Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Odhalenie najčastejšej hormonálnej poruchy žien: Čo je to PCOS a ako ho rozpoznať?

Syndróm polycystických vaječníkov

Mesiac september je celosvetovo známy aj ako mesiac povedomia o syndróme polycystických ovárií (PCOS), širokospektrálnej hormonálnej poruche, ktorá postihuje približne 11 % žien v reprodukčnom veku. Dnešnými riadkami by sme chceli podporiť všetky ženy, ktoré syndrómom trpia a aj tie, ktoré ho možno majú, ale ešte neboli diagnostikované. Na pomoc som si prizvala Ing. Nikolu Hanuskovú, zakladateľku projektu Holi foli, prvého slovenského webu venovaného PCOS.

Na úvod by som ťa poprosila o rozsiahlejšie vysvetlenie diagnózy syndrómu „PCOS“. O aký syndróm ide, aké najčastejšie prejavy pozorujeme?

PCOS - syndróm polycystických ovárií - vaječníkov je veľmi komplexné, hormonálne a zároveň metabolické ochorenie u žien v reprodukčnom veku. Odhaduje sa, že ňou trpí 1 z 10 žien a každým rokom diagnostikovaných žien pribúda.

Vyvoláva v tele zápal a ten je spúšťačom všetkých nepríjemných prejavov ako je: nepravidelný menštruačný cyklus, nadváha, akné, nadmerné ochlpenie, nepríjemné prejavy predmenštruačného syndrómu (PMS), neplodnosť, vypadávanie vlasov, úzkosti a depresie.

Je najčastejšou endokrinnou poruchou u žien vo fertilnom veku (cca 18-44 rokov) a zároveň najčastejšou príčinou porúch menštruačného cyklu a plodnosti.

Čo zapríčiňuje vznik tohto syndrómu, zohráva úlohu aj genetika či životný štýl?

Príčina vzniku PCOS ešte nie je 100% známa, môže to byť kombinácia viacerých faktorov ako je genetika, environmentálne faktory, či nevhodný životný štýl ako je nedostatok pohybu, obezita či nezdravé stravovanie. Avšak posledné roky sa začalo hovoriť aj o prepojení traume z detstva alebo generačnej traume, ktoré majú dlhodobý vplyv na naše zdravie a môžu zvyšovať riziko rozvinutia tohto ochorenia v neskoršom veku.

nezdravé stravovanie

Aký je rozdiel medzi diagnózou PCOS, PCO a hypotalamickou amenoreou, nakoľko všetky majú podobné príznaky? Aké všetky vyšetrenia treba absolvovať k presnému potvrdeniu diagnózy? Čo môže nastať v prípade zlej diagnostiky?

Syndróm polycystických ovárií (PCOS) zahŕňa hormonálnu nerovnováhu a cysty na vaječníkoch je to komplexný metabolický problém.

PCO sa týka prítomnosti cýst, ale nie sú zvýšené androgény v krvi. Pri PCO môže byť problém, že nenastáva ovulácia.

Pri hypotalamickej amenorei je hlavným príznakom absentujúca menštruácia a hormonálna nerovnováha. Medzi bežné príčiny patrí nadmerné cvičenie, stres alebo nízka telesná hmotnosť. Správna diagnóza je kľúčová a mala by byť zhodnotená lekárom hlavne z dôvodu prekrývajúcich sa symptómov.

Neexistuje jeden test, ktorý by sám o sebe ukázal, či je to 100% PCOS. Diagnostikovať PCOS je v klinickej praxi pomerne náročné. PCOS je diagnózou per exclusionem, ktorá si vyžaduje spoluprácu gynekológa a endokrinológa a pri metabolických komplikáciách aj diabetológa, internistu, prípadne kardiológa. Včasná diagnostika a liečba sú dôležité aj ako prevencia vzniku neskorých komplikácií.

Podľa celosvetovo schválených Rotterdamských kritérií, je pre diagnostikovanie PCOS nutné splniť minimálne 2 z nižšie uvedených kritérií:

  • hyperandrogénny stav – to znamená nadmerné hodnoty mužských hormónov,
  • chronická anovulácia, nepravidelný cyklus,
  • polycystické vaječníky viditeľné na ultrazvuku.

