Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

10 spôsobov, ako pomôžeš zachrániť planétu Zem

planéta Zem
Dosť často zabúdame, aká úžasná a zaujímavá je naša planéta, na ktorej žijeme. Neuvedomujeme si, čo všetko nám ešte stále dáva a ako nám uľahčuje život. Keď sa raz za niekoľko rokov objaví v správach, že POZOR! našu planétu môže zasiahnuť meteorit, tak všetci zbystríme pozornosť a chytáme paniku rozmýšľajúc, čo s nami bude, ak naozaj na ňu niečo spadne. Alebo, keď sa v správach objaví info o prírodnej katastrofe. Neriešime a keď sa to nedeje v našom okolí, tak spokojne spávame ďalej. Veď nás alebo našej časti, kde žijeme sa to netýka. Mnohí z nás si vôbec neuvedomujú, že planétu si postupne ničíme sami, ani nemusí na ňu spadnúť žiadne teleso, či ju zasiahnuť prírodná katastrofa. Tento článok ti napovie, čo môžeš zlepšiť a ako môžeš TY pridať svoju ruku k dielu - k jej záchrane. Pretože, „planétu Zem sme nezdedili od našich predkov, ale máme ju požičanú od našich detí.“

# 1: Šetri elektrickou energiou

Hneď prvý bod sa zdá byť celkom jednoduchý, ale aj tak máme problém ho dodržiavať. Hmm...ani ja nie som dobrým príkladom. Pozerám, že aj u mňa v predsieni sa zbytočne svieti. Neváham sa postaviť a vypínam svetlo.
Je jeseň, zima klope na dvere a stmieva sa oveľa skôr. Preto v tomto období míňame elektriny viac. V lete toľko svetla nepotrebujeme, ale zase spotrebujeme energiu na iné - keď kosíme trávu, keď sa chceme schladiť - pustíme si ventilátor, alebo keď čistíme bazén, atď. Preto treba aspoň dávať pozor a elektrinu nenechať prúdiť, keď netreba... no každý musí začať od seba. ;-)

Pár tipov odo mňa, ako šetriť elektrickou energiou:

ako šetriť elektrinou

Ak potrebuješ zväčšiť obrázok, klikni na ňho, otvorí sa v novom okne prehliadača a bude väčší.

Posledný bod „Zhasínaj svetlo“ nám vštepujú do hlavy už od malička. Isto si spomínaš aj ty na časté:

  • „Nezabudni zhasnúť.“

  • „Komu si nechala svietiť v kúpeľni!?“

  • „Nesvieti sa niekde?“

  • „Posledný nech zhasne!“ :-)


Niekto to berie ako buzerovanie či zbytočné okrikovanie. No práve ten by si mal uvedomiť, že keby to robil sám od seba, tak ho nikto upozorňovať nemusí! ;-)
 

# 2: Trieď odpad

Aj tebe sa stáva, že dokým vyhodíš niečo do kontajnera, rozmýšľaš: „Kam toto a kam tamto vlastne patrí?“ Možno také plastové fľaše tiež premýšľajú v obchode, čo s nimi bude, ak ich niekto kúpi, ale vôbec netuší, kam po vypití vody patria. Ja som natrafila na tento vtipný EkoKomiks, verím, že pobaví aj teba. :-D
priatelia zeme
 
Ak sa ti EkoKomiks páčil, viac vtipných EkoKomiksov nájdeš na: www.priateliazeme.sk/spz/ekokomiksy
Ďalšia dôležitá vec je, že ak nemusíš, tak nápoje v plastových fľašiach nekupuj. Ale o tom viac až nižšie v bode č. 8. Investuj do vlastnej fľašky na vodu či kávu.
Mám pre teba ešte super EKO pomôcku, nech ti poslúži pri triedení odpadu. Vytlač si ju a daj na viditeľné miesto, pomôže ti a už viac neodhodíš niečo niekam, kam to vôbec nepatrí.

EKO POMȎCKA PRI TRIEDENÍ ODPADU

separovanie odpadu

Ak potrebuješ zväčšiť obrázok, klikni na ňho, otvorí sa v novom okne prehliadača a bude väčší. Rovno si ho môžeš k sebe aj uložiť.

 
Dôležité upozornenie: V niektorých mestách môžu byť iné pravidlá separovania. Preto pozorne sleduj info o zberných kontajneroch vo svojom bydlisku.
 

# 3: Používaj papier z oboch strán

Vedela si, že ...?

