Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Je tvoja menštruácia sprevádzaná bolesťami brucha? Zbav sa bolestí pomocou týchto 5 joga cvikov!

Žena je cyklická bytosť, počas mesiaca funguje na vlnách, ktoré na seba logicky nadväzujú, hoci sa ti môže zdať, že svoje telo nemáš pod kontrolou. Raz máš kopec energie, inokedy padáš na nos už od rána. Menštruácia patrí k dňom, kedy energiu potrebuješ kumulovať a prípadne kŕče a bolesti odstrániť pokiaľ možno inak ako liekmi. Jedným z top účinných spôsobov je zacvičiť si tie správne pozície z jogy.

Joga lieči

Aktivácia bodov v jednotlivých pozíciách spôsobuje nahromadenie energie do správnych miest a uvoľnenie kontrakcií maternice, ktoré spôsobujú nepríjemné kŕče. Tie spôsobujú tupú bolesť v oblasti podbruška. Keďže vystreľuje zväčša do stehien alebo dolnej časti chrbta, zamerať sa treba práve na túto partiu. Prvé dva až tri dni sú tieto stavy najťažšie, hoci sú ženy, ktoré nimi trpia počas celej doby menštruácie. Tie šťastnejšie sotva postrehnú, že v ich tele dochádza k nejakej zmene. Môže za to produkcia prostalandínu.
Joga ponúka istý druh liečby s použitím iba špecifických jogových cvičení na zmiernenie menštruačných bolestí pomocou vlastného tela. Okrem toho je metóda jeden kompletný celok, zaobchádza s jednotlivcom ako celok, prináša vitalitu, zdravie a pozitívny postoj k každodennému životu.
menstruacia
 

Ako na to?

Cvičením jogy sa priamo aktivujú žľazy ako je hypofýza, štítna žľaza, nadobličky a vaječníky. Pri správnom dýchaní v jednotlivej pozícii, ásane, sa aktivujú hormóny, ktoré pomáhajú zmierniť kŕče a pri pravidelnej praxi môžu bolesti celkom odstrániť.
Platí pravidlo, že treba byť pred ich praktizovaním dostatočne zahriate. Tu sa však stretneš s otázkou ako, keď pri menštruovaní sa vlastne prvé 3 dni neodporúča joga cvičiť? Krv by totiž mala odtekať vždy smerom nadol, von z tela a nie naopak, čo je pri niektorých inverzných pozíciách celkom nemožné a praktizovať by sa nemali. Preto ich ani ty nerob a radšej sa zameraj na bezpečné pozície, ktoré sú počas tvojich dní vhodné a nápomocné.
Keďže by si nemala veľmi prepínať sily, zahriatie pomocou rozcvičky je takmer nemožné. Podobnú službu ti urobí 2-minútová horúca sprcha a pohodlné bavlnené oblečenie. Zahreje ťa aj šálka zázvorového čaju so škoricou, ktorý údajne tiež pomáha proti kŕčom. Keď máš už svaly zahriate a poddajné, predídeš prípadným zraneniam a môžeš sa pustiť do cvičenia.
 

# 1: Motýľ

Sadni si najskôr do tureckého sedu. Pomaly dýchaj nosom. Rovnaká dĺžka nádychu, aj výdychu. Potom otoč chodidlá k sebe, aby sa dotýkali a kolená daj od seba. S každým výdychom môžeš skúsiť kolená posunúť nižšie k zemi, ale nie nasilu a cez bolesť.
bolesti brucha
 

# 2: Polovičný mostík

Ľahni si na chrbát a pokrč kolená na šírku bokov. Päty potiahni čo najviac k zadku, pokojne si pomôž rukami. Zapri sa do podložku dlaňami a pomaly stavec po stavci od kostrče vyťahuj panvu č najvyššie. Budeš cítiť, ako a ti naťahujú predné stehná a uvoľňuje brušné svalstvo. Zostaň tak dlho, ako ti je príjemné.
krce
 

# 3: Pes tvárou dole

Dlane polož na zem pod ramená, pevne celé dlane aj s doširoka roztiahnutými prstami. Panvu tlač nahor a päty do zeme. Pozícia strechy uvoľňuje krížovú oblasť a naťahuje zadné stehenné svaly a lýtka. Hlavu nechaj voľne padnúť a pohľad nasmeruj na brucho. Sústreď sa na hlboký nádych a výdych.
joga
 

# 4: Hlboký predklon v sede

Sadni si a nohy natiahni dopredu. Spoj päty aj špičky a mierne zaflexuj tým, že potlačíš päty dopredu. Sprav veľký nádych s vysokým hrudníkom a potom sa pomaly cez oblý chrbát predkloň ku kolenám a zároveň si chyť chodidlá. Snaž sa dotknúť čelom kolien. Zostaň v predklone, koľko ti je príjemné.
menzes
 

# 5: Dieťa

Pozícia dieťaťa má dve možné verzie. Sadni si na päty a cez oblý chrbát pomaly polož hlavu na zem. Buď môžeš ruky nechať pozdĺž tela dlaňami nahor alebo natiahnuť dopredu dlaňami na zem. Obe verzie sú príjemné a uvoľňujúce. Tiež zamedzia točeniu hlavy a vyrovnávajú tlak. Zostaň koľko potrebuješ.
bolesti v podbrušku
Menštruačný cyklus ženy je prirodzená súčasť života, prijmi to ako fakt a pomôž si tebe vyhovujúcim spôsobom. Okrem jogy ťa môžu uvoľniť aj prírodné spôsoby liečby ako sú oleje, čaje, dobrá hudba či vôňa. Ak však zlyhá všetko, čo vyskúšaš, nebráň sa siahnuť po liekoch.
 
Jogu si môžeš vyskúšať v našom online fitku hocikedy z pohodlia svojho domova:
joga pre začiatočníkov
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.