Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš byť zero waste? Aj vďaka týmto produktom budeš produkovať menej odpadu!

Ak si ten pojem ešte nezachytila, možno sa teraz pýtaš, čo to „zero waste“ (ďalej už len ZW) vlastne je. Doslovný preklad znamená nulový odpad. Ale keďže v dnešnej dobe je úplne nulová produkcia odpadu nereálna, ide o snahu zminimalizovať produkciu odpadu, aby sme sa čo najviac priblížili k nule.
Existuje 5 základných pravidiel ZW - odmietni, zredukuj, znovu použi, recykluj, skompostuj. Čím ďalej tým viac stúpa počet ľudí, ktorí sa začínajú zaoberať myšlienkou ZW. V tomto článku ti predstavím najpopulárnejšie ZW produkty. Poďme na to. ;-)

#1: Vlastná taška na nákup

Nosiť si vlastnú tašku na nákup je dnes úplný základ a začiatok cesty každého človeka, ktorý chce trochu odľahčiť našu planétu. Pri nákupnej taške je úplne jedno z akého je materiálu (bavlna, plast, kožená taška/ruksak). Dôležité je, aby si pri každom nákupe nekupovala zakaždým novú a novú. Veď aký by malo zmysel použitú tašku vyhodiť a potom kupovať ďalšiu? Zbytočne vyhodené peniaze.
Pokojne nos so sebou aj svoju obľúbenú igelitku. Pokiaľ ju nevyhodíš po jednom použití a budeš ju používať, až kým sa nerozpadne, veľmi pomôžeš našej prírode, ktorú potrebujeme, aby sme mohli existovať (dýchame vzduch, pijeme vodu, konzumujeme potravu, ktorá pochádza z prírody).
Ak nechodievaš na nákup pravidelne, nosievaj so sebou vždy a všade nejakú tašku len tak, pre istotu. Kvalitné nákupné tašky zoženieš napr. u šikovných handmade predajcov. Niektorí dokonca šijú tašky z materiálov, z ktorých bol pôvodne iný produkt (napr. reklamný banner).


Tip: Na internete nájdeš aj rýchle návody ako si tašku spraviť napr. z nenoseného trička. Ak vieš šiť a máš nejaké staré posteľné obliečky, tašku si môžeš ušiť aj doma.


platena taska
 

# 2: Fľaša na vodu

V práci, v škole, na turistike, vo fitku...Všade, kde ideme, musíme dodržiavať pitný režim. Najjednoduchšie je kúpiť si na mieste plastovú fľašu. Ale je to aj najekologickejšie? Povedzme si pravdu – voda, ktorá stála pol dňa v plastovej fľaši už nemá veľmi lahodnú chuť.
V ekologicky orientovaných obchodoch nájdeš aj znovu použiteľné fľaše na vodu. Najčastejšie ide o sklo a nerez, ale aj tzv. „zdravé“ plastové fľaše.
Ja uprednostňujem nerezovú fľašu. Voda v nej nezmení chuť a udrží si pôvodnú teplotu či už v lete alebo v zime. Nevýhoda je, že tieto fľaše sú ťažšie, ale trochu posilňovania nám predsa nezaškodí.


Tip: Máš doma prázdnu sklenenú fľašu z paradajkového pretlaku, sirupu a pod.? Nemusíš kupovať novú, drahú, dizajnérsku sklenenú fľašu na vodu, stačí aj tá z domu. Okrem prírody ušetríš aj trochu peniažkov.


flasa na vodu
 

# 3: Keep cup

Ide o opätovne použiteľný pohárik na kávu. V posledných dňoch stále viac a viac kaviarní poskytuje možnosť „načapovať“ kávu do vlastného hrnčeka, ktorý si prinesieš so sebou. Je to perfektná možnosť, ako pomôcť prírode, keďže „káva so sebou“ sa väčšinou dáva do polystyrénových pohárikov. Tie sa nedajú recyklovať, a teda končia na skládke alebo v spaľovni.
 

