Chceš mať krásny dekolt? Toto sú najlepšie joga cviky na prsia

Možno si sa aj ty minule pozrela do zrkadla a zistila si, že niektoré partie nie sú akosi na svojom pôvodnom mieste. Ženské tvary sú nádherné, pokiaľ pracujú takpovediac proti zákonom prírody. Reč je najmä o ženských prsiach, ktoré sú symbolom ženskej krásy, no najmä na nich sa, žiaľ, prejavujú účinky zemskej gravitácie, dôsledky dojčenia, či výkyvy hmotnosti. Dobrá správa je, že nemusíš hneď bežať pod nôž a podstúpiť invazívny zákrok. Stačí si zacvičiť tie správne jogové pozície. ;-)

Aj v tomto prípade ťa chceme vpred poprosiť, aby si bola dokonale zahriata, aby si predišla prípadným zraneniam. Môžeš si dať pred cvičením krátku horúcu sprchu, ako to odjakživa robili v Indii, aby sa svaly trochu poddali. Následne si daj aspoň 5 pozdravov slnka.


Chcem si pozrieť návod s VIDEOM, ako sa cvičí Pozdrav slnka


pozdrav slnku

 

# 1: Hore pozerajúci pes

Ľahni si na brucho. Dlane si polož približne na úroveň ramien, opri si čelo do podložky. Pomaly zdvíhaj hornú polovicu tela hore, pričom nohy preklopíš na priehlavky. Dlane máš kolmo pod ramenami. Lakte sú vystreté a hlava iba mierne zaklonená, prípadne vôbec. Dlaňami tlačíš do zeme, kolená dvíhaš pár centimetrov nad podlahu. Rozširuješ hrudník hlbokým dýchaním.

Ak nevládzeš, polož si kolená na zem. Nohy sú roztiahnuté najviac na šírku bokov, nie viac. Skús vydržať v pozícii čo najdlhšie a v nej precízne dýchať. Ak už cítiš, že nevládzeš, pozíciu povoľ, oddýchni si chvíľu na bruchu a pokračuj.

joga

 

# 2: Pozícia širokého trojuholníka

Stojíš rovno so spojenými chodidlami. S veľkým nádychom sa otočíš doprava, pričom vykročíš s pravou nohou do mierneho stoja rozkročeného. Pravá špička je celá otočená doprava a ľavá zostáva nepohnutá. Pravou rukou si chytíš pravé chodidlo. Chytíš sa buď za palec na pravej nohe alebo za priehlavok. Ak máš skrátené svaly na lýtkach a stehnách, možno dočiahneš iba na píšťalu. Všetky varianty sú správne.

Ľavú ruku vystrieš dohora a hlavu pootočíš tak, že pohľad smeruje do ľavej dlane. Prsty na dlani sa vzájomne dotýkajú. Je to mierny twist a budeš cítiť natiahnutie trupu aj nôh. Kolená na oboch nohách by mali byť vystreté, nie však neprirodzene prepnuté, a už vôbec by si nemala cítiť akúkoľvek bolesť.

Vydrž dýchať toľko, koľko ti je príjemné. Nádych aj výdych nosom by mali byť rovnako dlhé a hlboké. To isté zopakuj aj na druhú stranu.

cviky

 

# 3: Pozícia bojovníka

Ide o veľmi náročnú silovú pozíciu, pri ktorej sa jedna noha naťahuje a druhá posilňuje. Preto sa robí na obe strany, aby sa pomery vyrovnali.

Pravou nohou vykročíš dopredu medzi svoje dlane. Koleno nemusí zvierať pravý uhol, je nad chodidlom. Ľavá noha je vystretá a jej malíčková hrana je od zeme mierne zdvihnutá. Ak nemáš ešte veľkú silu, uhol nebude taký ostrý, čo vôbec nevadí. Časom v pozícii vydržíš niekoľko dychov bez toho, aby si musela prerušiť pozíciu.

Ruky rozpaž, pravú ruku nad pravú nohu a pozeraj na jej prsty smerom dopredu. V jednej línii drž aj ľavú ruku, čím vytvoríš z oboch rúk priamku. Pohľad je pevný a odhodlaný. Skús takto vydržať aspoň 5 hlbokých dychov, koľko vládzeš a potom vymeň stany.

bojovnik

 

# 4: Chaturanga dandasana – pozícia dosky

Východzia pozícia je predklon s dlaňami pevne na zemi a s pohľadom dopredu. Odkročíš nohami dozadu a budeš podoprená len na štyroch končatinách, čo je aj doslovný preklad tejto pozície.

Si v pozícii rovnej dosky, pohľad smeruje pred seba. Neprehýbaj sa v krížoch, ani nevystrkuj zadok smerom hore. Telo je v jednej línii. Lakte sú pri tele, balans držíš na špičkách a pomocou pevného brušného svalstva v strede tela.

Táto jogová pozícia posilní nielen prsné svalstvo, ale aj celé telo. Pokús sa v nej vydržať a plynule dýchať čo najdlhšie.

plank

 

# 5: Pozícia ťavy

Ďalšiu efektívnu pozíciu zvládne aj úplný začiatočník. Stačí, keď si sadneš na päty a spojíš nohy. Pomaly zdvihni zadok smerom hore a dotkni sa rukami piet. Vytlač boky smerom dopredu a postupne zakloň hlavu dozadu.

Snaž sa udržať pozíciu asi 30 sekúnd, potom povoľ, sadni si na päty a opakuj aspoň päťkrát.

Pozícia posilňuje svalstvo hrudníka, aj sedacie svaly. Priaznivo pôsobí aj na bolesti v oblasti krížov.

cviky na prsné svaly

 

Ak budeš tieto jogové ásany pravidelne opakovať, výsledky určite po nejakom čase uvidíš. Nezabúdaj však, že joga je dlhodobý proces a pokiaľ chceš zažiť pokrok nielen v sile, ale aj flexibilite, bolo by fajn sa jej venovať systematicky. Prekvapí ťa svojou prirodzenosťou. ?

 

 

Aj tieto joga zostavy by ťa mohli zaujímať:

Joga cviky na podporu trávenia

Joga pre pokročilejších – cviky ako výzvy

Joga na uvoľnenie a relaxáciu

Joga ako strečing po behu v zime

Joga na každý deň

Joga na uvoľnenie bolesti v krku

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 26/02/2018 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre