Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Mirka (-7kg): „Každý z nás musí mať čas aj pre seba. Inak sa v tom kolotoči stratíme.“

Mirka premena

Mirkin príbeh je dôkazom toho, že aj keď máme na pleciach nekonečný zoznam povinností, stále si vieme – a máme právo – nájsť čas pre seba. V rozhovore s touto inšpiratívnou mamou, manželkou, zamestnankyňou (a fitšejkráčkou telom aj dušou) sa dozvieš, ako si dokázala uprostred pracovného a rodinného kolotoča vybudovať silné návyky, vrátiť do života pohyb, naučiť sa počúvať svoje telo a premeniť svoj mindset. Hovorí o tom, prečo nie sú čísla na váhe to najdôležitejšie, ako im doma funguje plánovanie na jednotku a prečo je podpora partnera kľúčová.

Tento rozhovor ti ukáže, že aj pár minút denne pre seba môže znamenať veľkú zmenu.

Mirka, kedy si si povedala, že je čas niečo zmeniť a začať sa viac starať o seba? Čo bolo tým rozhodnutím?

S Fitshakerom cvičím od polovice apríla 2024, ale taký ten správny wake-up call u mňa nastal po tehotenstve a pôrode, čiže som na tejto – ako to ja volám – ceste za zdravím už dlhší čas.

Mám celoživotne celiakiu, najvyšší stupeň, a ešte jedno pridružené autoimunitné ochorenie. Tehotenstvo bolo ťažké, pôrod ešte ťažší a materská bola pre mňa veľmi náročná nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.

Ako únik od každodenných povinností som zvolila práve šport, a najmä behanie. K športu som mala vzťah vždy tak "striedavo-oblačno". Top formu som mala v roku 2016 a najhoršiu pred tehotenstvom, okolo roku 2020 – vtedy som sa pri mojej výške 162 cm vyšplhala na 68 kg. Výrazne k tomu prispelo nové sedavé zamestnanie a samozrejme obdobie covidu, keď sa aj ten prirodzený pohyb vonku úplne vytratil.Každopádne, tehotenstvo u mňa sprevádzalo neustále vracanie a nevoľnosti, ale chvalabohu všetko dobre dopadlo.

Z pôrodnice som išla 65-kilová, čiže ľahšia ako pred tehotenstvom, ale veľmi slabá. Pôrod bol pre mňa veľmi náročný a musela som byť po ňom ešte chvíľu v opatere lekárov – a práve to ma absolútne naštartovalo. Počas prvého roka materskej som schudla na váhe nejako prirodzene, pretože som riešila celý rad zdravotných komplikácií a do toho mi náš malý absolútne nedal vydýchnuť. Ale nebola to tá ideálna cesta. Každopádne, po nejakom čase som sa začala cítiť lepšie a nabrala som silu aj odvahu vziať zodpovednosť za vlastné zdravie do vlastných rúk.

Zhruba po dvoch rokoch na materskej som sa dostala na 61 kg, v podstate iba stravou a prirodzeným pohybom okolo malého a občasným behaním. No a potom som nastúpila po materskej späť do práce a zrazu som nemala vôbec na nič čas. Cítila som, že sa tak nejako strácam vo večných povinnostiach. Byť v sedavej práci 8 hodín denne, byť každú možnú chvíľku s malým, postarať sa o psíka, zabezpečiť nákupy, varenie, krabičkovanie, starostlivosť o domácnosť...

Šport a pohyb išli zase úplne bokom. Ale práve vtedy som si povedala, že to takto nemôže byť. Ženy to majú v dnešnom svete neskutočne náročné. Majú byť matky, manželky, zamestnankyne, ženy v domácnosti... Proste nie. Museli sme si s manželom sadnúť, porozprávať sa a povedať si, že každý z nás musí mať čas aj pre seba.Keď už sme pri manželovi – toho tiež musím pochváliť a povedať, že podpora doma je extrémne dôležitá vec. Priala by som všetkým ženám, aby si to vedeli doma odkomunikovať. Mňa manžel neskutočne podporuje a odkedy si zažil svoj čas na materskej (mimochodom odporúčam všetkým mužom), má obrovské pochopenie pre veľa vecí. Niekedy sa ani nestačím čudovať, že mu napríklad samému napadne naložiť práčku, prípadne ošúpať zeleninu, nachystať mi suroviny na varenie alebo nakrabičkovať jedlo pre všetkých na ďalší deň.

