Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čím vlastne kŕmime naše deti? Rozhovor o podvode, ktorý je na nás páchaný s trénerom Michalom

strava pre deti
Pri malinkých deťoch, hlavne, keď zavádzame prvé príkrmy, pozorne sledujeme, čo kedy drobcovi dávame. Ako však rastie, zvyčajne od toho trošku upustíme, stačí nám, ak má niečo nálepku pre deti a ocitne sa to v našom nákupnom košíku. Lenže paradoxne práve mnoho (ak nie všetky) takýchto potravín deťom do úst nepatrí. Rozhodli sme sa o tejto téme porozprávať s Michalom, ktorého téma natoľko zaujala, že o nej napísal celú knihu. Aký potravinový podvod je teda páchaný na našich deťoch?

Ahoj Michal, pre tých, čo ťa nepoznajú, mohol by si sa predstaviť?

Ahojte, samozrejme. Moje meno je Michal Pataky, som tvorca Ultratréning systému, ktorý pomáha ľuďom veľmi jednoducho sa dostať do formy. :-) Okrem toho som tréner, bloger, údajne aj expert na výživu a najnovšie aj autor knihy Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch.
michal pataky
 

Sme radi, že si spomenul aj knihu. Ako si sa k danej téme dostal?

Veľmi jednoducho. S prepáčením ma s***o, čo dennodenne vidím, že dávajú rodičia jesť svojim deťom. To ako im nevedomky škodia v nádeji, že im doprajú niečo dobré a pritom to je to najhoršie, čo im môžu dávať. Raz som sa nahneval a napísal článok na túto tému, ktorý má do dnes už viac ako 410 000 prečítaní. Preto som považoval za svoju povinnosť rozpracovať túto tému hlbšie a vydať ju knižne.
deti
 

Mohol by si nám na nejakom príklade priblížiť o aký podvod vlastne ide?

Je to úplne jednoduché. Existuje nespočetné množstvo výrobkov, schválne ich nenazývam potraviny, ktoré cielia na deti (a rodičov, či starých rodičov) a vyvolávajú v nich falošnú ilúziu, že to je výrobok určený práve pre nich. Pritom z fyziologického hľadiska sa jedná o absolútne nevhodné suroviny, či ich kombinácie.
 

Je náročnejšie venovať sa problematike stravy detí ako u dospelých? V čom sú rozdiely?

Práveže je to veľmi jednoduché, rozdiely nemusia byť skoro žiadne. Detská strava sa vôbec nemusí zvlášť líšiť od našej dospeláckej. Súhlasím, aj nesúhlasím, že deti by mali jesť všetko… Áno mali, ale musí to byť čo najzdravšie a najvýživnejšie, iba tak to má zmysel. Problém je v tom, že deti dostávajú veľké množstvo výrobkov, ktoré sú nutrične veľmi chudobné.
detská výživa
 

Čo by sme si mali všímať v zložení potravín určeným deťom? Sú nejaké zložky, ktoré by v žiadnom prípade detská potravina nemala obsahovať?

V prvom rade si treba pozrieť zloženie a prvé tri zložky. Tu nájdete suroviny s najvyšším zastúpením. Štandardne pri detských potravinách je to cukor alebo jeho rôzne iné formy a iné typy ako napr. glukózo-fruktózový sirup, glukóza, sacharóza, dextróza a pod. Toto v žiadnom prípade nepatrí do detskej stravy (ani dospeláckej).
 

Ktoré výrobky by si zakázal úplne?

Cukrová vata je u mňa top potravina bez hodnoty. Ďalej je to veľké množstvo sladených nápojov, rôzne druhy pečiva, sladkosti a všeobecne výrobky, ktoré sa tvária svojim farebným obalom a vzhľadom ako detské a pritom sú len lacným brakom vyprodukovaným (p)otravinárskym priemyslom.
cukrová vata
 

Prečo je vlastne dôležité, aby si rodičia všímali, čo dávajú deťom do úst? Aké dôsledky môže mať nesprávna strava v rannom veku?

V prvom rade sa na to treba pozrieť v globále. Ak naučíme deti zlým stravovacím návykom a naučíme ich konzumovať nevhodné potraviny, tak im určitým spôsobom naprogramujeme metabolizmus. Preto sa ľahko môže stať, že vychováme generáciu obéznych a chorých ľudí, pokiaľ to nezmeníme teraz. Bohužiaľ už včera bolo neskoro na zmenu.
Treba si uvedomiť fakty, a tým je to, že Slovensko je ôsma najobéznejšia krajina v Európe a najviac ľudí zomiera na cukrovku a kardio-vaskulárne choroby, ktoré majú úzky súvis so stravou. Ďalej, čo môžeme spôsobiť je častá chorobnosť, poškodenia mozgu, cukrovku, obezitu, spomalený intelektuálny vývoj, nevoľnosť, alergie, intolerancie, hormonálne problémy, tukovatenie pečene, hyperaktivitu, či ADHD, atď.
 

Aký je tvoj názor na vplyv vysokého obsahu cukru v potravinách a nápojoch na poruchy správania detí a prípadne ich nepozornosť v škole?

Samozrejme to má súvis a pomerne veľký. V knihe sú spomínané viaceré štúdie, ktoré to potvrdili a zhodli sa napr. v tom, že sladené nápoje sú absolútne nevhodné. Vplyv na to majú aj umelé sladidlá či farbivá.
glukóza
 

Existujú vôbec nejaké výrobky, ktoré rodičia môžu svojim deťom kúpiť bez výčitiek?

