Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Manželia Veronika a Dušan o Novoročnej výzve: „Bolo to prvých 50 dní začiatku zvyšku nášho života“

cvičenie na doma na chudnutie
Na tento rozhovor som sa vážne tešila a vedela som prečo. Veronika a Dušan sú úžasný pár, milujúci rodičia a hlavne skvelí ľudia. Pri čítaní tohto rozhovoru som sa pristihla ako sa usmievam, či sa mi dokonca zaleskli oči. Je krásne čítať, čo dokáže 50 dní. Verím, že aj ty budeš rovnako unesená ako ja.

Veronika a Dušan, jedno veľké WAU! Z vašej premeny sme boli všetci totálne unesení, vy ste šli do výzvy ako pár. V čom je to iné ako keď sa do výzvy pustí len jeden z manželov?

Veronika: Ja som fanúšikom Fitshakera už dlhšiu dobu, dostala som sa s ním do opätovnej formy po pôrode a mám za sebou pre mňa dokonalú Harmonickú výzvu.
Po Vianociach sme obaja nabrali veľa kíl navyše a obaja sme sa necítili už naozaj dobre vo svojej koži, preto ma veľmi potešilo, že prvýkrát sa so mnou do niečoho takéhoto pustil aj manžel.
Je to naozaj úplne iné, keď sme nato dvaja – keď som cvičila sama, mohla som sa manželovi pochváliť, ale v podstate mu to nič nehovorilo. Takto sme sa mohli porozprávať o každom cvičení, o tom, ako nám to išlo a čo bolo ťažké – ukazovať si ako zmeniť techniku a tak podobne. Keď sme boli na rodinnej oslave, bolo oveľa ľahšie udržať si zabehnutú stravu, keď sme sa vedeli vzájomne podporiť.
Dušan: V minulosti som mal fázy, počas ktorých som chodieval cvičiť do fitka a snažil sa dať svoje telo do lepšej kondície, lepšie vyzerať a čiastočne sa mi to aj darilo. Ale po čase človek poľaví, zmenia sa priority ako napríklad pri narodení našej Ninky, alebo už počas tehotenstva Niky. Cvičenie s Fitshakerom, ktoré nebolo ani časovo náročné, bolo naozaj super. O to viac, že sme cvičili obaja to isté.
V dnešnej dobe ľudia zanedbávajú komunikáciu formou osobného rozhovoru. A aj keď u nás doma netrpíme nedostatkom diskusných tém, toto bola ďalšia vec, o ktorej sme sa mohli každý deň porozprávať. Keď cvičí len jeden z dvojice, môže sa cítiť nepríjemne pri tréningu v prítomnosti toho druhého. Tomu môže zas napríklad prekážať, že v čase, keď si chce pozrieť niečo v telke, tak tam ten druhý „zavadzia“. Tým, že sme do toho išli spolu, to ani jednému z nás neprekážalo a mali sme pre seba pochopenie. Dokážem si predstaviť, že ak by sa k tejto výzve podujal len jeden z nás, výsledky by neboli také dobré, aké sú.
rodina

Ako ste výzvu vnímali? Bolo to pre vás niečo nové, niečo, do čoho ste sa museli nútiť? Alebo naopak, po prvom odcvičenom videu ste si povedali, že to je to pravé orechové pre mňa.

Veronika: S manželom sme uzatvorili stávku – kto schudne percentuálne z váhy a zo štyroch mier viac, vyhrá cenu, ktorú si necháme pre seba. Táto cena nás motivovala a „hecovala“ a ja som sa naozaj do ničoho nútiť nemusela.
Veľmi som si užívala každodenné cvičenie a sledovanie toho, ako sa mi mení telo.

A ešte viac to, ako sa mení manželovi.
Dušan: Nika nebola veľmi zástancom silových cvičení a ja na druhej strane som sa nikdy nezapodieval cvičeniami typu Pilates či Yoga. V novoročnej výzve sme obaja spoznali viaceré formy tréningu, zistili sme, ako sa vedia navzájom doplňovať a obaja sme si uvedomili, že takto asi nejak má vyzerať cesta, ktorou sa chceme uberať. Do cvičenia sme sa nemuseli vôbec nútiť. Jednoducho sa stalo súčasťou nášho každého dňa. Je ale pravda, že na niektoré tréningy sa človek teší viac a na niektoré menej.
cvicenie doma

Cvičili ste videá spolu, alebo bolo pre vás príjemnejšie cvičiť osobitne?