# 4: Odličovacie tampóny

Tiež veľmi populárny produkt dnešných dní. Najčastejšie bývajú háčkované alebo šité napr. z bavlneného alebo bambusového froté. Dajú sa kúpiť už aj napríklad v DM drogérii. Dobré je mať v zásobe viac kusov, aby si sa mala čím odličovať, kým sa použité tampóny operú a usušia.


Tip: Ak sa rozhodneš pre opätovne použiteľné odličovacie tampóny, nemusíš si ich hneď kupovať. Skús sa najprv doma rozhliadnuť, či sa niekde nenájde nejaký starý uterák, obliečka na periny alebo flanelová košeľa, ktorú nenosíš. Všetky tieto veci sú z materiálov príjemných na dotyk. Stačí ich iba nastrihať na rozmer, aký ti najviac vyhovuje (poprípade aj obšiť) a môžeš veselo odličovať a odličovať.


odličovacie tampóny

Zdroj fotky: http://www.zivotbezodpadu.sk/sady-odlicovacich-tamponikov/velka-lesna-zienka-v-bielom-zivot-bez-odpadu/

 

# 5: Sieťky na ovocie a zeleninu

Balenie ovocia a zeleniny do mikroténových sáčkov je nuda. A ešte je to aj neekologické. Vyskúšaj opätovne použiteľné sáčky, ktoré sú vymyslené presne na tento účel. Či už sú to bavlnené, organzové vrecúška alebo vrecúška zo záclony.
Môžeš si povedať, veď je to len jeden sáčok... Ale keď si túto vetu povie napr. 3 miliardy ľudí...? Plastové sáčky sú veľkým ekologickým problémom, keďže sa nerecyklujú a často skončia až v moriach a oceánoch, kde znepríjemňujú život morským živočíchom.


Tip: Ak sa hanbíš chodiť na nákup so záclonovým vreckom, ale aj tak chceš trochu pomôcť prírode, vyskúšaj si so sebou na nákup stále nosiť pár sáčkov z domu. Veľa ovocia a zeleniny sa dá nakupovať aj bez sáčku. Na trs banánov alebo 4 jablká je naozaj škoda míňať sáčok. Nálepka s hmotnosťou sa dá nalepiť aj na šupku.


sietky na ovocie
 

# 6: Sklenená/antikorová/bambusová slamka

Tak ako vyššie spomínané mikroténové sáčky, tak aj jednorázové slamky sú veľkým problémom, lebo sa nerecyklujú. Dobrou správou je, že v reštaurácii ich pokojne môžeš odmietnuť. Človek, ktorý nie je chorý, nepotrebuje piť drink slamkou.
Ak si ale život bez slamky nevieš predstaviť, skús siahnuť po jej ekologickejších variantoch. Na výber sú teraz už rôzne materiály ako sklo, kov, bambus. Iný level je použitie dlhej dutej cestoviny. Vyskúšaš nabudúce niektorú z týchto možností? :-)
bambusove slamky

Zdroj fotky: http://www.prijemneveci.sk/bambusove-slamky

 

# 7: Zubná kefka z bambusu alebo kukuričného škrobu

Zubná kefka je vec, ktorú používame všetci dennodenne. Z hygienických dôvodov by sa mala často vymieňať. Vieš si predstaviť, koľko odpadu je z plastových zubných kefiek? Donedávna sa nedali recyklovať, a tak končili v komunálnom odpade. Dnes už našťastie môžeš svoju starú plastovú kefku odovzdať na rôznych zberných miestach firmy Curaprox. Táto firma je zapojená do projektu, v ktorom sa z použitých kefiek vyrábajú koše na triedený odpad do škôl.
Plnohodnotnou náhradou za plastovú je bambusová kefka alebo kefka z kukuričného škrobu (aj detské veľkosti). Existujú v rôznych prevedeniach (usporiadanie štetiniek) a tvrdostiach. Takéto kefky sú po opotrebovaní kompostovateľné (v prostredí kompostu sa úplne rozložia).
zubna kefka
 

