Diastáza, popôrodné kilá, celulitída... Témy, ktoré pozná väčšina mamičiek a občas si s nimi nevie poradiť. Aj v týchto situáciách je dobré vedieť, že v tom nie si sama, prežívajú to mnohé z nás. Presne tieto témy sme v rozhovore prebrali aj s mamičkou dvoch detí Barborkou. Možno aj ty nájdeš v týchto riadkoch motiváciu a nápady na svoju situáciu 😊.
Barborka, začneme pekne od začiatku. Aký máte vzťah k športu a pohybu?
Ja pohyb milujem už od malička, za čo vďačím rodičom. Turistika a výlety na bicykli boli u nás časté a mám na ne tie najkrajšie spomienky. Navyše sme žili na dedine, takže pobyt vonku bol zaručený. Maminka mala vždy večer problém dostať mňa aj brata domov.
Počas strednej školy síce pribudlo povinností, ale tancovala som aspoň vo folklórnom súbore. Po strednej som sa zamestnala a opäť som mala čas na pohyb.
Vieme, že ste mamička. Koľko mesiacov po pôrode ste sa rozhodli, že idete na sebe zapracovať?
Obe detičky som rodila sekciou, takže som s pohybom musela počkať. Po narodení dcérky som počkala 6 mesiacov, kým som začala cvičiť. Po narodení synčeka už to trvalo dlhšie, naplno som začala až po odstavení od dojčenia, čiže 14 mesiacov po pôrode.
Tehotenstvo sa spája aj s témou, ktorej sa snažíme čoraz viac venovať aj my vo Fitshakeri. Tou témou je diastáza, ktorá trápila aj vás. Ako sa vám podarili také skvelé výsledky? Povedzte nám o tom viac. Ako ste zistili, že máte diastázu?
Po narodení dcérky som o diastáze netušila, takže som cvičila, ako som bola zvyknutá pred tehotenstvom. Tým som si ju pravdepodobne ešte zhoršila. Počas druhého tehotenstva som už vedela, že niečo také existuje, ale stále som to neriešila. Po pôrode synčeka som si diastázu diagnostikovala sama podľa pokynov z internetu. Navštívila som aj fyzioterapeutku, ktorá mi to potvrdila.
Mnohým ženám príde už nemožné pohnúť s diastázou. Snažia sa, cvičia, ale nič sa nedeje. Koľko častu trvalo vám, kým sa diastáza takto pekne zacelila, a aké cviky a podľa koho ste na ňu cvičili?
Ja som cvičila na diastázu asi 6 mesiacov, ale bezvýsledne. U mňa to bol hlavne psychický problém. Bola som nahnevaná, že nemôžem cvičiť, čo chcem. Trvalo dlho, kým som sa zmierila s tým, že už to pravdepodobne nebude nikdy ako predtým. Už vždy si budem musieť dávať pozor na bruško.
Z mojej skúsenosti je to práca s telom 24/7. A s tým som sa musela naučiť žiť. Po tom, ako som si toto všetko uvedomila, to išlo rýchlo. Pozrela som si xy videí na YouTube, z nich som si spravila svoju vlastnú zostavu cvikov. Potom mi redukcia diastázy trvala asi 6 týždňov.
Pod vaším príspevkom sa objavil komentár, aby ste ženám poradili recept na diastázu, aký je teda ten váš?
Prvé, čo treba spraviť, je naučiť sa správne dýchať. Znie to ľahko, ale mne trvalo dlho, kým som sa to naučila.
Ďalší krok sú cviky, každý deň som cvičila 15 minút. V spolupráci so správnym dýchaním je to super spôsob, ako diastázu upraviť.
A tretí krok, pre mňa osobne ten najťažší, bolo zmeniť zlé pohybové návyky počas dňa. Hrbenie sa, zlé držanie tela, nesprávne zdvíhanie dieťatka... Počas celého dňa treba s bruškom pracovať.
Naša výzva a človek, čo ju cvičí s diastázou. Aký je na to váš pohľad, dá sa to aj s ňou? Prípadne ako ste si upravovali cviky a aké ste vynechávali? Vedeli ste, čo cvičiť a čoho sa vyvarovať aj vďaka fyzioterapeutke?
Áno, aj výzva sa dá cvičiť s diastázou. Treba iba dobre poznať svoje telo. Naučiť sa vnímať, ktorý cvik zvládnem a ktorý už nie.
