Gaštany sú viac ako len symbol jesene. Pomôžu na kŕčové žily, aj keď ťa trápi reuma

Symbol jesene, ktorý pozná snáď každé dieťa. Bolo by škoda využívať jeho liečivé plody iba pri zhotovovaní gaštanových panáčikov. Pripravte si doma tinktúru alebo masť z pagaštana konského. Prívlastok konský dostal podľa toho, že ho pridávali do potravy koňom, ktoré liečil a vracal im silu do nôh.

Ako spoznáme pagaštan konský?

Pagaštan konský, ľudovo nazývaný nejedlý gaštan, je strom dorastajúci do výšky až 30 m. Má guľaté plody ukryté v pichľavom obale. Rastie v parkoch, alejach a určite minimálne jeden nájdete aj v každej dedine. Od gaštana jedlého sa jeho plody odlišujú guľatým telom a bielym bruškom.

Nájdeme v ňom tieto účinné látky: saponíny a flavonoidy.

pagaštan konský

 

Aké účinky má pagaštan konský?

Vďaka látkam, ktoré obsahuje, spevňuje cievy a udržiava ich pružnosť, urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín, zmierňuje reumatické bolesti, dnu, artrózu, prekrvuje ruky aj nohy, je účinný pri liečbe kŕčových žíl, zápalu žíl, metličkových žiliek a hemoroidoch.

Zbierame kvety od mája do júna a plody od septembra do októbra.

 

Aké využitie má pagaštan konský?

Kvety: Zbierame plne rozkvitnuté bielo sfarbené strapce. Majú príjemne sladkú vôňu. Sušíme ich najviac pri 35 ˚C, aby nezhnedli. Zavesené sušené kytice pagaštana môžete nechať visieť počas roka aj v komore, sú výborným odpudzovačom molí.

Plody: Dobre dozreté sú plody, ktoré prirodzene spadnú na zem. Plody uskladňujeme voľne v miske alebo v bavlnenom vrecku. Nedávame ich do uzatvárateľnej nádoby ani igelitového vrecka. Mohli by začať plesnivieť. Uskladnenie v plátennom vrecku má aj tú výhodu, že takto naplnené vrecko môžete dať do postele k nohám. Aj týmto spôsobom, ktorý využívali už naše babky, sa liečia kĺbové ochorenia nôh.

pagastan konsky

 

Tinktúra z pagaštana na vonkajšie použitie

Táto tinktúra veľmi rýchlo a účinne pomáha zmierniť bolesti pri artróze či dne.

Čo budeme potrebovať?

  • umyté plody pagaštana
  • biely alkohol

Ako budeme postupovať?

  1. Do pohárika s viečkom naložíme nadrobno (minimálne však na štvrtiny) nakrájané plody pagaštana konského. Z gaštanov nakrájaných na menšie kúsky sa cez rezné rany uvoľní do alkoholu viac účinnej látky.
  2. Ak máme pohárik plný, zalejeme ho až po vrch vysokopercentným bielym alkoholom.
  3. Uzavrieme a necháme lúhovať približne 6 týždňov na svetlom mieste. Každý deň dobre pretrepeme, aby sa nevytvárala usadenina. Už po pár dňoch budeme vidieť, že sa alkohol sfarbuje dožlta, neskôr dohneda a stáva sa gélovitejším.
  4. Tinktúru po macerácii precedíme a držíme ju v chlade. Môžeme ju používať na vonkajšie masáže. Ak nám silný alkohol v tinktúre vysušuje pokožku, zamiešajme tinktúru do svojho obľúbeného krému a aplikujme na pokožku týmto spôsobom. Pomer nie je určený.

reuma

dna

 

Môj tip na unavené chodidlá

Ak si chcete dopriať výbornú masáž unavených chodidiel, nasypte plody gaštana (bez vonkajšej pichľavej šupky) do plytkej vaničky a bosky po nich stúpajte. Plody gaštana obsahujú látku, ktorá aj takýmto spôsobom môže prenikať cez pokožku a liečiť tak dnu, reumu a iné ochorenia kĺbov.

 

Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

 

Inak, na kĺby je skvelé aj pravidelné cvičenie pilatesu. S nami nemusíš nikam chodiť, môžeš cvičiť pilates priamo z pohodlia svojho domova. Vyskúšaj:

pilates na doma

 

Prečítaj si aj toto:

5x účinné cviky na zdravé kĺby

Ako na zdravé kolená pomocou stravy a výživových doplnkov?

6x liečivé mastičky, ktoré by doma nemali chýbať + FOTORECEPT na výrobu

PhDr. Miriam Latečková

Článok bol pridaný dňa 06/11/2020 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: PhDr. Miriam Latečková

Komentáre