Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

FOTOTRÉNING: Vystrečuj sa s penovým valcom!

Nedávno sme si hovorili o penových valcoch, čo to vlastne je, ako ich delíme, na čo slúžia. Ak si dávala pozor, v dnešnom článku sa dozvieš, aký penový valec používam ja. Dám ti malú nápovedu, je krátky hrboľatý. :-)
Osobne foam roller využívam sále pred a stále po tréningu v rámci strečingu aspoň 5-10 minút. Pozri, aké cviky s ním môžeš robiť.

Chcem si pripomenúť základné informácie o penových valcoch. 

Cviky s penovými valcami

 

# 1: Strečing chrbta

Stred a hlavnú časť chrbta valcujem ako prvú. Najskôr ho ponaťahujem staticky v podobe brušákov a pripravím na následné rolovanie pozdĺž chrbta. Stred tela mám spevnený, ruky za hlavou, zadok nedvíham zo zeme.
strečing chrbta
Pri rolovaní zdvihnem zadok zo zeme, spevním stred tela a prostredníctvom nôh sa posúvam.
penový valec
 

# 2: Strečing kvadricepsov

Kvadricepsy – predné stehná strečujeme dvomi spôsobmi, priamo a zo strany. Pri priamom sme tvárou k podlahe, pri strečingu zo strany sme k podlahe kolmo a podopierame sa jednou pokrčenou nohou. Využívame hmotnosť svojho tela a prevaľujeme sa pozdĺž prednej a bočnej strany stehna.
strečing kvadricepsov
 
penový valec cviky
 

# 3: Strečing vnútorného stehenného svalu

Pre masáž vnútorného stehenného svalu jednu nohu vystrieme a druhú nohu položíme pokrčenú vnútorným stehnom na valec. Valec je v rovnobežke s naším telom a prevaľujeme sa zo strany na stranu.
strečing vnútorného stehenného svalu
 

# 4: Masáž lýtka

Pre masáž lýtka si sadneme na zem, položíme jedno (príp. obe) lýtka na valec, podoprieme sa rukami, nadvihneme zadok a prevaľujeme sa pozdĺž strany lýtka dopredu a dozadu od členku po zadnú stranu kolena.
masáž lýtka
 
penový valec cviky
 

# 5: Strečing širokého svalu chrbtového

Pre strečing širokého svalu chrbtového jednu ruku natiahneme a podopierame sa pokrčenými nohami, zadok mierne zdvihneme zo zeme a prevaľujeme sa pozdĺž svalu dopredu a dozadu. Pomáha aj pri flexibilite ramena, je ale potrebné cvik vykonávať opatrne.
cvičenie s foam roller
 

# 6: Cvik na stabilitu

Súčasťou každého strečingu s valcom je dobré zapojiť aj cvik na stabilitu a zlepšenie, posilnenie stredu tela, kedy si na valec vyskočíme oboma nohami a snažíme sa udržať stabilitu čo najdlhšie. Na začiatok je dobré používať mäkkšie penové valce.
tréning na stabilitu
Fotka autora
Jakub Gurka
Redaktor vo Fitshaker

Už od malička mám blízko k športu, najskôr karate, 10 rokov aktívne futbal a až počas vysokej školy som získal záľubu k činkám, vareniu a zdravej strave. Na začiatku som si myslel, že k vysnívaným kockám na bruchu mi stačí robiť brušáky a veľa behať. Postupne som začal spoznávať jednotlivé stroje, činky a ďalšie a ďalšie variácie cvikov a stala sa z toho závislosť, ktorá prerástla do prvého certifikátu trénera. Pôsobím v Košiciach, kde vo fitku stretávam rôznych trénerov, no ja sa od nich líšim svojim individuálnym prístupom ku klientom a neustálemu sledovaniu správnej techniky pri cvičení. Stále chcem napredovať, zlepšovať sa, vzdelávať sa a pomáhať druhým. Posledné dva roky taktiež pretekám v Spartan Race, kde som získal každý rok 3x trifektu a zdolal dva ultra beasty.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.