Vidím, že tvoj život je veľmi dynamický – práca, dieťa, psík, domácnosť… Ako si do toho všetkého našla priestor aj na pohyb?

Tu je odpoveď veľmi jednoduchá. Plánovanie :) Je to neoddeliteľná súčasť nášho života.

A čo pre teba znamená Fitshaker a ako ti pomohol zaradiť pravidelné cvičenie do života? Máš za sebou rok ako fitšejkráčka, ako to vnímaš?

Po troch mesiacoch od nástupu do práce po materskej som cítila, že nemám čas a už pomaly ani silu na nič – len večný kolobeh povinností. A potom som narazila na Fitshaker. Zapojila som sa do Plavkovej výzvy, no s FS som začala asi mesiac pred ňou.

A mne to dodalo takú neuveriteľnú motiváciu a silu... Je to pre mňa bezodná studnica inšpirácií, príbehov ľudí, receptov, tréningov...V tej chvíli to bolo absolútne a presne to, čo som potrebovala. Potrebovala som mať vyskladaný cvičebný plán, aby som nemusela ráno alebo večer niečo hľadať na YouTube.

Potrebovala som prístup ku všetkým – nielen cvičebným, ale aj vzdelávacím a motivačným príspevkom. A hlavne! Potrebovala som ten pocit, že v tom nie som sama. A toto mi Fitshaker všetko dal.

Aká bola tvoja najväčšia výzva na tejto ceste a ako si ju prekonala? Čo ťa ženie vpred na ceste k zdolávaniu prekážok?

Najväčšia výzva pre mňa bola nájsť svoju sebahodnotu. Pred materstvom mi do veľkej miery do jej kreovania vstupovali akademické a pracovné úspechy. Ako som však spomínala, materská bola pre mňa náročná nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke, nakoľko som na dlhý čas vypadla z akademickej sféry aj z práce.No a ako som už spomínala, v dôsledku ťažkého tehotenstva a pôrodu som sa postupne vydala na „cestu za zdravím“ a určila som si zdravie seba a svojej rodiny za jednoznačnú prioritu. Nebolo to ako lusknutím prstov – celé to trvalo nejaký čas.Ale naučila som sa stanoviť si priority a reálne podľa ich dôležitosti prijímať každý deň stovky rozhodnutí (niektoré zásadné, iné úplne malicherné).

Momentálne staviam svoju sebahodnotu na prijatí každého kúsku svojho ja. Že som matka, manželka, zamestnankyňa, sestra, dcéra, teta, členka komunity Fitshakera :) Ja som proste ja – a ani v jednom ohľade nie som dokonalá, ale som všetko toto a ešte oveľa viac každý deň. A zvládam to :) A som na to nesmierne hrdá.

Máš celiakiu a ďalšie autoimunitné ochorenie – ako sa ti darí skĺbiť špeciálnu stravu s bežným životom a rodinou? Ako vnímaš okolie a výhorovky, že so stravou je to náročné?

Musím povedať, že stravu mám dobre nastavenú odjakživa – kvôli, alebo aj vďaka tej celiakii. Nákupy, varenie a krabičkovanie ma sprevádzajú celý život. Som pravidelne sledovaná u gastroenterológa, alergo-imunológa, tiež u endokrinológa a prirodzene aj u gynekológa. Takže naozaj musím povedať, že som k strave mala vždy zodpovedný prístup a krabičkovanie a balenie desiat ma sprevádzajú celý život.