Na presnú diagnostiku PCOS vyšetrenia zvyčajne zahŕňajú prehľad anamnézy, fyzické vyšetrenie, krvné testy hladín hormónov, ultrazvuk cýst na vaječníkoch.

Mylné diagnostikovanie môže ženu zbytočne vystresovať a nedostane sa tak k hlavnému koreňu jej problému a tak to celé iba skomplikuje situáciu. A naopak (ne)diagnostikovanie môže viesť k nesprávnej liečbe, resp. sa nevykonajú potrebné zmeny v rámci životného štýlu, čo môže viesť k dlhodobejším problémom ako je cukrovka, srdcové ochorenia či rakovina maternice.

diagnostika PCOS

Aké 4 základné typy PCOS poznáme? Môžeš nám ich prosím charakterizovať?

Každá žena s PCOS má unikátny, špecifický mix symptómov a každý z nich pramení z iného zdroja, na ktorý by mala prihliadať pri nastavení „liečby”.

Rozlišujeme 4 typy v ktorých sa ženy môžu nájsť, ale môže to byť aj mix viacerých. Je to pomoc pri zorientovaní sa, aby ženy mohli postupne robiť také zmeny v živote, ktoré budú prospešné pre ich telo.

  • Inzulínovorezistentný typ:

- rôzne chute, či chuť na sladké, vlčí hlad,

- prírastok hmotnosti v oblasti brucha,

- únava,

- mozgová hmla (brain fog),

- častý smäd a močenie,

- akné, hirtuizmus, vypadávanie vlasov,

- nepravidelná menštruácia,

- problémy s náladou a spánkom.

  • Zápalový typ:

- akné,

- početné malé cysty na vaječníkoch,

- nafukovanie, nadúvanie,

- bolesti hlavy,

- nevysvetliteľná únava,

- kožné problémy ako ekzém,

- IBS, SIBO.

vypadávanie vlasov PCOS
  • Adrenálny typ:

- nadváha, ale nie je to pravidlo,

- akné,

- vypadávanie vlasov,

- hirtuizmus,

- nepravidelná menštruácia,

- únava,

- problémy s náladou,

- úzkosti a depresie,

- problémy so spánkom.

  • Po vysadení hormonálnej antikoncepcie - žiadne príznaky pred začatím brania HA, od vysadenia HA príznaky podobné PCOS:

- akné,

- nepravidelná menštruácia,

- vypadávanie vlasov,

- hirtuizmus.

akné PCOS

Je možné úplné odstránenie, prípadne zmiernenie príznakov? Aké možnosti máme aktuálne na výber?

Vieme príznaky zmierniť na minimum, ak pochopíme čo sa v našom tele deje a nastavíme si správny mind set, životný štýl, stravu a pohyb tak, aby sme mohli žiť v súlade s týmto ochorením. Je to o neustálej práci na sebe a ak sa sem-tam vykoľajíme z tejto cesty zrejme to pocítime v zhoršení niektorého zo symptómov, ale nič sa nedeje, keď sa vrátime do starých koľají. Je to o balansovaní, ani mne sa to nedarí stále na 100% a sem-tam sa ozve nejaký z nepríjemných príznakov.

V dnešnej dobe máme na výber ísť rôznymi cestami, postupovať podľa nastavenej farmakologickej liečby alebo ísť alternatívnou cestou a riešiť jednotlivé symptómy manažovaním životného štýlu (napríklad naučiť sa pracovať so stresom, pravidelný pohyb, dostatok spánku a regenerácie), stravy (obmedziť jednoduché cukry, kofeín, vylúčiť ultra-spracované potraviny, alkohol, mať dostatok vlákniny, pitný režim a iné), doplnkami výživy, či pomocou byliniek, akupunktúrou alebo terapiami. Je toho naozaj mnoho. Alebo kombináciou úpravy životného štýlu a farmakologickej liečby. Hormonálna liečba možno dočasne zmierňuje príznaky hormonálnej nerovnováhy, ale nerieši skutočnú príčinu.

Je to na každej z nás, v akej životnej situácii sa aktuálne nachádza a čo potrebuje riešiť.

Môže syndróm PCOS ovplyvňovať aj psychické zdravie žien?

