Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

„Chôdza naboso je vhodná pre všetkých, od prvých krokov až do staroby,“ tvrdí odborníčka

chôdza naboso
Hľadáš informácie o zdravej chôdzi, o barefoot obúvaní alebo celkovo z oblasti zdravia nôh? Super! Myslím, že si tu správne. Terézia je poradkyňou v oblasti barefoot obúvania a zdravia nôh, pomáha s výberom vhodnej obuvi pre detičky aj dospelých. A to nie je zďaleka všetko. Priprav si kávičku (alebo iný nápoj), pohodlne sa usaď a čerpaj informácie na túto čoraz aktuálnejšiu tému. Príjemné čítanie :-)!

Prezraď nám, prosím, o sebe a svojej práci niečo viac. Ako, kedy a čím ťa zaujala práve téma zdravia nôh?

Volám sa Terézia Sopková a som poradkyňou v oblasti barefoot obúvania a zdravia nôh. Pod značkou Šťastné nôžky pomáham vybrať vhodnú obuv pre deti aj pre dospelých. Oslovujú ma ľudia, ktorí trpia na bolesti, halluxy (vbočené palce), majú problém vybrať vhodnú obuv sebe alebo svojim deťom.
Okrem poradenstva sa venujem recenzovaniu a testovaniu barefoot obuvi a písaniu článkov na www.stastnenozky.sk. V tejto oblasti sa aktívne vzdelávam, mám certifikát Barefoot Training Specialist. Osvetu barefoot obuvi a zdravých nôh šírim aj prostredníctvom workshopov alebo Festivalu Šťastné nôžky, ktorý organizujem v Martine.
barefoot training specialist
 

Vo svete sa čoraz viac skloňuje pojem BAREFOOT obuv. Vedela by si nám tento pojem priblížiť? Čo znamená, odkiaľ pochádza, kedy vznikol a aké kritériá má?

Slovo barefoot je prevzaté z anglického jazyka, znamená bosá noha. Zmyslom barefoot filozofie je teda chôdza naboso, barefoot topánky sú až na druhom mieste. Vďaka bosej chôdzi a malým nervom, ktoré sa nachádzajú na ploche chodidiel, dostávame impulzy a informácie o povrchu. Ponožky, capačky, ortopedické vložky a obuv nám však bránia vo vnímaní povrchu. Spomalia sa naše reakcie na podnety. To vedie k negatívnemu dosahu na kontrolu pohybov, schopnosť absorbovať dopadové sily vznikajúce pri chôdzi.
Čím hrubšia je podrážka topánok alebo čím viac sú pod pätou vyvýšené a odpružené, tým viac strácame kontrolu. Naša spoločnosť je však závislá od obuvi, v podstate už od narodenia, keď sa obúvajú topánočky deťom do kočíka. Čas bez topánok je veľmi obmedzený, často sme bosí len počas spánku. Nohy preto nemôžu plniť svoju prirodzenú funkciu a to je škoda, pretože bosé nohy sú schopné podporovať samy seba, byť silné a zároveň flexibilné a najmä zdravé. Cieľom bosej chôdze je teda prinavrátiť nohám prirodzené funkcie a zdravie.
Nie všade je však možné chodiť naboso, preto vznikla približne v 80., 90. rokoch barefoot obuv. Spojenie bosonohá obuv je možno trochu paradox, pretože ak sme obutí, nie sme bosí :-). Hlavnou výhodou oproti klasickým topánkam je, že tie barefoot kopírujú tvar našich nôh − nedeformujú prsty a umožňujú nohám prirodzený pohyb, takmer akoby boli bosé. Naše nohy počas chôdze a iných aktivít pracujú, prsty sa rozťahujú do strán, pomáhajú nám k odrazu od povrchu... Vďaka tvaru špičky, ktorý rešpektuje tvar našich nôh, sú nohy v barefoot topánkach stále aktívne. Tvar špičky a dostatočný vnútorný priestor sú hlavné kritériá barefoot obuvi. Medzi ďalšie patrí tenšia a ohybná podrážka, vďaka čomu vnímame podnety, ktoré nám poskytujú povrchy. Ohybná podrážka spolupracuje s chodidlom, nebráni mu v prirodzenom pohybe. Vnútri sú topánky rovné, bez podpory klenby. Klenba je ako pružina, ktorá sa počas pohybu nohy dvíha a klesá. Podložením (ortopedickou vložkou, vankúšikom na stielke) obmedzíme jej rozsah. Podrážka barefoot obuvi je rovnako hrubá pod špičkou aj pod pätou, má tzv. zero (nulový) drop. Vyvýšená podrážka pod pätou alebo podpätky menia náš štýl chôdze, ťažisko, dochádza k skracovaniu svalov, nesprávnemu zaťažovaniu a neskôr aj preťažovaniu. Barefoot má nespevnenú alebo len mierne spevnenú pätu a má nízku hmotnosť, aby bola čo najprirodzenejšia bosému chodidlu.
Znie to zrejme trochu opačne oproti tomu, čo nám vravia mnohí pediatri a ortopédi. Stačí však zájsť neďaleko za hranice Slovenska a budete počuť samé odporúčania na bosú chôdzu a barefoot obuv. Našťastie, už aj u nás sú odborníci, ktorí sa v tejto oblasti vzdelávajú a dosahujú krásne výsledky. Nohy sú prepojené so zvyškom tela, všetko so všetkým súvisí. Po diagnostiku zájdite za skúseným fyzioterapeutom (ideálne barefoot pozitívnym), ktorý pozná tieto súvislosti, všetky vám vysvetlí, vyšetrí telo ako celok, nezameria sa len na nohy. Napríklad príčina vpadnutých členkov býva často v kolenách, bedrách či diastáze.
barefoot obuv
 

