Chodenie naboso a.k.a. barefoot má lepšie účinky ako zdravotná obuv!

Predstav si, ako v svieže letné ráno pomaly stúpaš do hebkej, slnkom zaliatej trávy a cítiš sa, ako keby si lietala. Postupne sa ti prehlbuje dych, odchádzajú všetky starosti, sústredíš sa sama na seba a svoje telo. Množstvo ľudí si takéto pocity nenechá ujsť a chodenie naboso po tráve, piesku či pôde praktizujú nielen ráno, ale aj večer. Chodenie naboso má svojich priaznivcov po celom svete a niet sa čomu diviť – jeho blahodarné účinky na telo a myseľ zlepšia tvoje zdravie a pomôžu ti cítiť sa lepšie a vitálnejšie. Je veľmi jednoduché, praktické a po tom, ako na vlastnej koži okúsiš všetky jeho výhody, budeš chcieť cítiť mäkkú zem pod svojimi nohami čoraz častejšie. Uvoľni svoje telo a otvor svoju myseľ, vyzuj si topánky a choď naboso. ;-)

5 dôvodov, prečo chodiť naboso

Ak stále váhaš, či sa chodenie naboso skutočne oplatí vyskúšať, prinášam ti niekoľko výhod, ktoré ťa presvedčia o tom, že vyzuť svoje topánky a cítiť zem sa naozaj oplatí! To, čo všetko chodenie naboso dokáže, sa dočítaš nižšie.

piesok

 

# 1. Odstráni negatívnu energiu a naplní ťa pozitívnymi myšlienkami

Už dlho nie je tajomstvom, že kontakt so zemou a celkovo pobyt v prírode dokážu s ľudskou mysľou urobiť divy. Prírodné prostredie má na teba úžasný vplyv nielen vďaka svojej prirodzenosti, čistote a kráse, ale aj kvôli svojim vibráciám. Konkrétne elektrickému a magnetickému poľu. Možno sa teraz čuduješ, ako súvisí elektrické a magnetické pole zeme s tvojím zdravím, no odpoveď je jednoduchá:

Pri chodení naboso sa tvoje elektrické a magnetické pole vyrovnáva s tým zemským a vytvára sa rovnováha, pričom elektróny zo zeme prechádzajú priamo cez chodidlá do celého organizmu a účinkujú ako antioxidanty.

Niektoré štúdie dokázali, že chôdza naboso dokonca mení elektrickú aktivitu v mozgu. Chodenie naboso ťa teda priamo prepája so zemou a prírodou, napĺňa ťa prirodzenosťou a pozitivitou. Pobyt v prírode v akejkoľvek časti dňa je najlepším relaxom!

energia

 

# 2. Udržiava nohy zdravé a zabraňuje ich deformácii

V dnešnej dobe je čoraz viac zdeformovaných a nezdravých nôh. Vyšetrenie u ortopéda podstupuje stále viac ľudí a dôvod je jednoduchý – nevenujeme primeranú starostlivosť našim chodidlám. Treba si uvedomiť, že práve nohy sú tými, ktoré nás „nosia“ celý deň a zaslúžia si poriadnu dávku pozornosti a starostlivosti.

Keď si vyzuješ tesné (mnohokrát zle zvolené a nepohodlné) topánky a vykročíš do prírody naboso, posilňuješ svaly na chodidle intenzívnejšie, ako pri obyčajnej chôdzi v topánkach. Napínaš a prekrvuješ aj lýtka a celé členky, zabraňuješ opuchom a predchádzaš tak i možným zraneniam. Ak máš ploché nohy či dokonca problémy s chrbticou, ktoré sa často odvíjajú od nesprávneho chodenia, určite praktizuj chodenie naboso. Je dôležité, aby sa starostlivosť o chodidlá nestala len raritou.

chodza

 

# 3. Zlepšuje tvoj zrak

Ževraj chodenie naboso predsa nemôže súvisieť so zrakom? Omyl! Pravdou je, že reflexné body na chodidle zahŕňajú aj orgánový bod zraku, teda oči. Keď chodíme naboso, najväčší tlak pri pokladaní nohy na zemský povrch sústreďujeme na prvý, druhý a tretí prst, ktoré plnia úlohu už spomínaného hlavného reflexného bodu očí. Okrem toho si tvoje oči pri pohľade na jej krásy oddýchnu od silných svetiel a displejov, ktorými sa deň čo deň obklopujeme. Teraz už vieš, že okrem tradičného výroku „mrkva zlepšuje zrak“ môžeme pokojne povedať, že k lepšiemu zraku vedie aj chodenie naboso! ;-)

ranna trava

 