Áno, okolo 34-56% žien s PCOS má úzkosti a približne 28-64% depresie, či problémy s prijatím svojho výzoru. Tu by som chcela vyzvať ženy, ak si myslia, že sa ich to týka, aby vyhľadali psychologickú pomoc, určite im to pomôže zlepšiť kvalitu života.

Ty sama máš túto diagnózu. Ako diagnózu vnímaš, čo ti najviac pomohlo v zmiernení príznakov?

Asi mi najviac pomohol súlad viacerých vecí, v prvom rade diagnostika a teda konečne som zistila, že to, čo ma trápi má súvislosť a mohla som začať s riešením mojich symptómov. Veľa som si prečítala, mnoho som vyskúšala a tým zistila, čo pre mňa najviac funguje. Rozhodla som sa ísť nefarmakologickou cestou, cez tradičnú čínsku medicínu, doplnky stravy, zmenu stravovania, zmenu typov cvičení, znížila som stres vo svojom živote. Začala som sa o seba viac starať, chodiť viac do prírody a relaxovať. A nakoniec zdieľaním a spájaním sa so ženami s PCOS prostredníctvom projektu Holi foli, ktorý som vytvorila.

Snáď najviac obáv v súvislosti s diagnózou sa spája s neplodnosťou. Do akej miery vplýva diagnóza na prípadné tehotenstvo?

PCOS vyvoláva strach z neplodnosti, ja som mala takisto obavy od prvého momentu, kedy som sa dozvedela, že mám PCOS. Udáva sa, že približne 70-80% žien môže mať problémy s plodnosťou. Avšak šanca na otehotnenie závisí od rôznych faktorov, ako sa PCOS prejavuje, v kombinácii s vekom, hmotnosťou a zdravotným stavom.

Otehotnieť s PCOS môže byť náročné a možno to trošku dlhšie trvá, ale dá sa to. Miera úspešnosti dosiahnutia tehotenstva s PCOS sa môže líšiť a kliniky asistovanej reprodukcie uvádzajú čísla medzi 60-80%, treba brať do úvahy, že tu už nie sú započítané ženy, ktoré síce mali problém otehotnieť, ale nakoniec sa im to podarilo spontánne.

Nikolu Hanusková
tehotenstvo

Aká bola tvoja cesta za vytúženým tehotenstvom a čo by si poradila všetkým ženám, ktorých snom je otehotnieť prirodzenou cestou, napriek PCOS?

V prvom rade musím povedať, že som sa nejaký čas snažila hlavne si dať do poriadku svoj cyklus a až neskôr keď som sa cítila stabilne sme s partnerom otvorili tému rodičovstva. V našom prípade to trvalo cca 1 rok a 4 mesiace. Veľa tipov, ktoré pomohli aj mne som spísala na blogu Holi foli, ale všeobecne by som odporúčala pozitívne nastavenie mysle na to, že sa to podarí a aby boli ženy k sebe láskavé a trpezlivé.

Ženy s nálepkou PCOS častokrát trpia rôznymi formami poruchy príjmu potravy. Je to pravda, kde by mohla byť príčina?

Ženy s PCOS môžu byť vystavené vyššiemu riziku vzniku porúch príjmu potravy v dôsledku rôznych faktorov, ako sú problémy s body image, hormonálna nerovnováha, či rôzne odporúčania v rámci PCOS “toto jesť/toto nejesť” a ženy z toho môžu byť zmätené. Ak si nevedia samé rady, určite je fajn využiť pomoc psychológa, prípadne odborníka na výživu.

Ako sa zmenilo chápanie PCOS za posledné desaťročie? Vidíš v tejto oblasti pozitívne zmeny?

Určite sa veľa zmenilo, hlavne pozitívne vnímam, že sa o tom začalo viac písať a hovoriť, celkovo awareness je omnoho väčší, ale na Slovensku máme stále čo doháňať. Určite by pomohlo, keby aj gynekológovia poskytli ženám viac informácii.

Nikolka, veľmi ďakujeme za cenné informácie venované ženám a ich hormonálnemu zdraviu. Viac o unikátnom projekte Holi foli a syndróme PCOS si môžeš prečítať na webe: https://www.holifoli.sk/

cvičenie pre ženy
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.