Na cesto:
- 200 g špaldovej múky (keďže máme očistný týždeň, môžeme si pripraviť i bezlepkovú formu koláčika, vyskúšajte pohánkovú krupicu, ktorú si môžete zmiešať napr. s cícerovou múkou, alebo použiť samotnú. Nezabudnite však, že má výraznejšiu chuť)
- 100 g domáceho masla
- 1 vajíčko
- 1/2 ČL himalájskej soli
Na plnku:
- cca 250 g špenátu (vynikajúce je pridať i žihľavu alebo urobiť koláč len zo samotnej žihľavy)
- jednu veľkú viazaničku medvedieho cesnaku (ak ešte nezoženiete, môžete použiť i vňaťku mladej jarnej cibuľky)
- tempeh (fermentovaná sója, oveľa ľahšie stráviteľná ako samotné tofu i s vyššou pridanou hodnotou pre nás konzumentov, kúpite v bio obchodoch)
- za veľkú hrsť slnečnicových semienok
- 200 ml sójovej smotany (ja radšej používam ovsenú, ale môžete i klasickú, kúpite napr. v bio obchode)
- 2 domáce vajíčka
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 cibuľku
- 1 ČL himalájskej soli
- zmes korenia podľa vašej chuti (ak môžem poradiť - kurkuma, muškátový orech, rasca/Maha korenie a čierne korenie/čili, koláčiku dodávajú svoj šmrnc :))
- olivový olej alebo ghee maslo
Ako budeme postupovať?
1. Najprv by sme si mali pripraviť cesto, keďže má chvíľu odpočívať v chladničke. Kľudne si ho môžete pripraviť aj deň vopred. Počká si na vás v chladničke :). Ale priznám sa vám, mne sa nie raz stalo, že som potrebovala rýchlo niečo uvariť a moje cesto nestihlo v chladničke odpočívať - nič sa nestalo, koláčik bol aj tak superkový :).
2. Múku si zmiešame so soľou. Maslo si rozpustíme, aby sa nám ľahšie miesilo cesto a pridáme vajíčko. Zmes dôkladne spracujeme rukami, kým nám nevznikne kompaktné cesto. Cesto vyformujeme do guličky, zabalíme do potravinovej fólie a necháme ho jednu až dve hodinky odstáť v chladničke :).
3. Teraz si na panvici zohrejeme olej (resp. ghee masielko) a chvíľku na ňom osmažíme cibuľku, pridáme si pokrájaný tempeh. Smažíme ho cca minútku, minútku a pol a pridáme semiačka, aby sa tiež trošku opražili a pustili arómu.
4. Teraz do panvice pridáme nakrájané, natrhané a, samozrejme, umyté listy špenátu (alebo žihľavy) a medvedieho cesnaku a kratučko podusíme. Odstavíme a dochutíme soľou, korením a roztlačeným cesnačikom :).
5. Teraz je čas na cesto. Položíme ho na pracovnú plochu a rozvaľkáme natenko tak, aby vystačilo na celú formu. Formu si vyložíme papierom na pečenie. Potom do nej vložíme cesto a odrežeme prebytočné časti. Ak sa vám náhodou cesto drobí, nemusíte sa báť, môžete si ho sama vo forme vyformovať rukami, nie je potrebné ho vaľkať. Na cesto dáme podusenú zmes a zalejeme ochutenou smotanou, v ktorej sme rozšľahali vajíčka. :)
6. Koláčik pečieme 30 - 40 min. pri 180 °C.
Špalda/špaldová múka
Je druhom pšenice, avšak oproti klasickej pšenici je bohatšia na bielkoviny (obsahuje 8 aminokyselín, ktoré v rastlinných potravinách obvykle chýbajú), vlákninu, obsahuje viac minerálov – hlavne železa, tiež horčík, draslík, zinok i vitamíniky skupiny B. Má tiež vysoký obsah tzv. pomalých sacharidov (pomaly sa vstrebávajúcich). Niektoré zdroje uvádzajú, že lepok v špalde je oveľa lepšie tolerovateľný ako u iných lepkových obilnín.
Keď začíname s pečením, špaldová múka je veľmi dobrá náhrada klasickej pšeničnej, takmer v každom jedle. Nájdeme špaldovú múku hladkú, polohrubú i hrubú. Preto sa nebojte, milé žienky, nahradiť klasickú múku práve špaldovou. Jedlá zo špaldy určite splnia vaše očakávania a majú oveľa vyššiu výživovú hodnotu, ako keby sme ho pripravili z bielej múky. :)
Tempeh
Je to sójový výrobok, vyrábaný z celých sójových bôbov technikou očkovania kultúrou ušľachtilej plesne Rhizopus oligosporus alebo Aspergillus oryzae, ktorá prerastie bôbmi, spojí ich a vytvorí konzistenciu bielej farby. A práve táto pleseň zabezpečuje obsah dôležitého vitamínu B12 (je nedostatkovým práve u vegánov, pretože je čisto živočíšneho pôvodu). Z toho dôvodu sa tempeh veľmi často používa ako náhrada mäsa, kde pri pravidelnej konzumácii nahrádza jeho potrebu pre organizmus.
Tempeh je pôvodom z Indonézie, kde je tradičnou a veľmi obľúbenou potravinou. Na tamojších trhoviskách sa predáva zabalený v banánových listoch, pretože pleseň, vďaka ktorej tempeh vzniká sa nachádza v prírode práve na listoch banánovníka :).
Je veľmi dobre stráviteľný a obsahuje minerály v takých vzájomných pomeroch, že sú pre organizmus nielen ľahko vstrebateľné, ale i zabudovateľné do tkanív a ľahšie použiteľné pre metabolizmus. Obsahuje veľké množstvo ľahko vstrebateľného vápnika a horčíka, vitamínov skupiny B, lecitín a vitamín E. Neobsahuje cholesterol a je nízkotučný. Tempeh má tiež významný prínos pre naše zdravie. Je dobrý pri anémii a pri nedostatku vitamínu B12, pri žalúdočných ťažkostiach, osteoropóze i pri nádorových ochoreniach. A čo je tiež jeho prínosom, je vhodný i pre celiatikov.
Nezabudni si ku koláčiku naservírovať šalát z čerstvej zeleniny. Dobrú chuť všetkým :)
Ďalšie jedlá, ktoré by si mala vyskúšať:
Ako nahradiť bežné pečivo? Chlebíkom z makovej múky!
Šošovicovo-karfiólová dobrota na obed
Happy kuskus
Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.