Veronika: Nie, cvičili sme osobitne. Jednak každému vyhovoval iný čas – ja cvičím ráno pred prácou, manžel zase podvečer. Taktiež sme obaja trochu „rýpavé“ povahy a určite by sme komentovali techniku toho druhého ?.
Dušan: Spolu sme odcvičili len asi dva tréningy yogy. Ja som cvičil večer, Nika si privstala a cvičila, kým odišla do ambulancie. Pri odchode ma občas zobudila slovami: „Bola to makačka, ty isto umrieš!“ V našej zapratanej obývačke by sme aj tak veľa tréningov nedokázali spoločne odcvičiť.
 

Zmenila sa u vás doma aj strava? Čo z toho, čo ste predtým nepoznali, do vášho jedálnička pribudlo a čo naopak stratilo u vás na tanieri miesto?

Veronika: Vždy sme sa snažili stravovať zdravo, ale posledné mesiace sme sa opustili a dopriali sme si naozaj veľa nezdravého jedla a aj alkoholu (u nás je to víno a pivo). Počas výzvy sme úplne vypustili alkohol, sladké a veľmi sme znížili sacharidy. Naša strava pozostávala z veľkého množstva zeleniny spolu s kvalitnými bielkovinami a tukmi. Pri večernom filme sme chrúmali oriešky, zelerové hranolky a kaleráb?.
Dušan: Úprimne povedané som veľký papkáč. Chutí mi jesť a jem rád. Preto som mal doteraz veľké ťažkosti s poklesom hmotnosti. Aj keď to pri mojich predošlých pokusoch išlo vždy aj dole, zlyhalo to na strave a keď potom došlo k poľaveniu v cvičení, ako som už spomínal, tak sa váha opäť časom vrátila hore. Túto zimu sa dokonca vyšplhala na moje absolútne maximum. A vtedy sme si povedali, že to takto ďalej nejde.
Na začiatku sme drasticky znížili príjem sacharidov, zabudli sme, že existujú nejaké zemiaky, ryža, obmedzili sme aj cestoviny. Nahradili ich hlavne rôzne druhy šalátov a vôbec zelenina na mnoho spôsobov. Bežné pečivo bolo vymenené za príležitostný knäckebrot. Koláče, čokolády a iné drobné pochutiny nahradili napríklad malé dávky orieškov. V podstate sú to všetko veci, ktoré sme už dávno poznali, ale teraz sú podstatne viac využívané.
zdrava strava

Byť na to dvaja je skvelé, bolo to aj u vás tak? Navzájom ste sa povzbudzovali a dodávali si energiu? Kto z vás bol ten hlavný ťahač, ktorý toho druhého vždy nakopol energiou?

Veronika: Akonáhle prešiel prvý týždeň, začali sme jeden na druhom vidieť zmeny. Nič nie je lepšou motiváciou ako to, keď vám človek, na ktorom vám záleží najviac zo všetkých povie, že vyzeráte lepšie, zdravšie, viac sexi... Je to niečo, čo naozaj poháňa dopredu.
Dušan: Je to naozaj tak. Už len to, že som videl, ako je Nika odhodlaná a vstáva každé ráno o 5:30, dávalo silu aj mne cvičiť a nepoľaviť. Robili sme to nielen pre seba, ale aj jeden pre druhého. Aby sme boli zdravší a dlhšie si „vydržali“.
Začať s výzvou bol pravdupovediac Nikin nápad. A tak aj ona bola miestami tá, ktorá bola tou hnacou silou. Hlavné je ale, že po čase sme už nepotrebovali nikto nikoho hnať. Je to úžasný pocit, keď vás začnú ľudia z okolia oslovovať ako ste schudli. A ešte lepšie je, keď sa na vás začne aj manželka pozerať tým „iným“ pohľadom.
výzva

Vaša premena v číslach je parádna! Podeľte sa spolu s nami o výsledok, koľko kg a cm sa vám podarilo zhodiť?