# 8: Bees wrap

Tento vynález je úžasná náhrada plastovej fólie, alobalu alebo papierových vreciek na desiatu. Okrem balenia desiaty sa dajú použiť aj na zabalenie potravín, ktoré nechceme, aby v chladničke obschli, alebo aj na zabalenie chleba.
Ide o bavlnenú handričku, ktorá je napustená včelím voskom, poprípade aj nejakým olejom. Takýto obrúsok drží tvar, ale zároveň je tvarovateľný. Jeho údržba je veľmi jednoduchá, stačí ho len opláchnuť pod prúdom vody a vysušiť. A môžeš ho používať stále dokola. Netreba už potom kupovať žiadny alobal.
Ak si budeš v takomto vrecúšku brávať desiatu do školy alebo do práce, určite budeš originálna. A kto by nechcel byť? :-)
obaly na poraviny

Zdroj fotky: https://www.ekonetka.sk/obal-na-potraviny-bee-s-wrap/obal-na-sendvic-bee-s-wrap/

 

# 9: Menštruačný kalíšok

Super náhrada za jednorázové vložky a tampóny. Jeho používanie je veľmi jednoduché. Ide o predmet z lekárskeho silikónu, ktorý ma tvar lievika, ktorý podobne ako tampóny zachytáva menštruačnú krv, ale s tým rozdielom, že po jednom použití nemusí letieť do koša. Stačí ho poriadne umyť alebo vyvariť a môže sa opäť použiť.
Ušetrí tak približne 360 kusov vložiek/tampónov za rok, 3600 kusov za 10 rokov.
menštruačný kalíšok

Zdroj fotky: http://prijemneveci.sk/menstruacny-kalisok-merula-lad

 

# 10: Bavlnené vreckovky

Túto vec určite poznáme všetci z detstva. Kedysi, keď neexistovali papierové vreckovky, boli tieto látkové úplne bežné. V dnešnej dobe sa výrobcovia všemožne snažia ušetriť nám čas (v prípade vreckoviek ich netreba prať, vešať, po vysušení skladať), ale vôbec nepozerajú na dopad svojej činnosti na životné prostredie.
Okrem toho, že na výrobu takýchto vreckoviek je potrebné veľké množstvo vody (oveľa väčšie ako sa minie pri opätovnom praní bavlnených vreckoviek), väčšinou sú bielené chlórom a napustené parfémom. Použité papierové vreckovky putujú po použití na skládku alebo do spaľovne. Obe z týchto možností nie sú najlepším riešením pre naše životné prostredie.


Tip: Ak nemáš doma žiadne látkové vreckovky, nemusíš ich kupovať. Tak ako som už aj vyššie spomínala, poobzeraj sa doma, či sa nenájde nejaká plachta, košeľa, tričko, čokoľvek, čo doma nepoužívate a s čím by sa príjemne utieralo nos. Látku stačí potom len nastrihať, poprípade obšiť a hotovo.


vreckovky

Zdroj fotky: http://prijemneveci.sk/vreckovky-panske-mix-6ks-modre

 

# 11: Lufa

Ide o prírodnú náhradu klasickej hubky na riad. Vyzerá skoro tak isto, ale je úplne prírodná a 100% kompostovateľná. Okrem toho sa v nej (vďaka jej pórovitej štruktúre) nedržia baktérie ako v plastovej hubke na riad, keďže rýchlejšie vyschne.
A vieš čo vlastne je lufa? Ide o rastlinu, ktorá je veľmi podobná cukete. Po jej dozretí sa z nej odlúpne šupka, vymyjú sa vodou semienka, nechá sa osušiť a je pripravená pre použitie v kuchyni alebo v kúpeľni.