Čo musím podotknúť – za to patrí vďaka najmä mojej mamine, pretože nutrične hodnotné a vyvážené jedlo bolo u nás doma odjakživa prioritou a úplne prirodzenou súčasťou života. Je pre mňa úplne prirodzené odjakživa sa veľmi detailne zaujímať o to, čo vo forme potravy prijmem. V každom prípade, aspoň mne pomohlo, keď som prijala fakt, že od jedla priamo závisí kvalita môjho zdravia, a teda aj kvalita môjho života.Keď si dáte na pomyselné misky váh čas strávený plánovaním jedla, nákupom, varením, zbalením si jedla do práce, jeho prenášaním... a na druhú misku váh si dáte kvalitu svojho zdravia, svojho života – a v konečnom dôsledku život ako taký – tak verím, že budete k celému procesu okolo jedla pristupovať s menším stresom a s väčšou radosťou.

Veľa žien sa trápi, že nevidia rýchle výsledky na váhe. Ty však hovoríš o zmene mindsetu – čo to pre teba znamená?

Ja som momentálne s FS rok. Počas Výzvy do plaviek (dva mesiace) som schudla zo 61 na 59 kg, a celkovo za čas, čo som s FS, zo 61 na 54 kg.

Celkovo teda mínus 7 kg, pás mínus 5 cm, boky mínus 6 cm, stehno mínus 8 cm.

Rozhodne to nie je šokujúca premena typu „30 plus kíl dole“. Ale u mňa je to absolútne šokujúca premena mindsetu. Naučila som sa jedlo (a vodu) brať naozaj ako zdroj života a energie. Naučila som sa spojiť so svojím telom a viac ho počúvať. Naučila som sa cvičiť pilates, jogu, silové tréningy, pochopila som, že kardio a beh nie je to jediné, čo na svete existuje. A vďaka tomu dokážem byť výkonnejšia práve aj v tom behu a ešte viac si ho užívam (ak mám čas a chuť ísť behať).

Celá rodina sme si našli režim, v ktorom dokážeme fungovať a v ktorom ja dokážem začleniť cvičenie naozaj každý deň do svojho života. Tých 20–30 minút sa naozaj dá denne nájsť. A aj keď mi je horšie – napríklad PMS, menštruácia, ovulácia či choroba (ak nie je úplne vážna) – cvičenie nevynechávam, ale vymením si dynamickejšie za pokojnejšie, alebo si dám aspoň nejaký ten strečing.bA ja som dokonca po pár mesiacoch návratu do práce aj zmenila zamestnanie. Pretože celá táto moja vnútorná premena u mňa naštartovala hľadanie rovnováhy v živote – pre mňa a moju rodinu.A ako ja zvyknem hovoriť – tá výzorová stránka je len príjemný bonus.

A ešte prakticky – ako vyzerá tvoj bežný deň? Máš nejaký tip, ako si zorganizovať čas tak, aby zostal aj pre seba?

Ja vstávam každý pracovný deň o 5.30 ráno, zacvičím si pol hodinu, vyvenčím psíka a vyrazím do práce.

O 7.00 už zväčša sedím v práci. Bežne sa v týždni všade presúvam pešo alebo MHD a len výnimočne používam výťahy. :)

Manžel vstáva s malým a vyhodí ho v škôlke. Ja končím v práci skôr, snažím sa najneskôr o štvrtej vyzdvihnúť malého po ceste rovno z práce. Potom som s ním väčšinou niekde vonku, beháme po ihriskách, jednoducho sa nezastavíme. Manžel končí v práci neskôr a ide rovno domov, vyvenčí psíka a potom sa niekde stretneme. Dohodneme sa, čo treba spraviť, a nejako si rozdelíme úlohy.

V týždni zväčša raz nakupujeme potraviny, robíme online nákupy s presne premysleným zoznamom na celý týždeň. Ja zvyknem variť trikrát do týždňa – vždy máme teplé a varené: polievku aj druhé. Zväčša jedávame dva dni to isté a potom sa znova varí.Každý večer sa krabičkuje jedlo. Ja si vždy beriem do práce jedlo na celý deň, pretože som zistila, že mi vyhovuje mať nastavený stravovací režim, a ten sa mi najlepšie dodržiava v práci.

