Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo je to nutričná terapia a ako môže ovplyvniť tvoje hormonálne zdravie? Prezradí ti odborníčka Ing. Nikoleta Engliš.

hormonalne zdravie zeny

Hormonálne zdravie je v akomkoľvek veku zrkadlom nášho celkového zdravia, nielen fyzického, ale aj duševného. V dnešných riadkoch sa preto zameriame na dôležitosť ženského hormonálneho zdravia vo vzťahu k nutričnej terapii. Na pomoc sme si prizvali odborníčku nutričnú terapeutku Ing. Nikoletu Engliš.

V ďalších riadkoch sa dozvieš, ako vie nutričná terapia pozitívne ovplyvniť ženské hormonálne zdravie, aké najčastejšie ženské problémy rieši v ambulancii alebo ako prebieha vstupné vyšetrenie. Poďme sa dozvedieť viac 😊.

Na úvod by som ťa poprosila o vysvetlenie termínu nutričná terapia. Čo všetko je predmetom terapie, ako tento odbor pomáha ženskému zdraviu? Je vhodná pre všetky ženy bez ohľadu na ich vek?

Nutričná terapia je doplnková terapia (vhodná aj popri štandardnej medicínskej liečbe zdravotného problému), ktorá vychádza z bezpečných a overených poznatkov a vedeckých výskumov (evidence based nutrition).

Ja ako terapeutka sa zameriavam na zlepšenie hormonálneho zdravia žien, konkrétne teda v ambulancii najčastejšie riešim PCOS (syndróm polycystických ovárií), bolestivú či chýbajúcu menštruáciu, problémy s plodnosťou, endometriózu, predčasnú menopauzu alebo už menopauzu. Nutričná terapia môže byť užitočná pri menších zdravotných problémoch, ale aj pri dlhodobých, chronických stavoch a ochoreniach.

Určite je vhodná pre všetky ženy bez ohľadu na vek, nutričné potreby nás žien sa takisto s vekom menia. Dôležité je „nezvyknúť“ si napr. na bolestivú menštruáciu, neprijať to ako bežnú súčasť života a riešiť to s odborníčkou.

nutricna terapia

Ako prebieha vstupné vyšetrenie/konzultácia v tvojej ambulancii? Treba sa na niečo vopred pripraviť? Poskytuješ aj online služby?

Vstupná konzultácia u mňa v ambulancii je hlavne rozhovorom. Kladiem ženám naozaj veľa detailných otázok nielen o menštruačnom cykle či menštruácii, ale aj o stravovacích návykoch, skladbe jedálnička, pohybovom režime, preberieme i spánok či zvládanie stresu. Mojou úlohou je týmito otázkami odhaliť skryté/potenciálne problémy hormonálneho zdravia a tiež aktívne počúvať. Žiaľ, ešte stále je to tak, že mnohé ženy sú, aj u lekárov, nevypočuté, ich problémy sú ignorované a neriešené.

Súčasťou konzultácie je aj meranie na diagnostickej váhe a, samozrejme, moje odporúčania v rámci nutričnej terapie či na doplnkové krvné testy. Nie je potrebné si nič vopred pripraviť. Čo sa týka online služieb, keďže dostávam množstvo správ so žiadosťou o radu/pomoc na Instagrame od žien z celého Slovenska, je možné, že v krátkej budúcnosti pribudnú.

nutricna terapia
hormonalne zdravie

Aktuálne sa hormonálna nerovnováha priamo dotýka čoraz väčšieho množstva žien. Aké sú najčastejšie príznaky tejto nerovnováhy, ktoré môžeme na sebe spozorovať?

Bohužiaľ, je to tak. Aj ku mne do ambulancie chodia veľmi mladé, 20-ročné dievčatá, ktoré majú rôzne problémy s menštruačným cyklom či už diagnostikované PCOS. Medzi úplne prvé príznaky nerovnováhy, ktoré môže žena na sebe spozorovať, patria práve tie spojené s cyklom, resp. s menštruáciou. Hlavne treba spozornieť, ak to bývalo dlhodobo inak a zrazu sa to zmení. Môže to byť dlhší menštruačný cyklus (viac ako 33 dní), vynechávanie menštruácie, veľmi bolestivá menštruácia, ale napr. aj náhle priberanie, ukladanie tuku v oblasti pása, ochlpenie na miestach, kde predtým nebolo, tiež akné, vypadávanie vlasov či nevysvetliteľná únava.

Môže vhodné stravovanie zmierniť, prípadne úplne odstrániť uvedené príznaky? Aké sú tvoje skúsenosti z praxe?