Ak by celý svet spotreboval toľko papiera v priemere na obyvateľa ako Nemecko za posledný rok, tak by len Číne nestačila celá dnešná svetová produkcia papiera. To je sila, však? Skús preto vždy predtým ako zahodíš papier do koša popremýšľať, či je využitý na 100%.

Vedela si, že ...?

1 tona zberového papiera zachráni 17 stromov? Preto ak už nemáš čo s papierom urobiť a chystáš sa ho vyhodiť, tak ho odnes do zberného kontajnera modrej farby. Samozrejme, nie po jednom papieri. Doma si urči na to kôš a separuj najskôr doma.

Papier vhodný na recykláciu nesmie byť mokrý, špinavý, ani mastný. Ak chceš, vyskúšaj tento recept na výrobu recyklovaného papiera a sprav si taký doma, daj nám vedieť v skupine na FB, či sa ti to podarilo. :-)

recyklácia odpadu

Recept na výrobu recyklovaného papiera

Potrebuješ:

  • stránky starých novín,
  • noviny navyše,
  • vodu,
  • mixér,
  • pekáč hlboký aspoň 5 cm,
  • nádobu,
  • pletivo alebo sieťku,
  • pevnú dosku
  • valček

Ako na to?

  1. Roztrháme stránky novín na maličké kúsky.
  2. Dáme tieto kúsky do mixéra. Pridáme vodu.
  3. Zmes mixujeme až kým sa nevytvorí „papierová kaša“.
  4. Do výšky cca 2-3 cm nalejeme vodu do pekáča.
  5. Papierovú kašu prelejeme do inej nádoby.
  6. Dáme do pekáča pletivo alebo sieťku.
  7. Nalejeme do pekáča šálku papierovej kaše.
  8. Kašu dôkladne rozprestrieme po celej ploche pletiva.
  9. Pletivo opatrne zdvihneme aj s papierovou kašou a necháme odtiecť vodu.
  10. Do pripravených novín položíme pletivo s kašou.
  11. Noviny zatvoríme a opatrne ich obrátime tak, aby bolo pletivo na vrchu kaše.
  12. Položíme to celé na dosku a vytlačíme nadbytočnú vodu valčekom.
  13. Otvoríme noviny a vyberieme pletivo, vytlačenú papierovú kašu necháme ležať v novinách.
  14. Kašu necháme schnúť na novinách najmenej 24 hodín. Keď sa presvedčíme, že je papier suchý, opatrne ho dáme z novín dole.
  15. A je to! Teraz vidíme ako jednoducho sa dá vyrábať recyklovaný papier.
  16. Takýto papier môžeme použiť napríklad na tvorbu vianočných pohľadníc.
vianoce 2018

Zdroj fotky: https://www.sashe.sk/Zuzu.Lienka/detail/vianocne-prianie-rukavicky-ii-v1

# 4: Šetri vodou

Nie je to myslené, že by sme teraz mali piť menej vody alebo nepiť vôbec. To určite nie. Skôr by sme si mali uvedomiť, koľko hektolitrov vody denne pretečie zbytočne z kohútikov v kuchyni, v kúpeľni, na záhrade, či v hoteli, alebo na športoviskách, atď.

Vedeli by sme veľa vody ušetriť, keby si osvojíme a dodržiavame niektoré základné pravidlá:

  1. Keď si umývaš zuby, medzi vyplachovaním vodu vypni.
  2. Keď sa sprchuješ, predtým ako sa začneš umývať mydlom, tiež vodu vypni.
  3. Daj prednosť sprchovaniu pred kúpeľom. Ušetríš tak viac, ako polovicu vody.
  4. Keď si umývaš vlasy, vypni vodu. Ušetríš až 150 l vody mesačne.
  5. Keď umývaš riad, nenechaj vodu vkuse tiecť.
  6. Umývačku riadu či pračku púšťaj až keď sú plné.
  7. Keď v domácnosti tečie kohútik, nechaj ho opraviť čím skôr, pretože kvapkajúcim kohútikom môže denne „odkvapkať“ cca 25 litrov vody.
  8. Vodu, ktorou umyješ ovocie a zeleninu, použi na zaliatie izbových kvetín.
  9. Pre bežný každodenný pitný režim si urči jeden pohár. Nemusíš použiť vždy nový, keď sa ideš napiť.
  10. Keď sa chystáš nebyť dlhší čas doma, pre istotu uzavri prívod vody.
  11. Keď si mimo domova, nezabúdaj šetriť vodou tiež. Neznamená to, že keď si napr. na dovolenke v hoteli, tak si dopraješ každý deň kúpeľ a vody minieš oveľa viac za 10 dní ako za celý rok.

