Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

"Keď sa budeš milovať ty, bude ťa milovať celý svet." Rozhovor so šťastnou ženou

Máš rodinu, manžela či priateľa, detičky, zdravie a predsa ti niečo chýba? Necítiš každý deň maximálne šťastie a radosť zo života? Chceš proste niečo viac? O tom, ako byť spokojná, vyrovnaná a šťastná každý jeden deň v roku sa porozprávame so Stankou Sobolovou, ktorá založila portál s veľavravným názvom Šťastná žena. A vedz, že to ide. Vstávať každý deň s úsmevom na tvári, vykročiť do nového dňa odhodlaná vykonať niečo krásne (minimálne pre seba) a ďakovať vždy večer, že sa máš tak nádherne. Lebo je to pravda. Len to musíš objaviť v sebe alebo sa posunúť niekde inde. Možno ťa tieto slová "pošťuchnú" a ukážu ti ten správny smer. Prajeme príjemné čítanie :-).

Stanka, na nás, ženy je kladených každý deň milión požiadaviek. Máme byť dokonalé maminy, manželky, kolegyne, priateľky. Okrem rodiny si budujeme kariéru a často nám zostáva minimum času na naše záľuby. Ako si zorganizovať čas tak, aby sme všetky naše role zvládli na výbornú a neboli na konci dňa totálne vyčerpané? Ide to vôbec?
Veľa žien nestíha a sú vyčerpané preto, lebo robia veci, ktoré ich netešia. Nie vždy je možné robiť iba to, čo nás baví – to je nám všetkým jasné :-). Čo takto zariadiť si to v pomere 80:20 (80% toho, čo ma teší a tých 20 už dám ľavou zadnou)? Alebo hľadať spôsoby, ako si spríjemniť aktivity, ktoré nerady robíme? Poumývať okná s mamou a potom sa odmeniť posedením v záhrade pri dobrej káve s koláčom. Ak sa správne namotivujeme, všetko nám potom pôjde oveľa rýchlejšie a ľahšie. Lákavejšia predstava, však?
Ako to píšem, už vidím ženy, ktoré s týmto bodom budú mať zásadný problém, pretože si nedovolia robiť hlavne veci, ktoré ich tešia. Chce to totiž veľkú dávku odvahy a niekedy veru aj chytiť ten život poriadne za pačesy a od základov ho premeniť. Ak ste vyčerpané z vašej profesie, možno nie ste tam, kde máte byť a nevyužívate naplno svoje prirodzené talenty. Stačí jedno rozhodnutie a všetko môže byť inak.
Ak to nie je váš prípad a máte skôr problém s organizáciou vášho času, skúste sa vzdelávať v oblasti efektivity. V dnešnej dobe sa dajú zohnať úžasné knihy s témou time managementu a pre ženy aj s témou cyklického time managementu, ktorý je založený na kolísaní našej energie počas menštruačného cyklu. Stačí len čítať, učiť sa a vnášať do praxe odporúčania, ktoré sú pre nás vhodné.
10986898_876699605715023_1499333201567464555_n
Ženy, ktoré sú aj matkami, to majú s plánovaním svojho času o niečo ťažšie. Nemôžu svoje plány dodržiavať na 100%, pretože v ich živote sa neraz vyskytnú nepredvídateľné situácie – choroba dieťaťa, úraz... alebo sa len drobec chce jednoducho s vami hrať. Práve teraz, keď vám horí termín :-).
V takýchto situáciách však netreba zúfať a jednoducho sa stačí k nim postaviť operatívne – napr. keď mi ochorie dieťa, čo z mojich denných povinností môžem presunúť na niekoho iného (aj pracovné, ale napr. aj domáce práce), čo sa dá odložiť na neskôr, kto by ma mohol pri drobcovi zastúpiť na pár hodín... Toto sú situácie, ktoré nás môžu naučiť úžasnej flexibilite, čo sa odrazí aj v iných oblastiach nášho života.
