Má stres vplyv na chudnutie?
O chudnutí sa dnes viete dočítať všade a veľa, pričom najčastejšie sa spomína strava a pohyb. Chudnutie či priberanie však môžu ovplyvňovať aj iné faktory, aj keď je pravdou, že pomer príjmu a výdaja, ktoré sú kľúčové závisí najmä od stravovania. Jedným z faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať našu hmotnosť je aj stres, ktorý síce nezasahuje priamo do kalorického príjmu a výdaja, ovplyvňuje však procesy, ktoré vo finále môžu viesť k priberaniu, ale aj k strate hmotnosti.
Priveľa stresu
Mnohé štúdie potvrdzujú, že stres je prítomný v životoch väčšiny z nás a či už vnímate „klasické“ prejavy akými sú podráždenosť, únava, bolesť hlavy, nervozita či problémy koncentrovať sa, vedzte, že stres siaha oveľa hlbšie a dokáže ovplyvniť naozaj všetky aspekty nášho života.
Pri strese je tiež dobré vedieť rozpoznať krátkodobý stres, z ktorého často benefitujeme a stres dlhodobý, ktorý nášmu telu škodí. Pri krátkodobom strese sa v tele spúšťa reakcia známa aj ako „fight or flight“ a práve v takýchto situáciách dokážeme napríklad podať lepší výkon v práci, rýchlejšie dokončiť zadané úlohy, alebo zvládnuť napríklad taký náročný tréning. Naopak pri dlhodobom strese spotrebuje naše telo viac energie, ktorú potrebujeme na každodenné fungovanie a vo finále naše telo úplne „vyšťavuje“.
Kortizol
V súvislosti so stresom je dobré spomenúť aj „stresový“ hormón – kortizol. Tento hormón sa vyplavuje z nadobličiek keď naše telo zaregistruje akúkoľvek situáciu, ktorú vníma ako stresujúcu. Kortizol v krátkodobom pôsobení zvyšuje ponuku glukózy čím dodáva telu rýchlu energiu, vplýva tiež aj na metabolizmus ostatných živín, na krvný tlak ale aj na náladu.
Pri dlhodobom pôsobení kortizolu však namiesto benefitov skôr škodí. Ak sa teda v tele dlhodobo tvoria vysoké hladiny kortizolu pod vplyvom stresu, môže to viesť k zvýšenému krvnému tlaku, priberaniu, narušenia metabolizmu živín, ale aj k vzniku depresii či porúch nálady.
Ako stres vplýva na hmotnosť?
Ako sme si už vyššie spomenuli, stres môže vplývať na našu hmotnosť najrôznejšími mechanizmami.
Podľa prehľadovej štúdie z roku 2022 môže stres ovplyvňovať hmotnosť napríklad týmito mechanizmami:
- Vplyvom na kognitívne procesy a zmenenou schopnosťou samoregulácie, čo môže znamenať napríklad zníženú schopnosť ovládať svoje chute či zníženú vôľu vykonávať aktivitu.
- Zvýšením hladín hormónov ovplyvňujúcich pocit hladu, akými sú napríklad leptín či grelín.
- Nutkaním vyhľadávať vysoko kalorické, sladké, mastné či procesované jedlá, ktoré majú slúžiť ako krátkodobá úľava.
- Narušením spánkového režimu.
- Zvýšením únavy, ktorá vedie k nedostatku energie a motivácie k športu a fyzickej aktivite.
Prostredníctvom týchto mechanizmov môže stres viesť k priberaniu, alebo aj naopak k chudnutiu. Každé telo reaguje na stres trochu inak a zatiaľ čo u niektorých ľudí stres spúšťa prejedanie a priberanie, u iných vedie dlhodobý stres naopak k nechutenstvu a chudnutiu. Ani jedna z možností však nepredstavuje zdravú cestu ako regulovať svoju hmotnosť.
Ako bojovať so stresom?
V dnešnej hektickej dobe existuje naozaj len málo ľudí, ktorí nepociťujú stres, alebo majú obranné mechanizmy vyvinuté tak účinne, že si so stresom vedia poradiť „ľavou zadnou“.
Aj keď sa môže zdať, že tieto rady sa ľahšie hovoria ako uvádzajú do praxe, vedci predsa len prišli na niekoľko spôsobov, ktoré dokázateľne znižujú hladinu prežívaného stresu.
Medzi nápomocné aktivity patrí napríklad:
- zaradenie pravidelných aspoň krátkych prestávok pri práci, alebo inej stresujúcej aktivite,
- pomáha čas strávený na čerstvom vzduchu, socializovanie sa,
- vyhľadávanie aktivít, ktoré nám robia radosť.
Proti stresu vieme bojovať aj pravidelnou fyzickou aktivitou, pitím dostatočného množstva čistej vody, redukciou príjmu alkoholu, fajčenia, kvalitným spánkom či dychovými cvičeniami. Ak patríte k skupine ľudí, ktorí stres zažehnávajú prejedaním, pomôcť môže dostatočný pitný režim, konštantné udržiavanie hladín glykémie, ktoré zníži nárazové chute na sladké.
A ak predsa len nedokážete odolať, skúste sa predtým ako sa bezmyšlienkovite pustíte do celej čokolády napiť vody, upokojiť sa, alebo si dať krátku prechádzku. Ak ani tieto typy nepomôžu, snažte sa aspoň nezjesť všetko čo pred sebou vidíte, ale doprajte si aspoň menšie množstvo „zakázanej“ potraviny.
Stres zvládneš ľahšie, keď sa o seba staráš! 🧘♂️
Pomôcky z Fitshaker e-shopu ti pomôžu uvoľniť telo, myseľ a udržať si zdravý životný štýl.
Objav ich všetky a dopraj si starostlivosť, ktorú si zaslúžiš! 💜
ZDROJE:
Stress and weight gain: The connection and how to manage it (medicalnewstoday.com)
Obesity and Stress: A Contingent Paralysis - PMC (nih.gov)
Stress and Weight Gain: An Unhealthy Connection (healthline.com)
Can Stress Make You Gain Weight? (clevelandclinic.org)
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.