Po zredukovaní som iba skúšala. Brušák? Fajn, ide to, udržím bruško stiahnuté. Plank? Hm, vydržím iba chvíľu. Sklápačky? To neutiahnem, bruško sa mi vypučí, diastázu by som si zhoršila, nechám to zatiaľ tak... Takýmto spôsobom cvičím stále.
Ani po upravení diastázy som sa však svojej zostavy cvikov nevzdala a po každodennom cvičení si túto zostavu zopakujem ako záruku, že bruško zostane v poriadku aj naďalej. Každé telo je iné, treba ho len počúvať a prispôsobiť sa. Na toto všetko už som fyzioterapeutku nepotrebovala, ale ak by som si niečím nebola istá, určite by som sa s ňou poradila.
Koľkokrát týždenne ste cvičili? Pridávali ste k tomu aj iné športy ako len makačku z domu s Fitshakerom?
Cvičila som 6x do týždňa. Pondelok, streda a piatok 30-minútové silové cvičenie a utorok, štvrtok, sobota 30-minútové kardio, cvičila som na eliptickom trenažéri. Počas výzvy cvičím iba s Fitshakerom, kardio mi počas výzvy nechýba. Ale po výzve sa opäť vrátim k pôvodnému rozvrhu.
Strava je pri zdravom životnom štýle kľúčová. Ako ste stravu upravili vy, prípadne mali ste ju vždy nastavenú ako vyváženú a zdravú?
Vždy sme sa spolu s manželom snažili dbať na zdravú stravu. Určite to nie je na 100 %, ale takmer vôbec nejeme bravčové mäso, vyprážané jedlá; polotovary, sladké vody, sladkosti, čipsy a podobné potraviny kupujeme iba výnimočne.
Mojím problémom boli veľké porcie. Počas dojčenia som bola nonstop hladná, jedla som často a veľa. Chute na sladké sú ďalší problém. Milujem pečenie a nedokážem odolať koláčikom. Nedokázala som sa obmedziť. Potrebovala som pravidlá.
Začiatkom roka som narazila na pojem prerušovaný pôst. Naštudovala som si o tom viac a to bolo niečo, čo mi sadlo. Držím pôst 16/8. 16 hodín nejem, iba pijem vodu, ráno si dám kávu bez cukru a mlieka. Počas 8 hodín môžem jesť, vychádzajú mi tam 3 jedlá. A áno, doprajem si aj sladké.
Tiež sa mi prirodzene zmenšili porcie, keďže počas 16 hodín nič nejem, nedokážem potom zjesť naraz také množstvo jedla ako v minulosti. Po zavedení pôstu išli už kilá pekne dole. Pomaly, ale isto. Určite takýto spôsob stravovania nevyhovuje každému, ale pre mňa to bol objav roka.
Na fotkách si naše žienky všimli aj to, že sa vám zmenšila celulitída. Ako ste to dokázali, čo bol základ okrem cvičenia? Má v tom prsty strava?
Určite je to aj stravou. Pijem veľa vody a jem menej sladkého, myslím, že to bol najväčší problém. Celulitídou som sa extra nezaoberala, zmizla tak nejako sama. Myslím, že pomohla kombinácia pohybu a stravy. Ale mám taký tajný tip – pravidelné lymfatické masáže.
Je nejaký všeobecný tip, ktorý by ste poradili našim žienkam, aby sa cítili lepšie vo svojom tele, prípadne aby si verili, že dokážu dosiahnuť podobné výsledky ako vy, ak vytrvajú?
Ja som mala takú svoju osobnú povzbudzujúcu vetu: toto telo vynosilo, porodilo a kŕmilo 2 deti, v noci spávalo 4 hodiny, neexistuje, aby aj toto nezvládlo 😄.
Motiváciou som si bola sama. Prvý dôvod je zdravie, pretože to je to najcennejšie, čo máme, a ten druhý dôvod? Milujem nosiť šaty a vôbec sa mi nepáčilo, ako mi v nich trčí bruško. Áno, je to smiešne, ale mne to takto fungovalo. Každá jedna žena dokáže zmeniť svoju postavu, ja tomu verím. Stačí iba chcieť a zvládne to.
Ak aj teba trápi diastáza, odporúčame ti navštíviť fyzioterapeuta. Ešte predtým však pokojne môžeš pozrieť aj na naše edukatívne videá v novom programe Diastasis:
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!