Nebudeme propagovať konkrétne výrobky, vždy záleží od zloženia. Je množstvo kvalitných a chutných potravín, ktoré rodičia vedia zaradiť. Všeobecne treba deťom dávať čerstvé potraviny, bez obalu a zloženia, ktoré si doma uvaríme. Ovocie, zelenina, ryby, mäso, vajcia, orechy, semienka, strukoviny, toto všetko patrí medzi bezproblémové suroviny.
90% stravy by mali tvoriť tieto základné produkty.

Následne si 10% môžeme nechať na rôzne pochúťky, ale vo vysokej kvalite bez zbytočných cukrov, farbív, konzervantov a podobných nezmyslov.
zdravá výživa
 

Sú podľa teba rodičia a starí rodičia dostatočne informovaní a vzdelaní? Myslíš si, že je dostatok zdrojov, kde sa môžu informovať o vhodnej strave pre deti, alebo je problémom nedostatok ich vôle?

Informácii je dnes veľké množstvo všade. Máme internet, knihy, blogy, receptové knihy (napr. aj tie vaše) atď. Problém je skôr v zarytých vzorcoch myslenia ľudí a v neochote niečo zmeniť. Samozrejme, ako prvé si musíme uvedomiť momentálnu situáciu a celospoločenský problém, ktorý tu máme. Netreba sa na všetko pozerať alibisticky, ako to má väčšina vo zvyku. Treba sa pozrieť pravde do očí a pripustiť, že nerobíme niečo dobre a chcieť to zmeniť. To je základ.
 

Čo ak by rodičia chceli stravovať svoje deti zdravo, ale starí rodičia to nechápu a pri každej návšteve dávajú deťom sladkosti a pod? Ako by si navrhol týmto rodičom postupovať?

Navrhujem, aby im darovali knihu Potravinový podvod. :-) S týmto sa stretávam veľmi často, že starí rodičia nechápu rodičov a ich snahu o zdravé stravovanie. Myslím, že problém je v tom, že starí rodičia si niečo kompenzujú, čo oni nikdy nemali. Následne to chcú dopriať svojim vnúčatám. Ani si neuvedomujú, že tým páchajú tzv. vraždu z milosti. Svojim spôsobom ukracujú život svojim vnúčatám na úkor krátkodobých potešení.
Je to veľa o komunikácii, ale starí rodičia často nepočúvajú svoje deti, aj keď sú to napr. tréneri, výživoví poradcovia a pod. Aj s tým sa stretávam, že ich nepovažujú za odborníkov. Preto je potrebné im podať informácie z tretej strany.
detska vyziva
 

Myslíš si, že sa dá stravovanie u detí ovplyvniť aj v zariadeniach ako sú školy, škôlky? Prípadne, máš pocit, že tam nastal nejaký posun k lepšiemu?

Túto tému rozoberá v knihe jeden z najlepších odborníkov na výživu na Slovensku, kde sú konkrétne návrhy ako na to. Na zmenu stravovania v škole alebo škôlke potrebujeme celospoločenský tlak. Najmä ak sa bavíme o tých štátnych. V súkromných sa to dá aspoň nejako ovplyvniť.
Okrem toho treba vzdelávať učiteľov, či kuchárky. Tiež by sa do škôl mal zaviesť predmet zdravá výživa, aby samé deti vedeli čo áno a čo nie. Určite zrušiť automaty na sladkosti a kontrolovať bufety čo majú v ponuke.
U nás má stravovanie na škole aspoň jedno pozitívum a to je, že dieťa dostane teplé jedlo, čo v niektorých krajinách nefunguje. Otázkou je, aké má to jedlo zloženie…
jedalen
 

Ak by sa rodičia chceli o túto tému zaujímať bližšie, vieš im dať aj nejaké rady, akých odborníkov sledovať, prípadne, kde čerpať poznatky?

Tu záleží do akej hĺbky sa chcú ľudia vzdelávať. Ak ich nezaujíma hlbšia teória, stačia knihy so zdravými receptami, napr. z edície Fitshaker, kde sú aj sladké, aj obedy, aj večere. V našej knihe sú tiež spomenuté recepty a alternatívy.
Ak ich tieto témy zaujímajú hlbšie, tak je veľa odborníkov, ktorých môžu ľudia sledovať. Veľa z nich je spísaných v knihe. Myslím si, že naša kniha je zlatým stredom medzi jednoducho vysvetlenou teóriou a praktickými radami. Preto by som samozrejme na začiatok odporučil si ju prečítať a následne sa rozhodnúť, či pátrať ďalej a hlbšie alebo nie. :-)
detske recepty
Michalovi ďakujeme za cenné rady. Ak ti je táto problematika blízka a vieš o ďalších ľuďoch, ktorých by to mohlo zaujímať, posuň im info. Hľadaj nové zdroje informácií, vzdelávaj sa a nebuď ľahostajná voči tomu, čím kŕmiš seba a svoje deti. ;-)
 
 
Ak máš viac času na čítanie, a teda vzdelávanie sa, pozri aj na tieto články:
Ako na prvé príkrmy? Rozhovor s výživovou špecialistkou aj o tom, ako rozoznať alergiu, ako vybrať mlieko a mliečne výrobky, či kedy začať podávať mäso.
Ako si poradiť s výchovou detí a aké hračky sú pre ne vhodné, ak majú do 1 roka?
Chodí tvoje dieťa už do školy? Mysli aj na ekológiu a nechaj si poradiť našimi tipmi
Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.