Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nahraď agresívne čistiace prostriedky citrónom, octom a sódou. Vyčistíš s nimi všetko!

Všetci chceme mať doma čisto a voňavo. V tomto úsilí sa uchýlime často k agresívnym čistiacim prostriedkom, o ktorých sa domnievame, že nám v tom pomôžu. Aby sme sa zbavili vodného kameňa, zápachu, baktérií, mastnoty, a pritom neublížili hlavne sebe a prírode, mali by sme používať, čo najšetrnejšie prostriedky. Venuj chvíľku času prečítaniu zloženia čistiacich prostriedkov (či skôr chemikálií). Už len varovania o nebezpečnosti čistiacich látok pri dotyku s pokožkou, sliznicou, očami... svedčia o tom, že okrem ničenia nečistôt, sa ničí aj naše zdravie. Chémie je dnes na každom kroku ozaj až-až. Čo tak znížiť jej výskyt aspoň tam, kde máme vplyv – v našom bezprostrednom domácom či pracovnom okolí – a nahradiť chlór, amoniak, fosfáty a rôzne kyseliny napríklad takou obyčajnou sódou bikarbónou, citrónom či octom? Hravo vyčistia celú tvoju domácnosť. Chceš vedieť ako na to?
Skúsme si dať spoločne pár tipov na zdravé upratovanie a čistenie domácnosti. Niektoré mám ešte z praxe mojej babky, pre ktorú bol top chémiou prášok na pranie. O rôznych géloch a práškoch, ktoré ničia baktérie, nebolo voľakedy ani chýru, ani slychu. A pritom si pamätám tú vôňu čistoty v dome mojich predkov. Aké prostriedky teda bežne používali a používam dodnes? Inšpiruj sa :-).
1.Brikety z drevného uhlia
Nasávajú vlhkosť i pachy, preto je fajn ich umiestniť do škatuľky, do ktorej spravíme diery, a dať ich do vlhkej miestnosti, napr. aj do kúpeľne. Keď už nasajú vlhkosť (vidíme to podľa  povrchu), vymeníme ich. Takýmto spôsobom dokáže drevné uhlie zachrániť aj nesprávne uskladnené knižky.
2. Cibuľa
Zhrdzavené nože zbaví hrdze, stačí ňou prejsť po čepeli.
fitshaker_blog_upratovanie5
3. Citrón

  • Citrónová kôra sťahuje zápach, napr. aj z krbu alebo pece, či z chladničky.

  • Ak do prania pridáme za hrnček šťavy z citróna, prádlo bude pekne voňať a biela farba bude žiariť.

  • Do hrnčeka vody môžeme pridať zo dve - tri lyžice citrónovej šťavy a nechať ohrievať v mikrovlnke na vysokom stupni. Para, ktorá sa uvoľní, spôsobí, že zaschnutá mastnota povolí a vnútro mikrovlnky ľahko umyjeme.

  • Z prádla odstraňuje škvrny, napr. od čučoriedok.


fitshaker_blog_upratovanie3
4. Alpa
Keďže je Alpa zmesou alkoholu a rôznych silíc, bylín a mentolu, výborne rozpúšťa mastnotu, napr. pekne čistí telefón či ovládač na telku, chrómové batérie, zrkadlá či okná. Na 1 liter vody pridáme 1 dcl alpy a ľahko ňou umyjeme aj okná.
5. Sóda bikarbóna
O využití jedlej sódy v kuchyni vie snáď každý. Pripomeniem napríklad pridanie sódy do naloženého mäsa, ktoré takýmto spôsobom zmäkne alebo do fazule, ktorá sa tak rýchlejšie uvarí a nebude nás nadúvať. Alebo, keď sa minie droždie, máme v sóde bikarbóne rovnocennú alternatívu. A čo tak omeleta s troškou sódy? Hmmm, nadýchaná až-až.
Rovnako tak vie byť užitočná aj pri domácich prácach:

  • Na upchatú výlevku stačí šálka sódy bikarbóny, šálka horúceho octu a po prebublaní asi liter horúcej vody. Ide z toho síce  trochu nepríjemného zápachu, ale výlevka bude ako nová.

  • Pachy z umývačky riadu tiež veľmi kvalitne odstráni sóda. Stačí medzi dvoma cyklami posypať dno.

