Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Očistný deň č. 5: Stredomorská frittata plná byliniek

16. Máj 2015
NaN
fritatta recept
fritatta recept
Očistný týždeň končíme jednoduchým receptom na bylinkovú omeletku. Ideálny tip na zdravý a rýchly obed alebo večeru. Skvelo vás zasýti a dodá vám množstvo výživných látok. Vajíčok sa báť nemusíme. Sú pre naše telo výbornou potravinou, ktorá mu dodá veeeľa energie. Spojením so zeleninkou a rôznymi bylinkami vyčarujete vynikajúci pokrm. Namiešajte si ho podľa vašich zásob v chladničke a užívajte si krásny deň. :)

Čo budeme potrebovať na 1-2 porcie?


  • olivový olej na varenie / ghee masielko

  • 6 koktailových paradajok (už som našla i slovenské :)

  • ½  červenej cibule

  • 2 strúčiky cesnaku

  • 5-6 čiernych olív

  • 3 veľké, najlepšie, domáce vajíčka

  • malá hrsť čerstvej petržlenovej vňate (ak máte medvedí cesnak – môžete použiť alebo vňaťku mladej cibuľky)

  • malá hrsť čerstvej bazalky/rukoly

  • malá hrsť čerstvej mäty (môžete použiť NAOZAJ akékoľvek bylinky podľa vašej chuti)

  • štipka kurkumy

  • morská soľ / himalájska soľ

  • mleté čierne korenie / kto má rád pikantné, môže použiť čili :)


Ako budeme postupovať?

1. V malej panvici rozohrejeme olivový olej (ghee masielko), pridáme nakrájanú červenú cibuľku a cesnak. Chvíľku dusíme, kým cibuľka trošku nezmäkne, potom pridáme paradajky a olivy.
2. V malej miske si rozšľaháme vajíčka, posolíme, okoreníme a primiešame posekané bylinky. Zmes nalejeme na panvicu, nemiešame.
3. Panvicu necháme stáť 5-6 minútiek, aby nám frittata (omeletka) sama došla :).
TIP: Pred podávaním ju necháme chvíľku odstáť. Frittata získa skvelú chuť.
fitshaker_blog_fritata1
 
fitshaker_blog_fritata2
 
fitshaker_blog_fritata3
 
fitshaker_blog_fritata4
 

Čo dobré z receptu vyťažíme pre naše telo?

Mäta prieporná
Je bohatá na provitamín A, vitamín C, D a skupinu vitamínov B: tiamín (B1), kyselinu listovú (B9), pyridoxín (B6), mangán, magnézium, meď, draslík, železo, vápnik a zinok i vlákninu. Všetky odrody mäty podporujú trávenie a peristaltiku čriev. Dokonca výskumy z roku 2003 (Schofield/Boutenko) potvrdili používanie mäty na prevenciu a liečbu syndrómu dráždivého čreva. Ak sa zje malá, čerstvá rastlinka mäty pred a po jedle, podporí trávenie. Vonkajšie nanášanie mäty na pokožku stimuluje krvný obeh, a tým revitalizuje pokožku. A čaj pripravený z mäty a použitý na pokožku hlavy pomáha proti lupinám :).
Domáce paradajky
Rajčiny obsahujú mnoho vitamínu A a C, a zároveň nemajú veľa kalórií. Majú vysoký obsah betakaroténu, ktorý pôsobí ako prevencia pred infekciami.  Hlavne sa však cenia kvôli veľmi účinnému antioxidantu – lykopénu. Lykopén je rastlinné farbivo (karotenoid), ktoré zabraňuje tukom oxidovať. Práve oxidované tuky môžu poškodzovať krvné cievy. Tiež môžeme povedať, že paradajky sú vďaka lykopénu prevenciou rakoviny. Dobrou správou je, že lykopén sa neničí tepelnou úpravou rajčín, práve naopak, jeho koncentrácia vzrastá. Ďalej paradajky obsahujú  biotín (výborný pre pokožku, vlasy a nechty), kyselinu listovú (podporuje krvotvorbu), tyramín  (zlepšujúci náladu :)), vitamín B, E, K, provitamín A, horčík, draslík, vápnik, fosfor a sú bohatým zdroj antioxidantov.
Domáce vajíčka
Majú naozaj vysoký obsah cholínu (vitamín B8), ktorý je súčasťou acetylcholínu, ktorý je základným neurotransmiterom, čiže prenášačom vzruchov medzi nervovými bunkami. Nedostatok takýchto prenášačov môže prerásť až do Alzhaimerovej choroby, či iných psychiatrických ochorení. Pomáha tiež udržiavať celistvosť tukových štruktúr obklopujúcich nervové bunky. Práve cholín je látkou, ktorá ako jedna z mála, dokáže preniknúť bariérou medzi krvou a mozgom (hemo-encefalická bariéra), ktorá bráni mozog pred rozličnými zložkami z potravy. A preto môžeme povedať, že vajíčka pre svoju vysokú výživnú hodnotu výborne pôsobia práve pri nervových chorobách, a tiež podporujú pamäť. Cholín pomáha aj pri transportovaní tukov v organizmus a je prevenciou pred ukladaním tuku v pečeni.
Naložte si na tanier spoločne s velikánskou porciou zeleninového šalátu a parádna večera je na stole. Dobrú chuť. :)
Ďalšie tipy na fantastické očisťujúce jedlá:
Lahodný fazuľkovo-kapustový tanier s parmezánom
Jarný superkoláčik naslano
Čistiace rizoto plné zeleninky
Fotka autora
Nika Klasko
Šéfredaktorka vo Fitshaker

Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.