# 4. Nedovolí stresu a napätiu ovládnuť tvoju myseľ

Pri chodení naboso dokážeš jednoduchšie zharmonizovať dych so svojím vnútrom a upokojiť sa. Uvedomelé, hlboké dýchanie a dotyk prírody ti dodajú pocit slobody a sebaistoty. Stres odrazu nemá v tvojom vnútri miesto. Chodenie naboso je rovnako ako obyčajné chodenie fyzickou aktivitou, pri ktorej spáliš kalórie a uvoľníš hormóny šťastia (tzv. endorfíny – tie sa postarajú o dobrú náladu), no pri dotyku chodidiel s trávou či pieskom je celková odozva tela o niečo jemnejšia, keďže nestúpaš po výlučne tvrdom povrchu. Jemnejšie je teda aj prežívanie daného momentu, postoj k sebe a vďaka tomu sa pri chodení naboso zbavíš stresu a nervozity veľmi jednoducho. Okrem toho sa o tvoju vitalitu a prísun vitamínu D zaručene postarajú slnečné lúče, ktoré ťa pri chodení naboso počas teplých jarných či letných dní príjemne pohladia.

leto

 

# 5. Stimuluje nervové zakončenia na chodidlách a ozdravuje tvoje telo

Ako som už spomínala pri reflexnom bode zraku, ľudské chodidlo je akýmsi „centrom“ nervových zakončení všetkých orgánov v tele. Určite si už počula o tzv. reflexnej masáži, pri ktorej masér/-ka stláča dané body a uzdravuje tak jednotlivé orgány. Na tom istom princípe funguje aj chodenie naboso.

Pri kráčaní po tráve či piesku dávaš svojim chodidlám perfektnú masáž, pri ktorej stimuluješ všetky body a napomáhaš všetkým správnym procesom v tele.

Či už sú to pľúca, obličky alebo žalúdok, každý jeden orgán reaguje na to, keď ho bosými nohami ozdravuješ. Tak neváhaj a udržuj tvoje telo v zdraví.

plaz

Okrem týchto piatich najvýznamnejších dôvodov patria medzi ďalšie výhody napríklad zlepšenie spánku, zvýšenie mozgovej aktivity, podpora činnosti srdca a posilnenie imunity či nervového systému. Chodenie naboso je skutočným zázrakom!

zapad slnka

 

Ako často chodiť naboso?

Rovnako ako pri iných druhoch fyzickej aktivity, aj chodenie naboso vyžaduje istý čas na to, aby sme ho vykonávali správne, precítene, s radosťou – a časom v čoraz dlhších intervaloch. Keď vyskúšaš chôdzu naboso po prvýkrát, budeš sa cítiť lepšie a to ťa postupne privedie k tomu, aby si ju vykonávala častejšie. Všetko však záleží na tvojich preferenciách. Niektoré z nás chodeniu naboso už dávno prišli na chuť a nevedia si bez neho svoj každodenný život predstaviť.

Ak ho chceš pomaly do svojho života zaradiť, vyskúšaj najprv v niektorých situáciách nahradiť „obutú“ chôdzu tou naboso. Ideálne je chodiť naboso ráno pri východe slnka alebo večer pri jeho západe, keďže v týchto časoch sa dokážeme stíšiť samy do seba a spojiť sa s prírodou najintenzívnejšie. Odporúča sa začať na 30 minútach denne a neskôr pridávať minúty podľa toho, ako to budeš cítiť. Pamätaj, že najdôležitejšia je rovnováha a vykonávanie toho, čo máš od srdca rada.

chodit naboso

Niekedy treba ku šťastiu a dobrému zdravotnému stavu tak málo – stačí sa len vyzuť, vykročiť a ono to pôjde samo. Odkráčaj si svoju cestu ku zdraviu naboso! :-)

 

K teplým letným mesiacom patrí aj:

Výber vhodného parfumu

Výber potravín, ktoré schladia

Výber vhodného prírodného kúpaliska

Dominika Pócsová

Článok bol pridaný dňa 10/08/2017 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Dominika Pócsová

Komentáre