Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ochutnaj výborný čaj na imunitu- Honeybush

čaj
S prichádzajúcimi chladnejšími dňami padne vhod zahriať sa nielen v telocvični, ale napríklad aj doma pri dobrom a zdravom čajíku. Čaj Honeybush tea je vynikajúci nielen na imunitu, ale aj na zmiernenie menštruačných bolestí. K tomu všetkému obsahuje vysoký podiel vápnika, čiže pre nás, aktívnych ľudí, ideálny :-).

Je to 100% natur produkt
Honeybush (v preklade medový krík) sa získava z kríkovitej, až 1,5 m vysokej rastlinky, ktorá rastie divoko v horských oblastiach Afriky. V minulosti existovalo viacero pokusov pestovať ho na plantážach, no všetky skončili neúspešne. Preto ho môžeme označiť za 100% prírodný produkt.
Kvety sa zbierajú vo veľmi ťažkých podmienkach - zberači ich nájdu iba vysoko v horách, kde je medový krík dostupný iba pre peších zberačov a pre nedostupnosť terénu ťažkej technike sa zbiera výlučne ručne. Prácu zberačom však spríjemňuje výrazná vôňa medu, ktorá sa šíri okolo kvitnúcich kvetov.
Po spúšťaní zosekaných kríkov z vrcholov hôr do údolí sa celé kríky narežú na malé kúsky, ktoré sa potom spracúvajú a sušia. Dokonca aj po sušení si zachováva svoju medovú arómu a chuť. Ak by sme honeybush tea chceli prirovnať k niektorému zo známych čajov, najskôr sa blíži k rooibosu, no je lahodnejší a jemnejší práve vďaka medovitosti rastlinky.
7078120901_f82cffb0e1_z
Nielen chutný, ale aj liečivý a zdraviu prospešný
Okrem príjemnej chuti má aj celý rad zdraviu prospešných účinkov, a to vďaka obsahu veľkého množstva minerálnych látok (predovšetkým fluóru, vápnika, zinku a železa), vitamínov (obzvlášť vitamínu C), stopových prvkov a antioxidantov. Obsahuje rad fenolických zlúčenín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému a ochrane tela pred oxidačným stresom, teda pred poškodením buniek (áno, to je toľkokrát a všade uvádzaný faktor vzniku rakoviny).
Vďaka vysokému obsahu vápnika je vhodný ako doplnok výživy pre vegánsky spôsob stravovania. Obsah železa ho zase robí vhodným nápojom pre nastávajúce mamičky, ktoré často trpia poklesom hladiny tohto minerálu v tele.
Pri akých neduhoch si teda vieme pomôcť pitím medového čaju a čo dobré vie pre naše zdravie urobiť?

 • Bojuje proti vírusom, baktériám a plesniam,

 • je skvelý ako prevencia nádorových a kardiovaskulárnych chorôb,

 • znižuje hladinu cukru a cholesterolu,

 • zmierňuje menštruačné bolesti,

 • uľavuje pri problémoch v menopauze,

 • je dobrý ako prevencia vzniku osteoporózy,

 • má močopudný účinok a pomáha pri čistení obličiek,

 • bojuje s chrípkou a nachladnutím,

 • pomáha pri zápaloch horných dýchacích ciest,

 • podporuje trávenie po jedle,

 • pomáha aj pri regenerácii pokožky vďaka obsahu zinku.


Dobrou správou je, že neobsahuje takmer žiaden kofeín a triesloviny, preto je vhodný aj na pravidelné pitie pre detičky, tehotné ženičky, dá sa piť aj pred spaním, bez obáv ho môžu užívať ľudia s vyšším tlakom a srdcovo-cievnymi ochoreniami. A keďže chutí mierne sladkasto, nie je potrebné ho ani dosladzovať, čo je zase príjemný fakt pre ľudí dbajúcich na prísun obmedzeného množstva sacharidov.
TIPY NA PRÍPRAVU:
Na horúco
Štandardný spôsob prípravy je  klasický ako u väčšiny sypaných čajov. Teda zaliatie práve zovretou vodou (na 1 čajovú lyžičku čaju 3 dcl horúcej vody). Necháme vylúhovať cca 5-10 min.
Výborne chutí ako praobyčajný čaj bez akýchkoľvek ďalších príchutí. A ešte lepšie s mliekom. Pre ľudí trpiacich laktózovou intoleranciou je chutnou alternatívou bezlaktózové kravské mlieko alebo rôzne mlieka na rastlinnej báze, ak sme na ich špecifickú chuť zvyknutí (napr. sójové, kokosové, ryžové, mandľové, ovsené). Ak chceme  mať chuť dokonalú, ba priam slávnostnú, lyžička trstinového cukru v čaji s mliekom nám ju dokáže vyčariť.
Na studeno
Osviežujúco a veľmi chutne pôsobí aj studený nápoj, ktorý je zvykom popíjať v krajine pôvodu medového kríka. Pomer pri príprave je trochu iný - na 1 čajovú lyžičku čaju 2 dcl studenej vody – opäť necháme vylúhovať cca 5-10 min. Sladký studený čaj je bez obsahu energie, zato však vôbec nie ochudobnený o príjemnú limonádovú chuť. Ak si chceme dopriať viac sladkosti i energie, môžeme popustiť uzdu fantázii a pridať si do hotového nápoja ovocie podľa vlastnej chuti.
Vďaka faktu, že honeybush tea neobsahuje takmer žiadne triesloviny, nič sa nestane, ak na čajík zabudneme a necháme ho lúhovať aj dlhšie. Chuť sa určite nepokazí prímesou horkosti.
Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť tento čajík pripravený s mliekom a cukrom ako neodolateľný nápoj, ktorý chutí nielen nám dospelákom, ale aj našim najmenším.
Kúpite ho v každom kvalitnom obchode s čajmi.
Na zdravie (doslova)! :-)
2325274515_f4694775be_z
Ak máte radi čaje, prečítajte si aj náš ďalší článok, tentoraz o čaji Matcha TU :-)
------
fitshaker-blog-danka-frakova
Napísala Danka Fráková, inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Momentálne je na rodičovskej dovolenke a v očakávaní ďalšieho prírastku. Prispievanie na blog fitshaker.sk považuje za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.