Kedy a čím ťa práve téma zdravia nôh zaujala? Myslím taký ten moment, že „toto chcem v živote robiť“.

K barefootu ma priviedla najstaršia dcérka, keď začala robiť prvé kroky. V klasických topánkach jej chôdza nešla, bola akási robotická, zvláštne ukladala nôžky, nechcela chodiť. Naboso jej to išlo krásne. Sadla som teda k počítaču a dobrý týždeň som hľadala informácie o barefoote. Kúpili sme jej capačky, neskôr barefoot topánočky. Ako jej nôžky rástli, menili sa, topánky, ktoré jej dovtedy sedeli, boli vo väčšom čísle už nevhodné, nesedeli dobre. Opäť som hľadala vhodné a takto to bolo stále dokola. Danú problematiku som teda aktívne sledovala, začala som radiť kamarátkam a neskôr ostatným mamičkám. Kamarátka ma oslovila, aby som rozbehla niečo viac, mali sme spoločný web, ona mala tému nosenia detí, ja barefoot obúvanie. To bol asi ten zlom, keď ma postrčila, aby som sa poradenstvám začala riadne venovať, a ja som jej za to doteraz vďačná :-). Postupne som sa zdokonaľovala, čerpala informácie z rôznych štúdií, nadviazala spolupráce s e-shopmi a predajňami barefoot obuvi a pomaličky, krok za krokom, som vybudovala Šťastné nôžky :-).
 

Vieš nám bližšie opísať priebeh diagnostiky chôdze a výberu vhodnej obuvi? Je rozdiel medzi výberom obuvi pre deti a pre dospelých?

Pred samotným výberom vhodnej barefoot obuvi je potrebné nohy premerať – dĺžku, šírku, členok a priehlavok. Na základe týchto údajov a ďalších parametrov (napr. tvar nohy, vek dieťaťa, požiadavky klienta...) vyberám klientom vhodnú obuv. Takýto postup je pre deti aj pre dospelých. Deťom však rastú nohy, preto treba meranie opakovať, čím sú menšie, tým častejšie (napr. deťom okolo 1,5 r. aj každé dva týždne). Pre mnoho začiatočníkov je to zložitý proces, pretože aj keď si objednajú topánky sami z e-shopu, stáva sa, že nesedia, dieťa v nich nechodí dobre a musia ich vrátiť. Preto som vlastne začala ponúkať službu poradenstva a výber urobím za klientov ja :-).
angles fashion
 

Čo by si nám poradila v prípade, ak sa chystáme po dlhoročnom chodení v bežnej obuvi urobiť zmenu a zaobstarať si barefoot obuv? Je ideálne urobiť zmenu obuvi len tak, „zo dňa na deň“?

