl, treba plávať „ako na súťaži“, teda technicky správne.
Potrebné je správne dýchať a udržiavať krk v predĺžení chrbtice. Pri technickom plávaní dostávajú zabrať kvadricepsy, vďaka čomu je v prvej línii liečby pri zotavovaní sa zo zranení kolena. Nemusíte sa hanbiť použiť ani pomôcky, ako penové dosky či valce, vďaka ktorým natrénujete techniku a začnete plávať správne hneď od začiatku.
Aspoň na začiatku je určite dobrou investíciou tréner či niekto, kto sa plávaniu venuje na súťažnej úrovni a dokáže vás správne nasmerovať, aby ste predišli neefektívnemu tréningu či rizikám.

Koľko spálim kalórií?
Plávanie pomôže aj pri chudnutí!
Pri technicky správnom plávaní v intenzívnom tempe spáli 60-kilová žena 300 kcal/h pri plávaní pŕs, pri kraule až 370 kcal/h.
Osemdesiat kíl vážiaci muž zas pri plávaní pŕs spáli 440 kcal/h a 490 kcal/h pri kraule. Treba však myslieť aj na to, že hovoríme o intenzívnom plávaní.
Čím pomalšie či rekreačnejšie plávate, tým menej kalórií vo finále spálite, preto sa oplatí (z hľadiska chudnutia) radšej zabrať kratší čas, povedzme 30 minút, ako sa dve hodiny iba „máčať“ v bazéne.

Uľaví od bolestí
Posledné štúdie ukazujú, že plávanie môže pomôcť aj v liečbe ojedinelých či „záhadných“ chorôb. Stavy ako fibromyalgia ci osteoartróza často trápia pacientov nielen bolesťou, ale aj obmedzenou mobilitou a liečba pomáha len málo.
Ukázalo sa, že pri vodných aktivitách, ktoré zahŕňajú aj plávanie, sa zlepšujú príznaky ako bolesť, znížená hybnosť, opuchy či stuhnutosť svalstva.
Vykonávať pohyb vo vode proti odporu pridáva cvičeniu na efektivite a zároveň je šetrnejším pre kĺby a vlastne aj celé telo.
Ak ťa zaujali výhody plávania, určite odporúčame ho pravidelne zakomponovať do svojich dní.
Vytvor si členstvo a vyber si z viac ako 30 programov – od jogy, pilatesu, rýchlych 15-minútoviek až po intenzívne HIIT tréningy. V sekcii „Na stiahnutie” ťa čakajú jedálničky, kuchynské taháky a kopec inšpirácií. A čo je najlepšie? Staneš sa súčasťou komunity viac ako 55 000 žien, ktoré sa podporujú na ceste za zdravším a silnejším telom.
ZDROJE:
https://www.everydayhealth.com/fitness/health-benefits-of-swimming/
Bartels EM, Juhl CB, Christensen R, et al. Aquatic exercise for the treatment of knee and hip osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev. 2016;3(3):CD005523. Published 2016 Mar 23. doi:10.1002/14651858.CD005523.pub3
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.