Ako často si dopraješ kávu? Priznám sa, že ja som veľká kávičkárka a preto sa zamýšľam, aký má vplyv na moje celkové zdravie. V akých dávkach si ju môžem dopriať, aby som získala benefity a nie naopak? Kávu môžeme skúmať v rôznych smeroch, dnes sa však bližšie pozrieme na vplyv kofeínu na ženské hormonálne zdravie. Zostaň s nami a určite sa dozvieš zaujímavé informácie 😊.
Čo je kofeín?
Kofeín je prírodný stimulant, ktorý sa nachádza v káve, čaji, kvalitnej čokoláde, v zázračných tabletkách na chudnutie, energy drinkoch, nealko pive, v liekoch (či už na predpis alebo v tých voľnopredajných – proti alergii, na bolesti, prechladnutiu) a iných.
Priemerná odporúčaná denná dávka kofeínu predstavuje 165 mg, čo je jedno dvojité espresso. Po konzumácii sa kofeín rýchlo vstrebáva z čreva do krvného obehu, následne do pečene a rozkladá sa na zlúčeniny, ktoré môžu ovplyvniť funkciu rôznych orgánov.
Ako dlho sa v tele metabolizuje?
U každého z nás sú hodnoty iné a pohybujú sa medzi 2 – 8 hodinami, priemerne sú to 4 hodiny. Kofeín sa spracúva a metabolizuje pomocou enzýmu v pečeni, ktorý je určený genetickou výbavou. Približne polovica dospelých môže mať variant génu CYP1A2. Na spôsob metabolizovania kofeínu môžu mať vplyv aj iné faktory, napríklad hormóny.
Vedela si, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú predĺžený polčas rozpadu kofeínu? V ich tele zostáva kofeín oveľa dlhšie. V ďalšej kategórii sú ženy precitlivené na kofeín. Tie reagujú aj na malú dávku kofeínu. Ľudia, ktorí metabolizujú kofeín pomalšie, majú vyššiu hladinu cukru v krvi a naopak.
Kofeín a hormonálne zdravie žien
Rôzne výskumy sa snažili preukázať súvislosti medzi množstvom prijatého kofeínu a menštruačným cyklom, plodnosťou, tehotenstvom a celkovo hladinami ženských hormónov.
Čo je možné k dnešnému dňu preukázať?
Kofeín a tehotenstvo
Z výsledkov najnovších výskumov vyplýva, že môže existovať priama spojitosť medzi prijímaním vyššieho množstva kofeínu a rizikom potratu v prípade jeho konzumácie budúcimi rodičmi pár týždňov pred počatím alebo v prípade, ak má budúca mamička vyšší denný príjem kofeínu počas prvých týždňov tehotenstva. Doteraz je preukázaný vplyv kofeínu, ale nie je vysvetlený dôvod. Jedným z vysvetlení by mohol byť fakt, že kofeín priamo ovplyvňuje prietok krvi do vyvíjajúceho sa embrya v maternici. Keďže ide o stimulant, môže spôsobiť zrýchlenie srdcovej frekvencie a metabolizmu plodu a tiež jeho spomalený rast.
Kofeín pôsobí na každú z nás iným spôsobom v závislosti od aktuálneho zdravotného stavu, genetiky, hmotnosti, veku alebo etnického pôvodu. Rovnaký vzťah je aj medzi kofeínom a hormónmi. Dokonca aj pre výskumníkov je náročné preukázať presné účinky kofeínu na hormonálny systém, pretože hladiny hormónov žien sa neustále menia.
Kofeín je stimulant centrálneho nervového systému, ktorý ovplyvňuje ženské telo aj inými spôsobmi.
Kofeín a menštruačný cyklus
Je preukázané, že ženy, ktoré pravidelne prijímajú vyššie dávky kofeínu, majú kratšie menštruačné cykly. Výsledky z väčšieho výskumu naznačili súvislosť medzi vyšším príjmom kofeínu a nerovnováhou progesterónu u žien, konkrétne v luteálnej fáze (druhá polovica menštruačného cyklu). Hormón progesterón sa produkuje po ovulácii a jeho rovnováha je dôležitá pre následné otehotnenie.
Predmenštruačný syndróm (PMS)
Predmenštruačná fáza cyklu dokáže potrápiť nejednu ženu. Cítime sa unavené, podráždené, môžu nás potrápiť tráviace problémy, bolesti brucha, hlavy alebo pŕs. Práve zvýšený príjem kofeínu môže tieto príznaky zhoršovať. Ak cítiš zhoršenie uvedených prejavov a zvýšenú únavu v tejto fáze cyklu, prípadne počas menštruácie, skús dávky kofeínu znížiť, prípadne obmedziť na minimum. Lepšou voľbou bude napríklad bylinkový čaj.