Okolo 7.30 mávam raňajky – to už mám odcvičené a prechádzku so psíkom za sebou. Raňajky mávam zväčša slané: bryndza, lučina, cottage cheese, pomazánky a kopa zeleniny a orieškov či semienok. Okolo 12.00 mám obed – polievku a druhé, obe teplé, doma varené jedlá. Okolo 18.00–19.00 väčšinou jedávam posledné jedlo dňa (buď biely jogurt/acidko s vločkami a kopou ovocia, alebo nejaký bezlepkový chlebík s niečím).

Zvyknem ísť spať okolo desiatej večer spolu s malým a manžel ešte ide pred spaním vyvenčiť psíka.Víkendy a voľnočasové aktivity máme vždy vyskladané v duchu lásky k pohybu a prírode, s plným batohom nakrabičkovaného jedla pre celú rodinu. :) Možno to niekomu znie ako z vojenskej školy :D, ale nám to takto výborne funguje a nevedela by som si to už predstaviť inak.

Čo by si odkázala ženám, ktoré cítia, že sa strácajú vo svojich povinnostiach a samy seba dávajú na posledné miesto?

Chcela by som ženám odkázať, aby naozaj dávali seba na prvé miesto a aby sa naučili hovoriť nie. Aby to nebrali len ako nejakú frázu, ale reálne to skúsili aj praktizovať v každodennom živote. Mne veľmi pomohlo určiť si hodnotovú pyramídu a naozaj sa podľa nej správať.

Tiež sa mi podarilo nájsť svoju formu reflektívneho šťastia. Pre mňa je to pohyb v kombinácii s hudbou. K tomuto sa rada vraciam, keď cítim, že je toho na mňa priveľa. Dám si slúchadlá a idem behať, prípadne si dám len nejakú jogu. Veľmi rada spomínam na deň, keď sa mi podarilo na paddleboarde na mori zacvičiť si jogu a počúvať pri tom hudbu pri západe slnka.Ženy, pýtajte sa samé seba aj niekoľkokrát za deň, ako sa máte a ako sa cítite. Napríklad včera som išla domov s vidinou, koľko vecí ešte musím v ten deň stihnúť. A normálne som sa začala v autobuse potiť a zrýchlene dýchať.

No a keď som vystúpila z autobusu, neutekala som ihneď na poštu či do drogérie, ale sadla som si na lavičku, pustila si hudbu, zjedla som si moje domáce, bezlepkové muffiny a vypila acidko. Takto som si posedela asi päť minút, rozdýchala som to a nabrala energiu dokončiť všetky ostatné veci.

Takže, ženy, myslite na seba, zastavte sa, doprajte si to, čo vám spôsobuje reflektívne šťastie a čo vám pomôže dobiť baterky. Uvidíte, že tak toho dokážete zvládnuť oveľa viac, než ste si mysleli.

✨ Posilňujeme ženy, aby mohli byť najlepšou verziou seba samých! ✨

Na Fitshakeri veríme, že zdravie a pohoda začínajú v kuchyni a pohybom. S našimi receptami, tréningami a podporou komunity ti pomáhame cítiť sa silná, sebavedomá a plná energie.

➡️ Pridaj sa k nám a začni svoju cestu za lepším JA ešte dnes! 💪🌿

fitshaker
Fotka autora
Dominika Hudáková
Redaktorka vo Fitshaker

Milujem cvičenie, zdravý životný štýl, motivačné knihy, no v prvom rade svoju rodinu. Ako mama často potrebujem nekonečnú dávku tvorivosti a nápadov, ako toto všetko skĺbiť a vytvoriť zdravé prostredie pre moju rodinku. Hoci sa viac venujem cvičeniu, varenie neostáva v úzadí. Rada skúšam nové recepty a to tak, že tradičné potraviny mením za zdravé varianty, aby sme neopustili tradície, a zároveň aby sme sa posúvali vpred. Základom zdravého života je jedlo, keďže je to náš hlavný zdroj energie. A aký zdroj si dáš, tak dobre sa máš 😊

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.