Vedela si, že...?

Našu modrú planétu tvorí 72% vody, ale z toho 97% je slaná voda, čiže nie je pitná. Z týchto 3% vody čo ostáva, tvoria ešte 2% sneh a ľadovce. Čiže nám ostáva 1% pitnej vody. Hmm...nenaháňa ti toto % trošku strach? Priznám sa, že mne, áno.

ako usetrit

# 5: Nos na nákupy vlastnú tašku

Rozmýšľala si niekedy nad tým, koľkokrát týždenne ideš do obchodu? Iba na obyčajný nákup potravín. Ak počítam, že v priemere by sme chodievali na nákup 2x do týždňa a použili iba jednu nákupnú tašku, tak jeden človek minie za jeden rok 106 igelitových tašiek. Kde sú ešte občasné nákupy oblečenia. Sviatky. Darčeky. Vianoce. A všetky tie príležitosti, kedy si domov nesieme opäť ďalšiu tašku. Dokonca sme ochotní si za ňu zaplatiť. Každý každučký raz, keď nemáme žiadnu tašku poruke. A to sa bavíme zatiaľ len o igelitových taškách.

Ak by som rozobrala ešte počty koľko mikroténových vreciek minieme ročne, tak...by to bolo ešte na oveľa dlhšie. Skúsme sa preto zamyslieť. Nedá sa to inak? Ale dá...ponúkam ti napr. alternatívu „zdravej“ tašky od Matúša Špirka, ktorá je vyrobená z ekologickej bavlny a sú na nej dokonca pomôcky, ktoré ti napovedia, aké potraviny máš a nemáš nakupovať, ak chceš jesť a žiť zdravo.

platena taska

Zdroj fotky: FB Maglus

# 6: Menej jazdi autom, používaj bicykel alebo viac kráčaj

Ak ti zdravie slúži, nemáš problémy s končatinami a ani do práce to nemáš ďaleko, zameň auto aspoň raz za čas za chôdzu. Neváhaj tak urobiť. Chôdza je liek pre naše telo i myseľ. Daj si cieľ, že každý deň prejdeš aspoň 8 000 - 10 000 krokov. Samozrejme, je iné ak máš prácu, v ktorej celý deň stojíš alebo si stále v pohybe, ako keď máš sedavé zamestnanie. Ani jeden extrém však nie je dobrý.

Ak máš do práce ďaleko, tak vezmi bicykel a keď ti počasie praje, tak to využi. Okysličíš svoj mozog a budeš sa cítiť perfektne. Pri chôdzi alebo bicyklovaní, je to rovnako ako pri športe. Tvoje telo zaplavia endorfíny, hormóny šťastia, ktoré ti vylepšia nielen náladu, ale aj samotný deň. Do práce prídeš vysmiata, po športovom výkone aj viac namotivovaná, myslí ti to rýchlejšie a budeš celkovo so sebou spokojná a aj práca ti pôjde od ruky. Po práci to môžeš brať zase ako dobrý relax, počas ktorého vypneš nachvíľku myseľ a načerpáš novú energiu. Navyše chôdzou alebo bicyklovaním šetríš svoje výdavky a čo je najdôležitejšie, tak aj životné prostredie.

Dokonca v niektorých väčších slovenských mestách už fičia projekty – bikesharing, kde si môžeš požičať bicykel na jednom mieste a vrátiť ho na inom mieste. Môžeš tak skombinovať cestu do práce peši a na bicykli.

bikesharing

# 7: Daruj to, čo nepotrebuješ

Zvyknem dvakrát do roka triediť svoj šatník. Pred letom a pred zimou. Ty koľkokrát? Čo robíš s vecami, ktoré už nechceš? Vyhodíš ich len tak do kontajnera? Alebo ti je ľúto ich vyhodiť a škrečkuješ ich doma až dovtedy, pokiaľ tvoja skriňa nepraská od preplnenia?

Ak nevieš čo s nimi, daruj ich niekomu. Niekomu, kto ich potrebuje. Do detského domova, do domova dôchodcov, ľuďom v slabších sociálnych rodinách. Existujú už aj rôzne zberné kontajnery, kam môžeš veci odovzdať. Dnes už máš veľa možností. Ja mám napr. svoj obľúbený detský domov, kamarátka do neho pravidelne nosieva veci a ja im tiež zvyknem poslať veci, ktoré ešte vedia využiť a tešiť sa z nich.