Niekedy stačí iba maličká zmena, aby sa zmenila úroveň vašej energie na celý deň alebo dokonca mesiac. Čudovali by ste sa, čo s človekom spraví, keď namiesto pečiva začne raňajkovať zelené smoothie, zacvičí si alebo čo so ženinou celomesačnou energiou spraví to, ak si dovolí 2 – 3 dni počas prvých dní svojej menštruácie viac oddychovať :-).
fitshaker_blog_stastna_zena1
Množstvo žien si po založení rodiny dokáže nájsť len málo času pre seba. Staráme sa len o druhých a na nás samotné veľakrát zabúdame. Čo s tým?
Povedala by som, že toto je problém 90-tich percent slovenských mamičiek. Ženy by si mali predovšetkým uvedomiť, že ich rezervy nie sú nevyčerpateľné. Ak energiu niekde nečerpajú, nemôžu ju potom dávať ani ďalej. To, čo samy nemajú, nemôžu ponúknuť iným.
Keď dve ženy robia to isté, nemusí to však nevyhnutne znamenať, že to dopadne rovnako. Sú ženy, ktoré sa celkom obetujú pre rodinu, a tak ich to napĺňa, že sú dokonale šťastné. Sú, ale aj ženy, ktoré sa obetujú presne tak isto, no skončí to tým, že muž si nájde krajšiu, mladšiu, deti sa k mame správajú bez úcty, využívajú ju...  Viete, čo odlišuje tieto dve ženy? Stav vnútornej spokojnosti. Tá prvá je spokojná a cíti sa naplnená. Rodina to cíti a vracia sa jej to v podobe ich lásky. Tá druhá to robila z povinnosti, možno zo strachu, že stratí muža a deti, ak im vo všetkom nevyhovie, možno z lenivosti, lebo sa nechcela rozvíjať...  Preto je dôležité sledovať svoje emócie, ktoré sú výborným barometrom a upozornia nás, kedy viac dbať aj na seba.
Je tu ešte jedna vec, ktorú by si mali uvedomiť rovnako obe ženy – že ich deti nebudú s nimi večne. Preto je dobré, okrem materskej role, pestovať aj rolu partnerky, kamarátky, svoje koníčky... aby náš život zostal naplnený aj potom, ako nám deti vyletia z hniezda. Viete, ako dopadol prieskum, v ktorom sa pýtali mužov, ako by sa podľa nich mala správať ideálna manželka? Obrovská väčšina z nich uviedla, že by mala byť šťastná a mala by sa o seba primerane starať. Také jednoduché to je! Milujte sa, milé ženy, buďte šťastné a potom vás bude milovať celý svet. Naozaj :-).
A čo s tým, aby sme na seba nezabúdali? Plánujte si čas pre to, čo vás baví a nabíja. Tak, ako si naplánujete kaderníka (lebo keď budete mať neupravené vlasy, bude to vidno), tak si naplánujte aj to, čo teší vašu dušu (lebo ak budete unavená a nervózna, bude to vidno). Rovnako, ako opatrujete svoj zovňajšok alebo svoju domácnosť, opatrujte aj pokoj a harmóniu vo vašej duši. Napríklad každú stredu. Rodina si na to veľmi rýchlo zvykne :-).
11188208_908736109178039_1136086870714953892_n
Ako má nájsť žena svoj skutočný zmysel života a robiť veci, ktoré ju tešia?
Túto výzvu teraz rieši veľmi veľa ľudí. Už nechcú robiť to, čo ich nebaví a chcú v živote viac voľnosti. Ženám by som na tejto krásnej ceste k samým sebe poradila tieto veci:
1. Pozrite sa na svoj doterajší život – čo vám išlo vždy akoby samo a tešilo vás?
2. V čom najčastejšie pomáhate priateľom, rodine, známym?
3. V čom sa na vás obracajú ako na človeka, ktorý sa vyzná?
4. Ľudí, v akých profesiách ste vždy obdivovali a túžili ste byť takí dobrí ako oni?
5. Čo by ste robili, keby ste mali istotu, že nemôžete zlyhať?
6. Čo by ste robili, keby ste mali dostatok financií do konca svojho života a nemuseli by ste si robiť starosti o prežitie?
