Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Úzkosť a strach: 3 praktické tipy ako s nimi pracovať

strach
Strach je pocit, ktorý je do určitej miery prirodzený. Je to často naša reakcia na niečo, čo nemáme pod kontrolou (či už je to objektívne tak, alebo si to len subjektívne myslíme). S týmito pocitmi sa potýkame v rôznych situáciách a mnohí máme "tie svoje strachy". Množstvo tendencií ako pristupujeme k situáciám si nesieme z detstva, ale to už isto vieš aj ty, preto poďme hneď na to, ČO S TÝM.

O strachu

Raz som bola na prednáške Dana Millmana (napísal napríklad aj knihu Cesta pokojného bojovníka) a veľmi so mnou zarezonovala jedna veta:

„Hrdina aj zbabelec cítia to isté. Čo ich však odlišuje je spôsob, akým v danej situácii reagujú na strach, ktorý cítia.“

Tento príklad pekne ukazuje, že so strachom vieme pracovať. A najmä, je to pre nás veľmi dobré – konfrontovať sa so strachmi nás totiž môže posilniť. Zatiaľ čo potláčanie a odkladanie strachov často spôsobuje ďalšie úzkosti a napätia.

V dnešnej komplexnej dobe avšak nie je vždy úplne ľahké rozoznať, ktorý strach "vypočuť" a robiť na základe neho reálne opatrenia a ktorý strach je len naša prehnaná obava, s ktorou je lepšie sa vysporiadať "len" vnútorne a nerozvíjať ho nejak viac.

Našim dávnym predkom strach pomáhal zaktivizovať telo a reakcie na to, aby sa čo najrýchlejšie vyhli nejakému fyzickému nebezpečiu. Nám však ostali rovnaké fyzické pocity a reakcie aj na situácie súčasného komplexného života, ktoré majú úplne iný charakter (ako sú obavy z platenia účtov, zo sociálnych stretnutí, skúšok, lietania, randenia, atď.)

strach uzkost

Zhrňme si to:

# 1: Ak máš obavu, ktorá má veľkú šancu sa naplniť

Pracuj s ňou tak, že urob čo je v tvojich silách a možnostiach na to, aby si sa dostatočne pripravila na danú situáciu, ktorá obavu prináša.

Napríklad: Ak ťa čaká o 2 mesiace skúška, z ktorej máš strach, že ju nespravíš, rozvrhni si na každý deň čas, kedy sa budeš učiť a pripravovať. Už je potom len na tebe toto dodržiavať.

Druhý príklad ponúknem aktuálny: Ak je veľká šanca, že sa môžeš nakaziť novým vírusom, tak ostávaš doma, minimálne chodíš do obchodu a medzi ľudí a podporuješ svoju imunitu zdravou stravou, vitamínmi, čajmi, zdravými myšlienkami a primeraným pohybom. 

posilnenie imunity

# 2: Ak sa ti však objavujú strachy, s ktorými aktuálne nevieš preventívnymi krokmi pracovať a budeš si ich len omielať v hlave, vyčerpávaš sa a môžeš sa dostať do stavu akéhosi "zaseknutia".

Ako príklad môžem uviesť človeka, ktorý sa bojí lietania. Má už zakúpenú letenku, racionálne vie, že lietanie je štatisticky bezpečnejšie ako jazda autom, no napriek tomu si v hlave premiela najrôznejšie scenáre. Keďže už let zrušiť nemôže a nechce, bude najlepšie ak s týmto strachom vnútorne nejak zapracuje.
strach a úzkosť
A práve pre tento druh obáv si dáme tipy, čo s tým.
 

3 tipy ako pracovať so strachmi

So strachmi možno pracovať rôznymi spôsobmi, teraz však chcem zamerať pozornosť na konkrétny návod ako s nimi môžeš pracovať práve v súkromí svojho domova. Napríklad hneď dnes.

Toto je praktický 9-minútový návod, všetky 3 body urob v tomto poradí, v akom sú napísané (každý bod cca 3 minúty, ak máš čas a chuť, pokojne viac). V tichu alebo za doprovodu hudby, ktorá ťa viac vťahuje "do seba".