Tip: Ak si zoženieš semienka lufy, môžeš si ju skúsiť vypestovať doma. Okrem umývania riadu je perfektná aj na peeling. Treba vyskúšať.


zero waste
 

# 12: Kovová žiletka

Určite si pamätáš na klasické kovové žiletky (Astra), ktoré sa dávali do holiacich strojčekov, ktoré ešte používali naši starí otcovia. Práve takéto strojčeky sú dnes najekologickejším variantom jednorázových žiletiek. Tie sa kvôli svojmu zloženiu (plastová rúčka, kovová čepeľ) nedajú recyklovať, a tak končia na skládke.
Skús si spočítať, koľko jednorázových žiletiek si doposiaľ vyhodila... Pri používaní kovového holiaceho strojčeka (nie toho plastového s vymeniteľnou hlavicou, lebo aj tu ide o kombináciu plastu a kovu) stačí kupovať len žiletky. Po použití sa strojček ľahko čistí, lebo sa dá komplet rozobrať, takže nehrozí, že by tam zostali nejaké baktérie ako je tomu pri jednorázových žiletkách.
kovová žiletka
 
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale zavedením niektorých týchto produktov do svojho bežného života si ho trochu uľahčíš a môžeš získať viac času pre seba, svoju rodinu a priateľov. Nebudeš musieť neustále chodiť do obchodu a nakupovať nové a nové jednorázové produkty, nebudeš tak veľmi plniť smetný kôš, čas strávený jeho vynášaním môžeš tiež využiť na niečo zmysluplnejšie a v konečnom dôsledku ušetríš aj nejaké peniaze. ;-)
Treba si uvedomiť, že triedenie odpadu v dnešnej dobe nestačí (a koľko ľudí nerobí ani to...). Odpadu sa produkuje stále viac a viac, keďže ľudia sú pohltení konzumným spôsobom života. A to, že niečo zahodíš do triedeného zberu ešte neznamená, že každý jeden kus je recyklovaný a opäť použitý. Práve naopak.
Nie každý druh plastu sa kvôli jeho zloženiu dá recyklovať.

Takže, aj keď sa hodia do triedeného zberu, ak ich neodkúpi žiadny spracovateľ plastového odpadu, nakoniec sú tiež spálené alebo uložené na skládke.
zw
Berme si príklad z našich starých rodičov. Ešte predtým, ako k nám zavítal konzum, sa väčšina vecí používala opätovne. Ľudia si vážili všetko čo mali a pokazené veci sa vždy najprv snažili opraviť a až potom skončili v koši. Mali oveľa menší výber ako my teraz, ale boli spokojnejší.
Stačí, ak si zo spomínaných vecí vyskúšaš len jednu, aj to bude pozitívna zmena. Každý malý krok, aj snaha niečo zmeniť sa ráta. ;-)
 
A keď už budeš mať nakúpené do svojej novej plátenej tašky a látkových obalov, priprav si doma niečo zdravé a dobré. Napríklad aj z receptov z našich kníh:
zdravé recepty
 
Prečítaj si aj:
Čím ešte môžeš prispieť k ochrane planéty?
Minimalizuj plasty v domácnosti aj tým, že si budeš kupovať čapovanú drogériu!
Už vieš, ako môžeš ušetriť pri nákupe drobností do domácnosti, tu sa naučíš, ako zvládneš nakupovať zdravo bez zaťaženia peňaženky
Nielen príroda, ale aj zvieratá a ľudia potrebujú našu pomoc. Prispej svojím podielom tam, kde môžeš
Fotka autora
Petra Maloštíková
Redaktor vo Fitshaker

Mama na plný úväzok. Milujem svoje deti, manžela, náš jednoduchý a krásny život a prírodu. Bez prírody by sme tu neboli, preto sa snažíme všetko robiť v súlade s ňou. Minimalizujeme náš odpad, vyrábame si svoju vlastnú kozmetiku a čistiace prostriedky, pečieme si vlastný chlieb, nekupujeme polotovary, zdravo sa stravujeme, snažíme sa o čo najviac pohybu. Turistika, ručné práce, čítanie a písanie sú môj relax. Ak inšpirujem len jediného človeka k udržateľnejšiemu spôsobu života, budem šťastná. Nájdete ma tu: instagram.com/zerowaste.rodina aj tu https://zerowasterodina.wordpress.com/

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.