Kofeín vs. ochorenia štítnej žľazy
Účinky kofeínu na hormóny štítnej žľazy neboli k dnešnému dňu na 100% potvrdené. No v prípade užívania liekov na štítnu žľazu treba spozornieť, pretože nápoje s obsahom kofeínu môžu narušiť vstrebávanie liekov a znížiť ich účinnosť. Kofeín tiež zrýchľuje vyprázdňovanie žalúdka, čo následne ovplyvňuje aj vstrebávanie liekov. Ak si chceme dopriať kávu je ideálne počkať minimálne hodinu po užití liekov.
Kofeín vs. PCOS
Kortizol je stresový hormón, ktorý (okrem iného) uvoľňuje glukózu do krvného obehu a zvyšuje krvný tlak. Z krátkodobého hľadiska je kortizol užitočný a nevyhnutný pre život. Ak je však prítomný chronický stres, kortizol môže zostať zvýšený príliš dlho, čo ovplyvňuje mnohé aspekty zdravia vrátane funkcie nadobličiek. Keď je telo v permanentnom strese, vysiela signály na spomalenie produkcie pohlavných hormónov, vzniká hormonálna nerovnováha.
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je hormonálny problém s ktorým má skúsenosť približne 6 – 12 % žien v plodnom veku. Vo väčšine prípadov (vyše 80%) bývajú prítomné inzulínová rezistencia, nespavosť (kvalitný spánok je základom pre ovuláciu), vyššia produkcia kortizolu a iné prejavy.
Prirodzene najvyššia hladina kortizolu býva dosiahnutá ráno po prebudení, medzi 8 – 9 hodinou. Nápoje s obsahom kofeínu zvyšujú kortizol, ten zvyšuje inzulín, ktorý potláča produkciu progesterónu. Z uvedeného dôvodu by mali ženy s touto diagnózou spozornieť a uvedomiť si, že ak už telo je v strese (či už ráno v prirodzenom alebo v tom chronickom dlhodobom), doplnením kofeínu do tejto rovnice sa reakcia kortizolu zvýši.
Kofeín vs. kosti a svaly
Kofeín prijímaný vo veľkých množstvách môže narúšať absorpciu vápnika, čo môže prispieť k rednutiu kostí a k vzniku osteoporózy. Nadmerné dávky kofeínu tiež spôsobujú zášklby svalov. Bolesť svalov môžeme spozorovať aj pri znížení alebo úplnom vylúčení kofeínu.
Zopár rád na záver
◾ Ak máš v obľube kávu, vyberaj si kvalitné prémiové kávové zrná. Tie nekvalitné bývajú často napadnuté plesňami, ktoré sú toxické.
◾ Neprekračuj dennú dávku 165 mg kofeínu.
◾ Kávu nikdy nepi nalačno, ale minimálne 1,5 hodiny po zobudení.
◾ Po 14. hodine sa kofeínu vyhýbaj.
◾ Vhodný čas na príjem kofeínu je tesne pred fyzickou aktivitou, keď zvýšený kortizol a adrenalín telo využije a v konečnom dôsledku zlepší športový výkon.
◾ Odporúča sa nepiť kofeínové nápoje pravidelne, na dennej báze, ale občas telu dopriať prestávku a oddych (1x za týždeň alebo 1 mesiac v roku). Predsa len kofeín nie je telu prirodzená látka.
Odpovedaj si na nasledovné otázky:
Cítim väčšiu únavu, mám nekvalitný spánok alebo príde silnejšia menštruácia, ak si doprajem viac šálok kávy? Som nervóznejšia a unavenejšia po väčšom príjme kofeínu denne alebo naopak nepociťujem žiadny rozdiel? Zažila som po káve triašku alebo búšenie srdca?
Dnešný text vznikol v spolupráci s Mgr. Katarínou Miroš Baniari – antropologičkou, odborníčkou na ženské zdravie, aktuálne maminou, ktorá nám o dôležitosti menštruačného cyklu a o ženskom zdraví porozprávala aj v minulosti. Ďakujeme 😊
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/caffeine-effects-on-body
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-caffeine#how-it-works
https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-020-2798-1
https://www.fertilityfamily.co.uk/blog/is-coffee-bad-for-people-with-pcos/
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.