Aj tu platí pravidlo menej je viac. Svojim klientom odporúčam začať chôdzou naboso, postupne si aktivovať a precvičovať chodidlá. Ľudia v tejto prechodovej fáze často dupú na päty, pretože nohy v klasickej obuvi neboli aktívne a za tie roky si ľudia osvojili neprirodzený štýl chôdze. Náhlym prechodom na barefoot obuv bez zmeny štýlu chôdze by mohlo dôjsť k zraneniam. Aktiváciou nôh sa posilňujú svaly nielen na chodidle, ale aj vyššie a je ich často aj cítiť, človek zrazu objaví, že ich má :-). Keď sa nohy trochu prebudia, pomáham klientom vybrať vhodnú obuv na základe tvaru ich nôh, rozmerov, obvodu členka a výšky priehlavku. Aby barefoot topánky sedeli čo najlepšie. Niekedy volím kompromis, čiže obuv s vhodným tvarom špičky, ale trochu hrubšou podrážkou. Ku každému klientovi pristupujem individuálne, podľa jeho potrieb a, samozrejme, tvaru a typu nôh. U detí býva prechod jednoduchší, sú flexibilnejšie, bývajú aj viac bosé oproti dospelým. Aj pri deťoch platí rovnaký postup výberu vhodných barefoot topánok.
 

Väčšina ľudí objaví barefoot topánky až pri liečbe konkrétnych zdravotných problémov − pri bolesti nôh a chrbtice, halluxoch, rôznych deformitách a pod. Dokáže nám zmena obuvi, prípadne úprava chôdze naozaj zmierniť a odstrániť dlhodobé zdravotné problémy? Aké máš s týmto skúsenosti z praxe?

Tým, že barefoot obuv kopíruje tvar našich nôh, nedochádza k ich stláčaniu a deformovaniu. Ľudia trpiaci na hallux valgus (vbočený palec) badajú vďaka tomu pozitívne zmeny. Mám klientov aj po operáciách halluxov, ktorí potom prešli na barefoot obuv a problém sa im už nevrátil. Sama som trpela bolesťami nôh a chrbtice, začínajúcimi halluxami. Prechodom na barefoot obuv tieto problémy vymizli, palce sa dostali do lepšieho postavenia. Barefoot obuv je vhodná aj pre valgózne (vpadnuté) členky, niekedy sa odporučí pevnejšia päta na topánkach, z barefoot obuvi sa dajú vybrať aj také.
barefoot sandále
 

Je tento typ obuvi vhodný úplne pre každého vrátane detí? Existuje skupina ľudí, ktorí by sa barefootu mali radšej vyhnúť?

Chôdza naboso je vhodná pre všetkých, od prvých krokov až do staroby :-). Barefoot topánky sú vhodné takmer pre všetkých. Ak majú deti či dospelí nejaké problémy, dá sa nájsť kompromis. Je však aj malé percento ľudí s vážnejšími deformitami, kde sú potrebné korekčné pomôcky a barefoot obuv nemusí byť vhodná, kým sa problém nezmierni. Starším ľudom odporúčam skôr obuv s hrubšou podrážkou.
 

Ako sama tvrdíš: „Barefoot nemá význam bez správneho postoja a chôdze.“ Ako by si charakterizovala správnu chôdzu? V čom robíme najväčšie chyby? Môžu súvisieť napríklad kŕče v nohách s nesprávnou obuvou?

Správna chôdza je dôležitá a naučiť sa ju trvá niekedy dlhšie. Väčšinou ľudia dupú na päty, dopadajú na zem pod nevhodným uhlom, nadmerne zaťažujú vonkajšiu stranu chodidla alebo nezaťažujú všetky prsty... Mamičky po pôrodoch majú často poklesnutú priečnu klenbu, diastázu, v týchto prípadoch pozorujem tiež odchýlky od správnej chôdze, sama stále nemám tento problém vyriešený. Pri správnej chôdzi by sme mali prenášať váhu z jednej nohy na druhú. Na pätu došliapnuť, nie dupnúť. Váhu prenášame ďalej po vonkajšej časti chodidla až k malíčku. V tejto fáze sa noha „roztiahne“ do strán, a preto je dôležitý správny tvar a šírka obuvi. Postupne sa dvihne päta, malíčková strana a posledný odchádza z povrchu palec, ktorý nám slúži na odraz. Týmto mechanizmom ušetríme aj mnoho energie :-). Ku kŕčom v nohách sa neviem úplne vyjadriť, môžu súvisieť s nejakým zdravotným problémom − s preťažovaním, nedostatkom minerálov, ale aj s nevhodnou obuvou.
feelgrounds
 

Viem, že na trhu existujú rôzne stimulačné a rehabilitačné pomôcky. Ktoré sú to a ako nám vedia pomôcť? Patria do tejto kategórie aj ortopedické a gélové vložky do topánok?