7. Necháte sa skôr viesť a držíte sa daných pravidiel alebo radšej vediete druhých a ste kreatívna a inventívna?
Tieto otázky vám pomôžu nielen rozkľúčovať vaše talenty, ale i to, či ste typ vhodný na slobodné podnikanie alebo by ste mali skôr pracovať pod niečím vedením. Nie každý je totiž rodený podnikateľ. Sú ľudia, ktorí dokážu byť aj veľmi šťastní v práci pre niekoho, ak ich baví a napĺňa. Opäť treba sledovať úroveň svojej spokojnosti a životnej energie. Ak je vaša práca to, čo vás ráno katapultuje z postele, je to to pravé :-).
fitshaker_blog_stastna_zena4
Máš nejaké tipy ako začať deň, aby nás naštartoval v pozitívnom duchu?
Každému môže pomôcť niečo iné. Ja si napríklad vizualizujem svoj deň hneď po prebudení. Niekomu pomôže sprcha, inému beh, afirmácie, tanec na veselú pesničku, dobrá kávička, božtek od drobca, ktorý k vám ráno pribehne do postele... Každý si môže vybrať, čo má rád :-). Nie je to skvelé?
Čo robiť, ak sa dostaneme do každodenného kolotoča požiadaviek a povinností, z ktorého nie a nie vystúpiť? Ako si zachovať vnútorný pokoj a pohodu?
V tomto prípade vám poradím skvelú techniku – volá sa Nestranný pozorovateľ. Predstavte si, že ste niekto úplne iný, kto príde k vám domov alebo do práce na návštevu. A pozorujte – ako sa správajú členovia vašej domácnosti/firmy medzi sebou, ako sa tvária, počúvajú sa navzájom?, aktívne spolu komunikujú?, aký pocit máte z tejto atmosféry?, robia zmysluplné veci?, majú nejaký cieľ alebo robia veci zo zvyku/preto, že im to niekto nariadil, ale nikto nevie, za akým cieľom to robia?
Niekedy cítime prepracovanie, nespokojnosť, frustráciu, ale nevieme z čoho pramení. Ak si takéto cvičenie budete robiť pravidelne, vždy, keď budete cítiť, že niečo nie je v poriadku, rýchlo odhalíte koreňovú príčinu vašich problémov. A keď si v pokoji a tichu posedíte, riešenia prídu samé. Je to jednoduché a nesmierne účinné.
Vo svojej praxi prichádzaš do kontaktu s veľkým množstvom žien. Poznáš nejaký univerzálny recept na šťastie?
V mojom ponímaní je šťastie postoj. Bodka. Nie je to stav permanentnej vychechtanosti, pretože takto nedokáže žiť nikto. Je to stav hlbokého vnútorného pokoja a viery, že v každom okamihu nášho života sa všetko deje tak, ako sa diať má. Aj keď nám je hrozne. Lebo napokon z nás aj ťažké chvíle spravia lepšieho, silnejšieho, šikovnejšieho a spokojnejšieho človeka.
Mne skvele funguje sledovanie svojho ZAMERANIA. Toto by podľa mňa mohla byť tá univerzálna cesta ku šťastiu. Vyberať si, na čo v živote zameriam svoju pozornosť, pretože to sa bude rozvíjať a rásť. Takže nie na to, že môj muž necháva zdvihnutú záchodovú dosku, ale na to, že keď sa ten záchod pokazí, vie ho opraviť a ja som taká šťastná, že mám doma takého šikovného chlapa :-). Odvážnejšie sa dokonca môžu pokúsiť byť vďačné za niekoho, s kým môžu túto toaletu zdieľať (smiech) :-).
fitshaker_blog_stastna_zena2
Šťastie žien často závisí od iných ľudí. Čakáme, že nás náš partner alebo naši priatelia urobia šťastnými. Pritom šťastie vieme nájsť len v našom vnútri. Ako si to uvedomiť?
Zastaviť sa a nájsť si pravidelne čas, keď sa ponorím do seba. Aj keby to malo byť iba 15 minúť denne. Tento stav si zamilujete a stane sa vašou najobľúbenejšou časťou dňa. V ňom načerpáte silu, aby ste harmonicky mohli potom vychádzať aj s okolím. Ak si dáte pravidelne rande sama so sebou, zistíte, kto ste a kam vás to ťahá. Zvýši sa aj úroveň vašej autenticity a stanete sa skutočným darom pre tento svet.