Taktiež som objavila zaujímavú skupinu a nápad, ako pomôcť ľuďom v núdzi, môžeš osloviť aj ich:

Ale čo s takými vecami, ktoré si myslíš, že nie sú vhodné na ďalšie nosenie, ale ešte stále sú použiteľné?

Poradím ti, kam môžeš takéto veci odniesť a dať im druhú šancu. Prípadne ich stačí priniesť do predajne NOSENE v Bratislave, alebo im napíš na ahoj@nosene.sk a oni dokonca pošlú pre tvoje veci kuriéra. Za to máš navyše ešte u nich zľavu 15% pri nákupe a ešte čo pravdepodobne ani netušíš, že z každej predanej veci putuje konkrétna suma organizáciám podporujúcim týrané ženy. Čo je mega skvelá vec.

nosene

# 8: Investuj do vlastnej fľašky na vodu či kávu

Plast je úplne najväčšou hrozbou pre našu planétu. Oceány sú plné plastového odpadu. Ročne sa do neho vyhodí viac ako 9 miliónov ton plastu. Pôsobením rôznych vplyvov ako je slnko, vlny, či baktérie sa plast mení na malé častice. Živočíchy, ktoré v oceánoch žijú si tieto rozdrobené časti plastu zamieňajú s potravou. Ryby, ktoré potom my konzumujeme obsahujú v sebe plast.

Vravíš si teraz, že teba sa to netýka, že ty ryby neješ? Omyl, do nášho tela sa plast dostáva aj cez napr. plastové obaly, v ktorých sú balené potraviny, či plastové fľašky, ktorých častokrát životnosť nie je ani 15 minút.

Príklad: Kúpiš si pollitrovku, vypiješ ju do pár minút a fľašu zahodíš. A toto opakuješ denne. Ale prečo? Nebolo by lepšie mať svoju vlastnú fľašku a napĺňať ju vodou z kohútika? Máme jednu z najnezávadnejších vôd v Európe a je stále v podstate zadarmo! Tak sa zamysli. ;-)

Tip na eko fľašu, značky Pura, ktorej motto sa mi veľmi páči: „One Life, one Bottle.” (Jeden život, jedna fľaša). Kúpiť si ju môžeš u nich na eshope, ja už tú svoju pre tento život mám. :-)

Tip na eko pohár na kávičku alebo čajík: eco cup

flasa na vodu

# 9: Jedz menej mäsa

Niekomu z vás sa to bude zdať zvláštne, že: „Jedz menej mäsa, aby si zachránila planétu Zem.“ To čo je? Čo má záchrana planéty spoločné s jedením či nejedením mäsa? Veď to je každého osobná vec a niekto je vegetarián alebo vegán a iný zase nie. Áno, je to slobodné rozhodnutie každého z nás, no niektoré fakty, ktoré ti teraz prezradím, možno zmenia tvoj názor.

To čo ješ má veľký vplyv na tvoje zdravie a na prostredie, v ktorom žiješ. Položila si si niekedy otázky... Aké to je mäso, ktoré konzumujem? Aký je to chov, odkiaľ mám to mäso?

Vedela si, že ...?

  1. V Európe viac ako 60% zvierat pochádza z masívnych chovov. Masívne chovy zvierat patria k najväčšiemu zdroju týrania týchto zvierat. Nemajú dostatočný priestor na pastvu, sú kŕmené tou najhoršou stravou a prijímajú veľa antibiotík.
  2. Mäso tak obsahuje množstvo hormónov (prirodzene a tiež umelo – kvôli ich pridávaniu pre rýchlejší rast, stresové hormóny zo zlých podmienok a usmrtenia), ktoré spôsobujú nerovnováhu v tele človeka, čo môže narušiť napr. plodnosť u dospelých, u detí predčasný nástup puberty, či výkyvy nálad, ale aj vážnejšie onkologické ochorenia.
  3. Obľúbené výrobky, ktoré sú vyrobené z mäsa - ako šunka, saláma či párky sú zaradené do karcinogénnej skupiny číslo 1.
  4. Živočíšny priemysel patrí k hlavným zdrojom emisií a spôsobuje globálne otepľovanie.
  5. Mäso nie je potrebné pre život človeka. Je ľahké ho nahradiť zdravšími zdrojmi bielkovín a ďalších živín.