Rozhodne áno! Tak ako strava dokáže hormóny „rozhádzať“, vie ich aj „upratať“. Musím však upozorniť, že výživa je len jedným z viacerých faktorov, na ktorých treba popracovať, ak žena chce zlepšiť svoje hormonálne zdravie. Pohyb, spánkový režim a manažment stresu sú nemenej dôležité. Ja sa vždy snažím viesť klientky k celkovým zmenám a trpezlivo im vysvetľujem, že neexistuje jedno zázračné riešenie, jedna zázračná tabletka v škatuľke s nápisom hormonálna rovnováha. Chce to čas, vytrvalosť, disciplínu, no tie výsledky stoja za to. Pre mňa je najviac, keď mi klientka povie, že zažila po rokoch menštruáciu bez bolesti alebo že sa jej po mesiacoch vrátila, niekedy stačí aj úplne obyčajné: Cítim sa oveľa lepšie.

hormonalna rovnovaha
hormonalne zdravie

Aké ďalšie faktory a premenné môžu negatívne vplývať na hormonálnu nerovnováhu?

Ako som už spomenula, ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú naše hormonálne zdravie, sú určite stres, najmä ten chronický, nedostatočný pohybový režim, chronický deficit spánku a určite aj nedostatok makroživín v strave (u žien najmä bielkoviny a zdravé tuky) a tiež mikroživín (vitamíny a minerály).

Je v poriadku mať stále chuť na sladké? Do akej miery ovplyvňuje zvýšená konzumácia rafinovaného cukru predmenštruačný syndróm a celkovo menštruačný cyklus?

Možno teraz ženy poteším, je v poriadku, resp. existuje fyziologická príčina, prečo máme väčšie chute na sladké napr. pred menštruáciou alebo počas nej. Môžu za to meniace sa hladiny estrogénov, ktoré ovplyvňujú naše „hormóny hladu“, môžeme byť potom hladnejšie, túžime viac po sladkom. Úplne v poriadku však nie je neustála chuť na sladké, každý jeden deň, prípadne po každom jedle. Tu už treba pátrať po tom, či máme dostatočný príjem makroživín, či nás v tom jedle má čo zasýtiť.

Čo sa týka cukru a PMS, zatiaľ nie je vedecké potvrdenie medzi napr. zhoršením príznakov PMS a množstvom či druhom prijatých sacharidov. Rozhodne však odporúčam preferovať komplexné sacharidy a urobiť si radšej svoju domácu sladkosť, ktorej zloženie a kvalitu jednotlivých potravín ovplyvňujeme my samy.

kofein

Môže ovplyvniť ženské zdravie aj príjem alkoholických a kofeínových nápojov?

Alkohol aj kofeín môžu ovplyvňovať hormóny, ako pri všetkom aj tu platí, že všetko s mierou. Zvýšený príjem alkoholu môže zvyšovať hladinu estrogénov v tele a viesť k estrogénovej dominancii. Medzi jej príznaky patria napr. bolestivá menštruácia, bolestivé prsia, neustále nafúknuté brucho či cyklické akné. Na kofeín zase vždy upozorňujem ženy s PCOS, tam je zvýšený príjem problematický pre inzulínovú rezistenciu, nespavosť či úzkosti.

Aký je tvoj názor na doplnky stravy v súvislosti so ženským zdravím? Sú také, ktoré odporúčaš dopĺňať na dennej báze?

Doplnky majú význam, treba si však vybrať kvalitné a vedieť, prečo, na aký konkrétny problém ich beriem. Základom pre každú ženu sú magnézium (preferujte organickú formu, ktorá sa lepšie vstrebe) a kvalitné probiotiká, to určite odporúčam brať denne. Ďalej už záleží na konkrétnom probléme, ktorý chcem riešiť.

Akú literatúru by si odporučila v rámci domáceho vzdelávania v tejto oblasti?

Veľmi dobrou a komplexnou knihou, ktorá sa venuje problematike hormonálneho zdravia, je napr. Hormonálna inteligencia od doktorky Avivy Rommovej. Druhý tip je zatiaľ dostupný iba v anglickom jazyku, je od doktorky Hazel Wallaceovej známej ako @thefoodmedic a volá sa The Female Factor.

Dáš nám na záver tip na obľúbenú zdravú maškrtu, ktorú si bez výčitiek môžeme dopriať (v primeranom množstve), keď dostaneme počas PMS chuť na sladké 😊?

Čokoládovo-avokádový puding. Je jednoduchý, rýchly, chutný a sýty. Ja ho jem už roky. Rozmixujeme 1 menší zrelý banán s ½ avokáda, pridáme kvalitné kakao.

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor plný užitočných informácií zo sveta ženského zdravia a prajeme veľa spokojných klientok.

Ak ťa táto téma zaujala a chcela by si sa dozvedieť ešte viac konkrétnejších informácií, Ing. Nikoleta Engliš pôsobí v priestoroch Kliniky endokrinológie a ženskosti Steniclinic v Bratislave.

cvicenie na doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.