Úlohou týchto pomôcok je ozvláštniť rovné podlahy, ktoré máme doma, v kanceláriách, školských zariadeniach a inde. Slúžia na stimuláciu nôh, najmä v interiéri. Vďaka pomôckam získavame podnety, nohy sú aktívne. Na trhu sú rôzne pomôcky, my máme doma drevené piškótky DOTS od barefu.com, ktoré sú nalepené na zemi a nohy sa aktivujú vždy, keď po nich prejdeme. Máme aj balančnú dosku VAWA a stimulačné koberčeky od bebee.sk. Myslím, že každý si vyberie svoje. Sú to efektívne pomôcky pre deti aj pre dospelých. Na druhej strane, zaobídete sa aj bez pomôcok, stačí sa vonku vyzuť, bosá chôdza je zadarmo :-).
 

Aký je tvoj názor na chôdzu naboso? Kedy a na akých povrchoch je vhodná? Zvolila by si „ponožko-topánky“ ako kompromis medzi barefoot obuvou a chôdzou naboso?

Ako som sa v úvode rozpísala, chôdza naboso nám dáva mnoho benefitov, psychickú pohodu, iný pohľad na okolie, v ktorom sa nachádzame. Je však škoda, že nie všade je vhodný a bezpečný povrch (napr. sklo v tráve). Aj zo zdanlivo rovného chodníka vieme získať dostatok podnetov, pretože cez receptory chodidiel vnímame aj teplotu, štruktúru, polohu nášho tela v priestore... Chôdzu a tréning naboso využívajú mnohí športovci či tanečníci na zlepšenie svojej kondície a výsledkov. Verím, že v blízkej budúcnosti ju bude odporúčať čoraz viac lekárov a odborníkov.
Skinners sú okrem iných barefoot topánok vhodné a obľúbené medzi barefoot priaznivcami, nosia sa buď na bežné nosenie, alebo aj do lesa, na ľahké túry.
Jonap
 

Terézia, ešte by nás ženy určite zaujímalo, ako je to v prípade, ak pracujeme napríklad v bankovom sektore a pod. a máme povinný dress code, ktorého súčasťou sú aj lodičky a obuv na vysokom podpätku. Čo by si poradila ženám na úľavu od bolesti a pri výbere vhodných lodičiek? Môžu pomôcť gélové vložky alebo cvičenie na uľavenie chodidlám?

V súčasnosti sa už aj v týchto sektoroch upúšťa od lodičiek, ženy nosia skôr balerínky alebo inú elegantnejšiu obuv, vyberajú si z ponuky barefoot obuvi. Pri barefoote sa nemusíte vzdať ani podpätkov, dokážete si nohy precvičiť, uľaviť im (napr. pomocou stimulačných pomôcok, masážou tenisovou loptičkou...) a vo voľnom čase chodiť naboso alebo v barefoot obuvi. Niektoré modely lodičiek majú širšiu špičku, prípadne majú hrubší a nižší podpätok. Môžu pomôcť aj gélové vložky do lodičiek. Táto oblasť je individuálna, sú ženy, ktoré si už lodičky nedokážu obuť, a, naopak, ženy, ktoré bez problémov striedajú lodičky a barefoot obuv.
 

A na záver − máš svoje obľúbené značky obuvi? Môžeš nám ich prezradiť?

Na môj typ a rozmery nôh sedia rôzne značky, napríklad Feelgrounds, Be Lenka, mám úžasné sandále šité na mieru od Zlatush, balerínky od českej značky Angles Fashion. Niektoré topánky som už predala, pretože sa mi zmenili nohy, palec sa narovnal, a preto mi už tvarom nevyhovovali.
Z detských mám obľúbené viaceré značky, pretože každé moje dieťa má iný typ nôh. V poslednom čase som spokojná s Vivobarefoot, Affenzahn, Froddo, Jonap, je ich naozaj veľmi veľa :-).
Hallux
 Veľmi by som chcela Terezke poďakovať za parádne informácie o barefoot obuvi a zdraví nôh. Ak ťa táto aktuálna téma zaujala, určite si otvor už spomínanú stránku www.stastnenozky.sk, kde sa dozvieš ďalšie informácie, napríklad aj z recenzií o konkrétnych topánkach.
 A čo ty, obľubuješ barefoot obuv?
 
Vedela si, že aj niektorí naši tréneri obľubujú cvičenie naboso? V mnohých tréningoch žiadne tenisky nepotrebuješ. Vyskúšaj niektorý z 19-tich programov v našom online fitku Fitshaker.sk:
cvičenie doma
 
Prečítaj si aj:
Život úplne naboso? Vyskúšaj to ako David!
Chodenie naboso a.k.a. barefoot má lepšie účinky ako zdravotná obuv!
6x zábavné cvičenie na ploché nohy pre malých aj veľkých
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.