Ak aj zistíme, čo zmeniť, aby sme boli skutočne šťastné, stále nás hlodajú obavy a pochybnosti, či sme dosť dobré, dosť silné, dosť múdre. Ako nájsť v sebe vnútornú silu a stratené sebavedomie?
Tak, že sa konečne ponorím do seba a budem sa spoznávať. Viete, koľko ľudí zarazí, keď sa ich spýtam: „Čo si myslíš, kto si? Nie, čo si myslí tvoj muž, tvoja mama, ale čo si myslíš ty?“ Najčastejšie si totiž ľudia vytvárajú obraz o nich samotných prostredníctvom pochvál a súdov od ostatných. Oni sú ich zrkadlom a podľa nich vedia, na čo majú talent, čo im v živote nepôjde, súdia ich vlastnosti, myslia si, že vedia, ako rozmýšľajú, vyjadrujú sa k ich hodnote... Ale pravda je trochu inde.
Takže ponoriť sa do seba a krôčik po krôčiku sa posúvať zo zóny svojho komfortu (ak nájdete svoje talenty a poslanie, pôjde to neuveriteľne ľahko a rýchlo). Váš vnútorný hlas bude hlavným radcom. Neporovnávajte sa s nikým iným, sledujte iba váš vlastný pokrok. Ak sa vám niečo podarí, doprajte si odmenu a pochváľte sa. Inšpirujte sa ľuďmi, ktorí dokázali presne to, čo chcete dosiahnuť aj vy a učte sa od nich. A užívajte si cestu za vašimi cieľmi, lebo ona má byť tou najväčšou radosťou :-).
11899959_963407113710938_2874805841945499450_n
Dáš našim čitateľkám tipy na motivačné knižky alebo iné vzdelávacie aktivity, ktoré môžu zmeniť ich životy k lepšiemu?
Myslím si, že každú ženu si tie „jej“ knižky a vzdelávacie aktivity nájdu. Nebudem vám radiť tie, ktoré mám rada ja. Jednoducho sa prejdite po kníhkupectve a vyberte si knihu, ktorá vás osloví. Som veľký fanúšik Zákona príťažlivosti, ktorý nikdy nesklame. V tú pravú chvíľu sa k vám dostane presne to, čo sa dostať má – či už je to kniha, mentor, kouč alebo duchovný sprievodca :-).
Ak by si ženy mala naučiť len 3 veci, ktoré by im mohli pomôcť k harmonickému a zdravému životu, ktoré by to boli?
1. Sledujte, na čo vo svojom živote zameriavate pozornosť – to bude rásť.
2. Ak chcete mať harmonický život, všetko vo vašom živote musí byť v rovnováhe – rovnako sa musíte venovať sebe i ostatným, aktivite i oddychu, dávaniu i prijímaniu, materiálnu i duchovnu...
3. Náš život je jazda na vlnách. To, že ste dole, znamená iba to, že už sa blíži ďalšia krásna vlna, ktorá vás zasa vynesie nahor :-).
128v-–-kópia-21-1024x549
Ďakujeme ti Stanka za nádherné rozprávanie, nakopnutie a radosť, ktorú rozdávaš :-).
Pozn. Stanku nájdeš napríklad na stastna-zena.sk či na Facebooku Šťastná žena. Pravidelne organizuje Víkendy šťastných žien, kde žienkam pomáha nájsť ich zmysel života. Je lektorkou, maminou a vzorom pre všetky ženy, ktoré hľadajú svoje životné šťastie a naplnenie.
Autor fotografií: Zuzka Jedináková fotografia
 
Ďalšie články, ktoré ťa budú inšpirovať:
7 každodenných návykov, ktoré ťa urobia šťastnejšou
Šťastie tu a teraz. Návod vo vnútri
Ako mať spokojné vnútro a nádherné telo. Rozhovor s Hiraxom
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.