Veronika: Do konca výzvy som zhodila 6 kíl, z bokov 5,5 cm a z pása 9 cm. Teším sa, že to ide aj naďalej – síce pomalšie, ale stále dole.
Dušan: Od 6.1. do 22.2. som schudol 12,2 kg, v páse mi ubudlo 14 cm, okolo pupka 13 cm a okolo bokov 6 cm. Odvtedy som sa už nemeral, no cieľ je ísť ešte o niečo dolu s váhou a naďalej formovať to, čo ostalo.
ako rychlo schudnut

Odporučili by ste aj ostatným manželom nech do toho idú spolu?

Veronika: Odporučila by som to všetkými desiatimi.
Stane sa z toho ďalšia vec, ktorú majú manželia spoločnú a v ktorej držia za jedno lano, majú sa o čom rozprávať.

Je skvelé, že som nemusela variť jedno jedlo pre seba a druhé pre rodinu, ale varili sme a naďalej varíme všetci spolu pre seba zdravú stravu – je to samozrejme lacnejšie a aj času na iné aktivity je viacej.
Dušan: Nám to každopádne pomohlo.
Takáto spoločná aktivita nám nielen zlepšila kondíciu a výzor, ale ešte prehĺbila mieru porozumenia pre toho druhého.

Niekto žije možno vo vzťahu, kde si človek zovšednie. Toto je krásny spôsob, ako dať jeden druhému najavo, že mu na tom druhom záleží, že ho stále ľúbi a priniesť tak do manželského vzťahu nový vietor.
ako schudnut

Ako sa po výzve cítite, čo sa u vás doma zmenilo?

Veronika: Cítime sa výborne a naďalej sa snažíme pokračovať v zabehnutých koľajach. V strave naďalej prevažuje množstvo zeleniny, bielkoviny a zdravé tuky, ku ktorým sme pridali kvalitné sacharidy (quinoa, kus kus, bulgur, občas celozrnné cestoviny).
To, čo si nevieme odpustiť je pohár vínka po ťažkom dni, ale úprimne nás to ani nemrzí – každý má svoje malé prehrešky ?. Každý sme si zvolili aktivity, ktoré nám pomáhajú udržať a zlepšovať to, čo sme dosiahli. Ja som napríklad začala chodiť do práce a z práce pešo a k tomu denne ráno cvičím rôzne kombinácie cvičení z Fitshakera. Našli sme si spôsob života, ktorý vieme dodržiavať, ale necítime sa obmedzovaní. Naučili sme sa sledovať si, koľko sa za deň hýbeme a tomu prispôsobiť v ten deň aj stravu.
Dušan: Každopádne sa pomaly začal meniť šatník. ? Všetky nohavice sú mi veľké, opaskom chýbajú dierky.
Ľúbime sa ešte viac, ako pred výzvou.

Varíme naďalej zdravo. Myslím si, že Novoročná výzva splnila svoj účel a dosiahla, čo mala. Obaja sme zmenili svoje myslenie a životosprávu. A tak to nebolo 50 dní a „koniec“, bolo to prvých 50 dní začiatku zvyšku nášho života. Je len na každom z nás, ako sa postavíme k svojmu telu a k svojmu zdraviu. Je pravda, že si teraz doprajeme aj veci, na ktoré sme posledné 2 mesiace ani nepomysleli. No všetko s mierou. V cvičení pokračujem, no teraz som zvýšil intenzitu silových cvičení, pričom nezabúdam na dobrý strečing, cvičenie aj s vysokou intenzitou a pridanie trošku yogy v týždni.
ako schudnut z brucha

Na záver už len jedna otázočka, išli by ste do výzvy opäť?

Veronika: Už teraz sa hecujeme, kto vyhrá Výzvu do plaviek. :-D

Dušan: Rozhodne áno. Ďakujem Nike, že prišla s nápadom zapojiť sa do tejto výzvy.

Veronike a Dušanovi ďakujem za rozhovor. :-)

Ak aj ty chceš meniť svoje návyky a začať sa hýbať pri rôznych cvičeniach, poď k nám na Fitshaker. Môžeš si vybrať z množstva programov, prípadne začať teraz 10. mája 2021 cvičiť s nami vo Výzve do plaviek 2021:

výzva do plaviek
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.