Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Návod ako zlepšiť kondičku, aby si zvládla aj HIIT cvičenie

zlepšenie kondície
Skúšala si tréning ako HIIT či iný vysoko-intervalový tréning a zistila si, že nevládzeš s dychom a chýba ti kondička? Čo s tým? Dá sa to zmeniť? Odpoveď je jasná. Dá, tak ako všetko ostatné. Nepôjde to hneď, ale postupne určite áno. V dnešnom článku si ukážeme, ako zvládneš zlepšiť kondičku aj ty. ;-)

Ako postupne navyšovať svoju kondičku?

Je niekoľko úrovní, ktorými by si mala prejsť, ak chceš postupne navyšovať svoju kondíciu.
ako zlepsit kondicku

# 1: Ak si úplná začiatočníčka a nešportuješ

Prvé čo môžeš pre seba a svoju kondíciu urobiť je začať sa prechádzať.
3x týždenne 20-30 minút prechádzky ti veľmi pomôžu. Po čase budeš mať pocit, že je to málo a neprináša ti to, čo ti prinášalo na začiatku, ale vieš čo? To je skvelá správa, lebo tvoja kondícia sa zlepšila.
prechádzka

# 2: Ak bežné prechádzky zvládaš ľavou-zadnou

Čo môžeš urobiť ďalej? Pridať. Prechádzať sa 5x týždenne, začať využívať náročnejšie terény ako sú kopce, schody, čokoľvek, čo ti sťaží podmienky. Opäť sa dostaneš do stavu, že budeš cítiť pokrok, ale po čase príde stav, kedy to budeš robiť, ale nebudeš cítiť už žiaden pokrok.
rýchla chôdza

# 3: Ak sú ti prechádzky v sťažených podmienkach málo

Je tu čas na nový level. Namiesto bežnej prechádzky, prejdeš do rýchlej chôdze, alebo využiješ nordic walking. Opäť posun vpred a zlepšenie kondície.Celá finta je v tom, aby si neustále priniesla telu nový impulz a stimul v čase, kedy máš pocit, že už nenapreduješ. Naše telo je veľmi inteligentné a zvykne si na všetko. To je skvelé, ale nesmieš zaspať a stále mu treba vymyslieť niečo nové, čo ťa posunie vpred, aby si nestála na mieste a vždy zlepšovala svoju kondičku.

nodic walking
Poďme, ale ďalej.
 

# 4: Čo v prípade, ak ti už ani rýchla chôdza nebude stačiť?

Opäť môžeš sťažiť podmienky a vyberať si náročnejšie terény, alebo prejdeš na beh v ľahkom tempe. Beh, ktorý ti pomôže budovať vytrvalosť.
Na začiatok stačí zvoliť tempo, pri ktorom si schopná povedať bez akýchkoľvek problémov tri súvislé vety. Avšak, ak dokážeš povedať bez problémov aj viac ako tri vety, je tempo pomalé. Pokiaľ je tempo prirýchle, tak dokážeš ledva povedať tie tri vety. Nastav si tempo na tento ideál a trénuj takto. Budeš budovať svoju vytrvalosť - kondíciu.
Čo sa dá ešte vylepšiť? Postupom času bude tempo behu, pri ktorom si začínala už pre teba „nuda“, lebo sa pri ňom vôbec nezadýchaš. Preto je potrebné pridať v tempe, ale stále myslieť na pravidlo troch súvislých viet.
Opäť môžeš časom sťažiť telu podmienky a behávať v teréne, po kopcoch, schodoch atď.
kondička

# 5: Ak ti už ani beh nebude robiť problémy

Je tu ďalší tip a tým sú intervalové tréningy. Inak a odborne nazývané HIIT tréningy. Kde striedaš tempo. Napríklad, bežíš 20 metrov rýchlo a 20 metrov pomaly. Intervaly môžu byť rôzne, čiže aj vzdialenosť môže byť rôzna. Prispôsob si intervaly ako ti vyhovuje. Intervalové tréningy sú skvelou voľbou, pretože budujú väčšiu kondíciu za kratší čas.
Inak intervalové tréningy striedaj s tými dlhodobými v jednom tempe. Odporúčam v týždni 2 intervalové tréningy a 3 v stabilnom konštantnom tempe, pri ktorom si schopná povedať tri súvislé vety.
hiit

Takže na záver, ako je možné budovať kondíciu? Postupne a stále niečím prekvapiť svoje telo, aby si kondične nestála na mieste, ale neustále dosahovala pokrok. Držím ti prsty a verím, že za určitý čas budeš mať kondíciu ako nikdy predtým. ;-)Ak hľadáš vhodné domáce cvičenie, skús nakuknúť aj k nám na Fitshaker. Okrem HIIT tréningov tam nájdeš aj menej dynamické formy, je si z čoho vyberať, v ponuke máme vyše 700 tréningov na doma:

domáce cvičenie
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.