  • Podobne pôsobí aj pri nepríjemných pachoch akéhokoľvek druhu v domácnosti – napríklad zatuchnutý vzduch v zle vetraných priestoroch odstráni sóda nasypaná napríklad v bavlnenom kúsku látky a zavesená ľubovoľnom mieste v miestnosti. Alebo koberec napáchnutý kadečím – stačí ho pred vysávaním posypať na nejakú polhodinku a vysávaním sa stratia aj pachy. Podobne môžeme balíček so sódou ponechať cez noc v topánkach a ráno nebudú páchnuť.

  • Výbornou prevenciou proti  pachom vo WC je nasypať do misky sódu a soľ do kúpeľa v pomere 1:1. Vzduch bude čistejší. Vo WC je sóda pomocníkom aj pri odstraňovaní vodného kameňa. Postačí nasypať celé balenie cez noc do misy a ráno spláchnuť.

  • Dezinfekcia zubných kefiek sa výborne robí namočením kefiek do sódového roztoku, v ktorom ostanú cez noc.

  • Pridaním sódy k praciemu prášku sa vybieli bielizeň a zažltnutý nádych bieleho prádla.

  • Škvrny na sporáku pretrieme citrónovou šťavou a dočistíme zmesou jedlej sódy a vody.

  • Pripálené dno hrnca vyčistíme prevarením jedlej sódy a vody priamo v hrnci.


fitshaker_blog_upratovanie4
6. Ocot
Po sóde bikarbóne je druhým najväčším zázrakom na ekologické udržiavanie čistoty v domácnosti ocot. Čo všetko ním vyčistíš?

  • Klávesnicu, myš, ovládačku... a všetko, kde ostáva tuk z ľudských rúk, stačí odmastiť pretretím handričkou namočenou vo vode s octom (riedenie v pomere 1:1).

  • Prach zo žalúzií zíde skôr preč a neskôr sa na ne opäť nalepí, keď do vody na umývanie pridáme šálku octu.

  • Čistenie odtoku od usadením a od pachu zmesou octu a sódy bikarbóny som spomenula vyššie. A je to fakt účinná zbraň.

  • Nálepky, cenovky, etikety zo sklenených povrchov a z fliaš odstránime pretretím octom.

  • Zaschnuté škvrny vo vnútri mikrovlnky ľahšie odstránime, keď dáme do mikrovlnky šálku vody, polovicu šálky octu a necháme zohrievať asi 3-4 minúty.

  • Mastné škvrny na sporáku alebo na kachličkách za sporákom pretrieme neriedeným octom a až následne dočistíme čistou vodou.

  • Saponát na umývanie riadu môžeme obohatiť pár lyžicami octu. Riad, a predovšetkým poháre, sa budú krásne lesknúť. To isté platí i pri umývaní okien. Hneď bude výhľad krajší.

  • Pri praní šatstva, ktoré farbí namodro alebo nazeleno, namočíme pred prvým praním asi na 15 minúť do neriedeného octu.

  • Biele prádlo, ktoré chytilo žltkastý nádych, bude opäť belšie, keď pridáme do prania aj šálku octu (môže byť aj so spomenutou sódou).

  • Na rozpustenie vodného kameňa usadeného na vodovodných batériách, rýchlovarných kanviciach či na hrncoch sa dá úplne bezpečne použiť ocot so sódou (alebo aj kyselinou citrónovou).

  • Ocot odstraňuje zápach z chladničiek. Postačí nechať v chladničke misku s octom.

  • Roztokom vody s trochou octu môžeme poutierať podlahu. Bude pôsobiť sviežejším dojmom a pustí pachy, ktoré sa na nej držia.


fitshaker_blog_upratovanie1
Prajem príjemné upratovanie na prírodný spôsob. A nezabudni, používaním prírodných čistidiel šetríme nielen prírodu, ale aj svoju peňaženku :-).
Ďalšie články, ktoré ťa budú baviť:
Klasický parfém už nikdy viac. Ktoré vône nie sú škodlivé?
Škodlivosť dezodorantov alebo ako sa tomu brániť
7 tipov z prírody na silné, zdravé a krásne vlasy
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.