Skús mäso obmedziť. Niekto ho konzumuje napr. len 1-2 x týždenne. Ak si bez mäsa nevieš predstaviť svoj deň, tak hľadaj kvalitné zdroje a nedaj sa oklamať nízkou cenou. Pamätaj, radšej drahšie, ale kvalitnejšie a zo Slovenska z overených zdrojov a hlavne nie zo supermarketu.

A ak by si potrebovala vedieť, ktoré produkty rastlinnej ríše sú bohaté na bielkoviny, pozri na túto infografiku:

bielkoviny

# 10: Neplytvaj jedlom

Je tvoja chladnička plná každý týždeň? Ale aj tvoj smetný kôš je často plný? Taký je väčšinou obraz slovenských domácností. V obchodoch nás vyzývajú rôznymi zľavami a akciami k čo najväčšiemu nákupu a veľakrát sa stane, že kúpime niečo, čo ani nestihneme skonzumovať. Končí to kde? No, v smetnom koši.

Plytváme časom, peniazmi, jedlom a ešte aj odpadom, ktorý je v tomto prípade zbytočný a len preto, že nám v obchode „jedia oči“ a hádžeme do košíka všetko zaradom.

Odporúčam!

Rob si nákupný zoznam každý týždeň. Ja chodím nakupovať len v nedeľu. Musím sa priznať, že za toto tak trošku vďačím svojej polovičke, ktorá ma naučila tomuto systému. Používame obyčajný Google keep, kde máme zapísané všetky potraviny, ktoré pravidelne nakupujeme a v obchode už len odškrtávame, ak ich už máme v košíku. Každý máme svoj zoznam a už vieme, čo sa kde presne nachádza a nákup máme vybavený max. do pol hodinky. V minulosti som dokázala byť v obchode aj vyše hodiny. A aj dva či trikrát týždenne. :-D

Existujú aj rôzne iné aplikácie, ktoré môžeš využiť ako svoj nákupný zoznam, dokonca ho vieš zdieľať aj s partnerom, deťmi, rodičmi.

Tipy na appky: CoShopping, Shopiño, Tasty

Dám ti ešte jeden tip na brutálnu appku, ktorú som objavila: Hungry Slovak. Je to aplikácia, ktorá ponúka nadbytočné porcie jedla z reštaurácii za zvýhodnené ceny! Pomôžeš zachrániť jedlo, svoju peňaženku a čo je najdôležitejšie aj našu planétu!

Tu si môžeš pozrieť video ako vlastne Hungry Slovak funguje:

Počas písania tohto článku som natrafila na jedno úžasné video od Natálie Pažickej, ktoré sa týka presne problematiky našej planéty. A Natália náhodne, akurát tento týždeň pustila do sveta aj svoje druhé video. Ak si sa dostala až sem, tak ti ďakujem a určite si obe pozri. Pretože podľa mňa by ich mal vidieť každý. Ja som si dovolila niektoré fakty z nich použiť aj v mojom článku.

Videá Natálie Pažickej, ktoré sa oplatí si pozrieť:

životné prostredie

Záver je už len na tebe. Na každom jednotlivcovi a každej maličkosti záleží. Skús niektoré z nich (ktoré zatiaľ nerobievaš) zapracovať do svojho života a prispej tak k ochrane našej planéty. ;-)

Vedela si o tom, že naše knihy Z fitka do kuchyne 1, 2 a 3 si môžeš kúpiť aj v podobe e-knihy?

Fotka autora
Jana Kalmanová
Redaktor vo Fitshaker

Žijem prítomnosťou, fantazírujem o budúcnosti, no za minulosťou nefňukám. Každý deň nám predsa prináša niečo nové, záleží len na nás, čo si vezmeme. Milujem dobrodružstvo, ďaleké cesty a slaný karamel. Keď môžem prispieť svojimi nápadmi k veľkému dielu, to je to, čo ma teší a posúva vpred. Čokoľvek nové je pre mňa výzvou. Celé svoje detstvo, strednú školu a čiastočne aj dospelosť som "obetovala" hádzanej. Za čo som vďačná najmä svojim rodičom. Tvrdý kolektívny šport ma naučil, že život nie je len o zlízaní sladkej smotany z vrchu torty. Ak chceš niečo dosiahnuť, musíš si to vybojovať! Šport je dodnes mojím naj kamošom, vždy ma dobije energiou, na čo myslím, keď sa občas môjmu druhému ja nechce. :) Verím, že moje články budú pre teba príjemným oddychom a zároveň sa aj niečo nové dozvieš.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.