Ako sa prejavuje psychologický stres?
- napätím v tele (trapézy, hrdlo, brucho či iné časti) - každý ma väčšinou tú “svoju stresovú zónu na tele”, ktorú pociťuje ako napätú
- pocitom vnútorného tlaku, neschopnosti spomaliť, zastaviť sa, upokojiť myšlienky
- s tým často spojená nespavosť
- frustrácia, úzkosť, niekedy až depresia
- zhoršenie vzťahov
- mnohé ďalšie fyzické príznaky ako vypadávanie vlasov, chudnutie/priberanie na váhe, žalúdočné problémy, ovplyvňuje často aj funkciu štítnej žľazy, srdcové choroby, a pod.
“Dobré” výstrahy na zamyslenie...čo s tým teda robiť?
Problém však je, že dnešné tempo života jednoducho prináša veľký stres. V dnešnej dobe robíme za deň toľko činností, čo kedysi ľudia neurobili možno ani za týždeň. Už len ten pocit “koľko toho je treba ešte urobiť a stihnúť” spôsobuje mnohým silné vnútorné vypätie. Roztržitá myseľ, dezorganizácia a prokrastinácia tento vnútorný stres ešte znásobujú.
Čo zvyšuje denný stres?
- pocit, že nestíhame
- pocit, že situáciu nezvládame uchopiť, nemáme kapacitu sa s ňou vysporiadať
- typ osobnosti (každý reaguje a vníma veci odlišne)
- k stresu prispievajú samozrejme aj rôzne väčšie udalosti (významné udalosti ako svadba, sťahovanie, zmeny, krízy, apod.)
Niekedy jednoducho nie je možné vyhnúť sa situáciám, ktoré nás stresujú. V čom sa však môžeme zlepšiť, je naša schopnosť stres lepšie zvládať.
5 tipov ako zlepšiť našu schopnosť lepšie zvládať stres
# 1: Dobrý časový manažment
# 2: Obmedzenie technológií
# 3: Hýbme sa každý deň – “aktívny relax”
# 4: Uvoľnenie každý deň – “pasívny relax”
Často pomôže tiež domáca aromaterapia (difuzér s olejom z levanduľe, medovky alebo cédrového dreva). Dobrý tip je tiež spraviť si bylinkový čaj a 15 minút “s ním byť” a len si ho piť a nič iné nerobiť. :-) To znamená, žiadna telka, internet, mobil, dokonca ani rozhovor. Len ty a tvoj čaj – ty a tvoj čas :)
# 5: Práca s myšlienkami
Môžeme sa tak stať spokojnejším vedomejším človekom a tiež najrýchlejším večerným zaspávačom (keďže sa nenecháme ovplyvniť našimi myšlienkami v momentoch, kedy to pre nás nie je práve vhodné). Staneme sa tak my pánom našej mysle a nebude myseľ vládnuť nám.
Znie to super, však? Tak ako na to? Zaraďme do svojho života akúkoľvek prácu s mysľou aká nám vyhovuje – mindfulness meditácie, vedené relaxácie, práca s dychom, pravidelné návštevy psychológa či kouča. Každý má svoju metódu a svoju cestu, dôležité je hlavne hľadať a začať na sebe pracovať.
Prajem nám všetkým čo najlepšie zvládanie nášho každodenného stresu a harmonické dni! :-)
Tieto tipy si môžeš pripnúť aj na svoju Pinterest nástenku:
Téme odbúravania stresu sa budeme aktívne venovať aj počas 40 dní v pripravovanej výzve výzve Harmónia tela a duše 2022:
Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!