Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Otestuj sa! Návod ako spraviť prievan v šatníku

Vieš, čo je skvelé na jari? Okrem predlžujúcich sa dní, rozkvitnutých tulipánov v záhrade, pučiacich čerstvo zelených listov v parku a kávičky s priateľkou na terase? Pre mňa je to jednoznačne odloženie všetkých hrubých kabátov, lyžiarskych vetroviek, šálov, čižiem, decembrových svetrov a rukavíc! Príležitosť pustiť čerstvý jarný vánok do skríň a šatníkov. Čože vánok! Riadny vietor! Nech sa tie hŕby oblečenia poriadne prevetrajú a opäť raz dostanú na svoje miesto. Veď poriadok v skrini údajne odráža stav našej duše. Poďme sa teda spolu pustiť do jarného upratovania šatníka!

Vytrieď sezónne oblečenie

Na začiatok by si mala odložiť všetko sezónne zimné oblečenie. Naozaj nie je nutné celoročne zapratávať skriňu vecami, ktoré si najbližšieho pol roka určite neoblečieš. Presuň svoju zimnú výbavu na iné miesto. Pokojne to môže byť stará skriňa v komore alebo v pivnici, či dokonca na chalupe.
Náročnejšia situácia môže nastať v malom panelákovom byte, ale aj tu je možnosť využiť aspoň najvrchnejšie poličky alebo priestor pod posteľami. Stačí potom oblečenie starostlivo uzavrieť do tašiek alebo vákuových obalov (Nobelovú cenu hlavičke, ktorá toto vymyslela) a na sezónu im dočasne zmeniť trvalý pobyt.
Ja napríklad skladujem sezónne veci u svokry v rodinnom dome. Býva našťastie v susednej dedine a máme tam svoje izby aj úložné priestory, ktoré milosrdne pojmú celú zimnú garderóbu.
zimné svetre
 

Kedy som to všetko zozbierala?

Taká skriňa, to je pamätníčka! Veď koľké z nás v nej skladujú kúsky ešte z posledného desaťročia (v mojom prípade sa ich pár nájde aj z minulého tisícročia). Obľúbená rifľovka z internátnych čias, vyblednuté a miliónkrát prané tričká, staré deravé džínsy, šaty zo stužkovej (schválne: Ruku hore, kto ich stále drží v skrini? Ja veru áno - rovnako ako 5 ďalších plesových šiat).
Je jasné, že nebude jednoduché rozlúčiť sa s takýmito spomienkovými kúskami. Najmä keď sa ti s nimi viaže množstvo jedinečných a nezabudnuteľných spomienok. Nemusíš sa ich za každú cenu zbaviť na veky. Ale aspoň ich ulož do krabice a šup s nimi na povalu.
Prejdime k bežným "handrám", ktoré sa ti povaľujú v skrini a mnohé si už nemala na sebe minimálne rok-dva. A ruku na srdce, koľko z nich má ešte aj visačku? Jasné, za tú cenu si tie šaty jednoducho nemohla nechať v obchode a v zrkadle kabínky vyzerali úplne dokonale. Reálne ti však už mesiace stoja v skrini, lebo nebola vhodná príležitosť na ich vyvetranie, resp. domáce zrkadlo už nebolo veľmi zhovievavé k tvojmu výberu.
Posvietiť by si si mala aj na "motivačnú" poličku: Toto si oblečiem, keď konečne schudnem. Úzke rifle, ktoré sa po tehotenstvách očividne sprali, vypasované šaty, či krátke topy nad pupok. Ako dlho už nedotknuté podriemkávajú v šatníku?
upratovanie šatníka
 

Sprav si malý test!

Označ si jednotlivé kúsky napr. zatváracím špendlíkom alebo štipcom na bielizeň, a keď si ich najbližšie oblečieš, štipec odstráň. Kúskov, ktoré budú štipcami dekorované ešte aj po niekoľkých mesiacoch, sa nekompromisne zbav.
Osobitná kapitola sú ponožky bez páru. U nás doma som ich naposledy napočítala 18. Doteraz si síce neviem vysvetliť, kde sa v malom trojizbovom byte môže nachádzať tá zvyšná osemnástka, ale tuším už naozaj začnem veriť na domácich škriatkov alebo mlsnú práčku. Našťastie, ponožky sa dajú celkom dobre zužitkovať. Čo tak z nich vyrobiť handrové bábiky alebo ich naplniť levanduľou a použiť ako vonné vankúšiky do skrine?
jarné upratovanie skrine
 

Recykluj

Samostatnú kapitolu tvorí halda oblečenia po deťoch, z ktorého už vyrástli. Roztomilé dupačky, v ktorých sme došli domov z pôrodnice, maličké košieľky, prvé frajerské rifličky. Pokiaľ však máš pocit, že tvoje biologické hodiny už dotykali a na svet si priviedla dostatočný počet potenciálnych prispievateľov do dôchodkového systému, nenechávaj tie roztomilé voňavé mini vecičky ležať úhorom v pivnici. Je veľmi veľa možností, ako s nimi môžeš naložiť.
Možno by sa zišli susede, ktorej sa nedávno narodilo bábätko. Na sociálnych sieťach sú často zverejnené výzvy na podarovanie oblečenia pre deti sociálne slabším rodinám. V mestách ale aj v obciach sú umiestnené kontajnery určené na zber oblečenia. Toto oblečenie potom putuje do rôznych charitatívnych združení, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi, bezdomovcom, utečencom, alebo iným ohrozeným skupinám. Ty si uvoľníš miesto v skrini a ešte k tomu spravíš aj dobrý skutok.
veľa vecí v skrini
Staré oblečenie recyklujú aj rôzne obchodné reťazce, ktoré ti za tašku použitého šatstva dajú zľavu na nákup nového oblečenia. Alebo máš pocit, že si do oblečenia svojich ratolestí investovala nemalé peniaze, a potešilo by ťa, keby sa ti aspoň malá časť z týchto prostriedkov vrátila naspäť? V takom prípade ich skús ponúknuť do bazára. Takáto forma recyklácie oblečenia je veľmi populárna a obľúbená.
poriadok v satniku
Upratané? Si super! Teraz máš dokonalý prehľad o každom kúsku oblečenia v tvojej garderóbe. A šatník môže opäť voľnejšie dýchať. No nie je to mimoriadne oslobodzujúci pocit? A teraz hor sa na tú kávu! :-)
Ďalšie zaujímavé tipy ti prinášame aj v nasledujúcich článkoch:
Nahraď agresívne čistiace prostriedky citrónom, octom a sódou. Vyčistíš s nimi všetko!
Nepodceňuj zdravý spánok! 6 tipov, vďaka ktorým budeš ráno fit!
Ako sa cítiť neodolateľne vďaka oblečeniu? Návod, ktorý funguje.
 
Fotka autora
Lucia Borková
Redaktor vo Fitshaker

Som oduševnená fanúšička zdravého životného štýlu, ktorým sa snažím "nakaziť" aj všetkých členov našej rodiny. Najmä odkedy mám deti, si uvedomujem, aké je dôležité im už odmalička vštepovať lásku k športu a pohybu, či dávať im ochutnávať zdravé a rozmanité jedlá. Mám rada folklór a tradície, milujem cestovanie a spoznávanie rozličných kultúr. A ako prekladateľke mi okrem tých cudzích prirástol k srdcu aj náš materinský jazyk. Svoj voľný čas rada strávim pri dobrej knihe, čítaní zaujímavého blogu alebo s priateľmi a rodinou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.