Inkontinencia, alebo neschopnosť udržať moč je tabuizovanou témou, ktorá môže značne znižovať kvalitu nášho života. Ide o problém, o ktorom sa mnoho žien hanbí hovoriť aj napriek tomu, že ide o pomerne bežný a častý jav. Týka sa najmä starších žien, ale môže potrápiť aj mladšie ročníky.
Aj napriek tomu, že o úniku moču sa ženy často boja hovoriť, nejde o niečo, čo je dobré ignorovať. Včasná diagnostika a správna liečba, ktorá je dnes už rozšírená nielen o chirurgické, ale aj šetrnejšie, konzervatívne postupy môže značne skvalitniť život žien, ktoré inkontinenciou trpia.
Aké druhy inkontinencia poznáme?
Podľa toho, ako sa inkontinencia prejavuje ju vieme rozdeliť na viac typov, rozličné typy sa môžu prejavovať rôzne, resp. k úniku moču môže dochádzať pri rôznych situáciách. Aj preto je dôležité správne diagnostikovať, o ktorý druh inkontinencie ide keďže liečba jednotlivých typov sa môže líšiť.
1. Stresová inkontinencia
Pre tento typ inkontinencie je typické, že k úniku moču dochádza pri zvýšení intraabdominálneho tlaku, napríklad pri kašlaní, kýchaní, smiechu, dvíhaní ťažkých premetov či pri športe. Príčiny stresovej inkontinencie sú anatomické – najbežnejšie ide o oslabenie panvového dna, ale môže byť spôsobená aj zníženou elasticitou močového mechúra či zmenou pozície orgánov malej panvy.
2. Urgentná inkontinencia
Pri urgentnej inkontinencii ženy pociťujú urgentné nutkanie na močenie, ktoré nie je spôsobené naplneným močovým mechúrom. K úniku moču môže dochádzať ešte predtým, ako sa vôbec stihnete dostať na toaletu pričom najčastejšou príčinou urgentnej inkontinencie sú ochorenia močového mechúra – zápaly, alebo napríklad hyperaktívny močový mechúr.
3. Reflexná inkotinencia
Reflexná inkontinencia sa spája s ochoreniami centrálneho nervového systému, typickým príznakom je neschopnosť vôľovo potlačiť nutkanie k močeniu a neschopnosť poznať, že k úniku moču došlo.
4. Paradoxná inkontinencia
Pri paradoxnej inkontinencii dochádza k úniku moču z preplneného močového mechúra za takých okolností, kedy nie je možné vyprázdniť plný mechúr cielene, vtedy kedy to potrebujeme. U mužov tento problém najčastejšie spôsobuje zväčšená prostata, u žien sa môžu uplatňovať rôzne systémové ochorenia, ale napríklad aj zúžená močová rúra či kamene v močovom mechúre alebo močových cestách.
5. Psychogénna inkontinencia
Tento typ úniku moču je spojený s úzkosťou, prekonanou traumou či najrôznejšími stresovými situáciami, ktoré môžu viesť k neželanému úniku moču.
Príčiny úniku moču
Medzi najbežnejšie príčiny úniku moču u žien patrí oslabené svalstvo panvového dna, ku ktorému dochádza napríklad po tehotenstve a pôrodoch. Na oslabenom panvovom dne sa však môže podieľať aj nadváha či obezita, znížená elasticita tkanív, obdobie po menopauze a celkovo vyšší vek. Medzi ďalšie príčiny neželaného úniku moču môžeme zaradiť aj zápaly močových ciest, ale aj závažnejšie systémové ochorenia, neurologické príčiny či úrazy.
Diagnostika inkontinencie
Vzhľadom na to, že inkontinencia môže byť spôsobená celou paletou príčin, je jedným z kľúčových bodov v diagnostike podrobne odobratá anamnéza. Súčasťou diagnostiky je nielen urologické, ale aj gynekologické vyšetrenie a v neposlednom rade aj rôzne funkčné testy, a zobrazovacie vyšetrenia.
Aké možnosti v liečbe inkontinencie poznáme?
Od toho, aké závažné sú vaše príznaky a aká je príčina inkontinencie sa bude odvíjať aj liečba. Medzi konzervatívne spôsoby, ktoré zároveň slúžia aj ako prevencia patria cviky na posilnenie panvového dna, ktoré sú známe aj ako Kegelove cviky. Posilnenie svalstva panvového dna je aj súčasťou tréningov zameraných na telesné jadro, ktoré môžete zaradiť do svojej každodennej rutiny. Tieto cvičenia môžu nielenže zmierniť príznaky ľahkej inkontinencia ale slúžia najmä ako prevencia.
V závažnejších prípadoch úniku moču sú dnes rozšírené aj rôzne chirurgické techniky, ktoré majú výborné výsledky. Medzi moderné a minimálne invazívne techniky patrí aj aplikácia kyseliny hyalurónovej pod ústie močovej rúry, tento typ liečby má najlepšie výsledky pri stresovej inkontinencii a u starších žien po menopauze. Medzi ďalšie techniky a metódy na zvládanie inkontinencie a zvýšenie kvality života patrí aj behaviorálna psychoterapia, ale v správnych indikáciách vedia pomôcť aj lieky ordinované vašim lekárom.
🌿 Bylinkové čaje pre harmóniu tela i mysle! 🌿Dopraj si chvíľku pre seba s lahodnými bylinkovými čajmi, ktoré podporia tvoje zdravie a pohodu.
Nájdeš ich na našom eshope! ☕💚
ZDROJE:
ROZTOČIL, Aleš, et al. Moderní gynekologie. 2. vydání. Praha : Grada, 2024. 800 s. ISBN 978-80-271-2005-5.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34161707/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/urinary-incontinence/urinary-incontinence-in-women
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.