# 1. TRASENIE (v stoji)

Predtým, ako skúsiš svoje strachy pozorovať a konfrontovať sa s nimi, je veľmi fajn sa trochu fyzicky uvoľniť.

Skvelým spôsobom ako uvoľniť (akékoľvek) napäté myšlienky je trasenie telom. Postav sa a začni pérovať v kolenách, čo roztrasie celé telo. Môžeš k tomu pridať trasenie rúk a hlavy. Vydychuj ústami. Vyzerá to trošku šialene, ale tiež to šialene pomáha! :-) Môžeš tiež pridať predstavu, že zo seba vytriasaš čokoľvek napäté.

# 2. VŠÍMAVOSŤ (v sede)

Následne sa posaď do akékoľvek sedu s predĺženou chrbticou, pootvor ramená a zatvor si oči. Dovoľ si teraz svoje pocity navnímať. Ako sa cítiš? Ak máš strach, napätie, úzkosť – kde v tele ich cítiš? Skús pozorovať, skúmať, hľadať. Sú tam nejaké obrazy? Nejaké ďalšie pocity, spomienky?

Vieš ostať s týmto pocitom takým, aký je? Bez túžby ho zmeniť? Len tam s ním tak chvíľku byť?Keď pristúpime ku strachu technikou všímavosti (mindfulness), učíme sa strach vnímať ako určitý pocit, ktorý je relevantný (rovnako ako iné pocity). Pocitov, ktoré sú nám však nepríjemné, máme tendenciu sa čo najskôr zbaviť. Prípadne sa za ne viníme vnútorným kritizovaním „takto by som sa nemala cítiť“, odmietaním „nechcem sa takto cítiť“, alebo hodnotením „som slabá, keď sa takto cítim“. Tieto ďalšie pocity, ktoré už nie sú strachom samotným nám ale pridávajú na nepríjemnom pocite a práve oni sú tým, čo nás vyčerpáva a stresuje. Ak by sme sa naučili prijať strach taký aký je, bolo by nám ľahšie.

úzkosť a strach

# 3. ROZVIŇ PRÍJEMNÉ POCITY (v ľahu)

Ľahni si na zem do pozície, ktorá ti je aktuálne veľmi príjemná. Môže to byť ľah na chrbte, ľah na boku, ľah na bruchu – navnímaj si, čo teraz potrebuješ. Zatvor si oči a zhlboka dýchaj (sústreď sa hlavne na hlbší výdych, ten ti umožní plnšie sa nadýchnuť). Dovoľ si teraz napojiť sa na pocit, že všetko je v poriadku nech je to akokoľvek. Napoj sa na pocity dôvery, vďačnosti a lásky. Nadychuj a vydychuj tieto pocity do celého svojho tela.

Môžeš použiť tieto vety:„Robím vo svojom živote všetko najlepšie, ako v danom momente dokážem a môžem.“„Ďakujem za všetko dobré v mojom živote a aj za prekážky, vďaka ktorým sa môžem posúvať ďalej.“„Moje srdce je naplnené láskavosťou k sebe samej aj ku ostatným bytostiam.“

afirmácia

Tak už len šup to vyskúšať!

Prajem ti krásne a fit dni, plné dôvery v seba a v život!

Rada by som na záver len pridala informáciu, že nie som psychologička. Avšak vyštudovala som sociológiu v Brne a venujem sa mindfulness yoge a pilates cvičeniu, ktoré oba pracujú s mysľou, dychom a telom. Vyše 10 rokov sa zaujímam o prácu s mysľou a vnútorným svetom, preto ma tieto témy priťahujú a zaujímajú. Verím, že vás tento článok povzbudí na práci so sebou. Tieto metódy nie sú vhodné pre ľudí s hlbokými strachmi a traumami a v tomto prípade určite prosím vyhľadajte adekvátneho odborníka.

V cvičeniach ako sú joga a pilates pracuješ nielen s telom, ale aj mysľou. Možno ťa nezbavia strachu, no dokážu ťa upokojiť a uvoľniť. Tieto druhy cvičení spolu s meditáciami a rôznymi cvičeniami sa budeme stretávať počas 40 dní v nadchádzajúcej harmonickej výzve:

cvičenie na doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.