Prvé dni nového roka už máme za sebou. Začiatok niečoho nového nesie v sebe vždy akúsi jedinečnú esenciu. Vedie nás k tomu, aby sme veci vo svojom živote prehodnotili. Určili im nové priority. Rozlúčili sa s tým, čo nám už nevyhovuje, a zároveň dali priestor niečomu novému.
Mnohé z vás už určite majú svoj Fitshaker Fitness diár® 2022, ktorý bude vaším sprievodcom celým týmto rokom. Je fascinujúce, ako úžasne ho tvorcovia vyskladali. Koľko cenných informácií, inšpirácií a námetov okrem samotného kalendára obsahuje.
Ženská cyklickosť
Súčasťou diára je aj článok o ženskej cyklickosti. O našich každomesačných premenách. O ich vplyve na našu energiu či zosilnené schopnosti. Bez ohľadu na to, či ženy o svojej cyklickosti vedia alebo nie, deje sa vnútri tela každej z nás. Pretože je riadená hormónmi – najmä estrogénom a progesterónom.
Práve „tanec“ týchto dvoch hormónov, ktoré produkujú vaječníky, má na svedomí našu jedinečnú ženskú premenlivosť.
Prvá polovica cyklu od začiatku menštruácie do ovulácie je pod taktovkou estrogénu. Vďaka jeho prevahe v tejto časti cítime rastúci príval energie, zosilnenú racionálnu myseľ a najmä chuť a vôľu vrhať sa do nových vecí či zdolávať akékoľvek prekážky.
Druhá polovica cyklu je ovplyvnená najmä rastúcou hladinou progesterónu. Mnohé z vás poznajú veľmi dobre tú premenu, ktorá sa deje najmä počas predmenštruačnej fázy. Práve vtedy sa totiž často zmení náš pohľad na veci naokolo. A to, čo nám doteraz neprekážalo, sa stáva pre nás doslova neznesiteľnou prekážkou. Prečo je to tak, si postupne rozoberieme v ďalších článkoch, ktoré pre vás pripravujem.
No vďaka progesterónu máme možnosť sa viac otvoriť svojmu vnútornému vnímaniu (bez tlaku a potrieb ega). V období druhej polovice cyklu je dominantnejšia naša intuícia a podvedomá myseľ. Máme tiež zosilnenú kreativitu a sústredenú pozornosť na dokončovanie vecí. Čo je, mimochodom, tiež veľmi cenná kvalita v rámci nášho cyklu.
Ak s cyklickosťou a jej poznávaním u seba ešte len začínate, odporúčam prečítať si článok v tohtoročnom diári o cyklickosti. Zároveň si môžete vytvoriť svoju jedinečnú cyklickú mapu, ktorá vás bude týmto rokom sprevádzať. Vďaka nej sa dozviete mnohé nové informácie o sebe a najmä nájdete spôsob, ako každodenne fungovať s väčšou ľahkosťou. Plánovať si úlohy, nastavovať cvičenia či robiť ďalšie veci s vedomím, o čo sa kedy viete zaručene oprieť a čo vás môže v každodennom živote podporovať.
Ako si vyskladať cyklickú mapu?
Cyklickú mapu si dokážete vyskladať samy, pretože každá z vás je jedinečná. Každá z vás žije svoj neopakovateľný život, ktorého ingrediencie poznáte len vy.
Stačí si preto zadefinovať 3-4 činnosti, ktoré robíte takmer každý deň, a všímať si, ako sa v nich vaše nastavenie počas mesiaca mení. Keď som začínala s cyklickou mapou ja, určila som si tieto činnosti – šoférovanie, prácu za počítačom, telefonovanie a starostlivosť o domácnosť.
Môj príklad z cyklickej mapy
Na lepšiu predstavu vám skúsim opísať môj príklad z cyklickej mapy so šoférovaním.
V dynamickej fáze som vždy hľadala najrýchlejšiu cestu k cieľu. Byť v zápche bolo vtedy pre mňa najmenej znesiteľné. Bola som často netrpezlivá. No za volantom som v tejto fáze dokázala vyriešiť akúkoľvek kolíznu situáciu s najväčšou ľahkosťou a nadhľadom.
V ovulačnej fáze mi vôbec neprekážalo, keď som občas stála na červenej. Moja netrpezlivosť z dynamickej fázy pominula. Viac som si všímala autá okolo seba. Kto v nich sedí, či sa usmieva alebo mračí. Občas som sa na spolujazdca vo vedľajšom aute počas státia v zápche usmiala a zakývala.
Predmenštruačná fáza sa často za volantom niesla v znamení kritickosti spôsobu šoférovania ostatných vodičov. Všímala som si rôzne detaily, ktoré som v iných fázach zvyčajne prehliadala.
Moja sústredená pozornosť a kreativita sa prejavovala najmä pri dlhých cestách naprieč Slovenskom. Skúšala som vtedy nové cesty, ako sa dostať z bodu A do bodu B, a objavovala pri tom nové miesta a zastávky. Vďaka zosilnenému priestorovému vnímaniu v tejto fáze som dokázala oveľa lepšie zaparkovať aj na pozdĺžnom parkovacom mieste.
No a šoférovanie v menštruačnej fáze je naozaj špecifické. Cítila som, že dlhé cesty za volantom sú pre mňa v tom čase veľmi vyčerpávajúce. Preto, ak sa dá, rozhodne si ich vtedy neplánujem. Bola som schopná ísť tridsiatkou za traktorom po nejakej ceste. Vôbec mi to neprekážalo a ani som nemala potrebu ho obehnúť. Spomalila som úplne v každej svojej činnosti. Cítila som, že mi chýba energia a potrebujem si vytvoriť priestor na jej dočerpanie.
Verím, že tento môj príklad všímania si jednej z činností môže byť pre vás inšpiráciou.
Vyberte si teda niečo, čo je vlastné vám a na čom si viete odpozorovať svoju premenlivosť. Potom si každý deň zapíšte jednou vetou do diára, ako sa vám tá činnosť robila a čo ste si pri nej napríklad všimli. Či vám išla ľahko, alebo ste sa museli do nej skôr donútiť. Či vám trvala dlhšie, alebo kratšie ako zvyčajne.
Tak čo? Idete do toho? Ktoré takéto „svoje činnosti“ by ste si vybrali do cyklickej mapy vy? Podeľte sa v komentároch pod článkom.
Pozývam vás na cestu hlbšieho spoznania samej seba.
V každodennosti, vo všetkých premenách a najmä v nadhľade a prirodzenej ľahkosti života.
Ešte nemáš Fitness diár® 2022? V našom e-shope zatiaľ nájdeš aj klasickú verziu aj limitku. Poponáhľaj sa, kým sa nevypredajú:
Som certifikovanou cyklickou lektorkou a s nadšením, cez svoje skúsenosti a prežité udalosti, ukazujem iným ženám ako sa dá s ľahkosťou a radosťou žiť v súlade so svojím cyklom. Pohybujem sa v korporátnom svete a zistila som, že aj v takomto prostredí sa dá fungovať cyklicky a využívať v plnej miere cyklický timemanagement, vďaka ktorému dokážeme fungovať veľmi efektívne, no zároveň byť v pohode aj vo fázach, kedy nám to štandardne až tak nejde. Ako nadšená vyznávačka takéhoto žitia by som sa chcela o moje tipy a poznatky deliť aj s ostatnými ženami, aby spokojných a rozžiarených žien bolo stále viac. Viac o mne nájdete na stránke: www.cestavedomejzeny.sk alebo na FB Daniela Krušinská Trudičová - Cesta vedomej ženy.